Napori SAD u borbi protiv terorizma nisu davali rezultate jer su SAD vodile dvostruku igru, koristeći radi sopstvenih interesa dio terorista da bi svrgavale nepoželjne režime, izjavio je danas ruski predsjednik.
Vladimir Putin je rekao i da je uvjeren da su SAD obmanjivale Rusiju i cio svijet govoreći o nuklearnoj prijetnji Irana.
Prema njegovim riječima, neprihvatljiva je u međunarodnim poslovima primjena sile po principu "ko je gazda u kući", a upravo je miješanje spolja bio plamen koji je izazvao eksploziju na Bliskom istoku.
Putin je u Sočiju na skupu Međunarodnog diskusionog kluba "Valdaj" rekao i da je "Islamska država" (IS) neprijatelj civilizacije i da se teroristi ne mogu dijeliti na umjerene i neumjerene.
Govoreći o Libiji kao primjeru, ruski predsjednik je rekao da je nemoguće ostvariti uspjeh u borbi protiv terorista ako se dio njih koristi u borbi za svrgavanje nepoželjnih režima, jer se potom nije moguće osloboditi njihovog prisustva.
"Samo je iluzija da će se uspjeti s njima izboriti, odstraniti ih iz vlasti, nekako se dogovoriti", rekao je Putin i izrazio nadu da će nova vlada uspjeti da stabilizuje situaciju, ali da "to još nije slučaj".
LIVE: Putin says has no plans to expand Russia's airstrikes in region https://t.co/wKiySi8jBApic.twitter.com/TxtOrBfHt1
— RT (@RT_com) October 22, 2015
"Oružje koje se predavalo tzv. umjerenim opozicionarima neizbježno se našlo u rukama terorističkih organizacija", kazao je predsjednik Rusije i ukazao da je IS osvojila kontrolu nad ogromnim teoritorijama i da bi u slučaju zauzimanja Damaska ili Bagdada mogla ostvariti status praktično zvanične vlasti.
"Čitava međunarodna zajednica treba najzad da shvati sa čim se suočavamo, u suštini sa neprijateljem civilizacije, čovječanstva i svjetske kulture", rekao je Putin i dodao da teroristi na taj način diskredituju islam.
Ruski predsjednik je, takođe, rekao da ruska antiteroristička operacija u Siriji ima cilj da uspostavi mir i nanese preventivni udar na teroriste.
"Ona je potpuno legitimna, njen jedini cilj je uspostavljanje mira", kazao je Putin, a prenosti TAS S.
Predsjednik Rusije je rekao da koordinacija dejstava Rusije sa SAD u Siriji ide u dobrom pravcu, ali ne tako brzo, kako bi trebalo.
"Glavno je da jedni druge doživljavamo kao saveznike u zajedničkoj borbi, pošteno i otvoreno ponašanje. Samo tako moguće je garantovati pobjedu nad teroristima", kazao je Putin.
Putin je naglasio da, međutim, vojna pobeda protiv ekstremista neće riješiti sve probleme, ali će stvoriti uslove za ono najvažnije - početak političkog procesa sa učešćem "svih zdravih, patriotski nastrojenih snaga sirijskog društva".
Siriji će biti potrebna obimna ekonomska i finansijska pomoć radi obnove posle rata i treba odrediti format uključivanja zemalja donatora i međunarodnih institucija, rekao je Putin.
Putin je ponovio da bi raspad zvanične vlasti u Siriji samo mobilisao teroriste.
"Sada ne treba rasklimavati, već obnavljati, jačati državne institucije u zoni konflikta", kazao je on.
Putin je ukazao da je pod izgovorom nuklearne prijetnje Irana "srušena temeljna osnova savremene međunarodne bezbjednosti".
"Ovih dana održani su prvi testovi protivraketne odbrane SAD u Evropi. Šta to znači? To znači da smo, kada smo se sporili sa našim američkim partnerima, bili u pravu. Nas, a i čitav svijet, pokušavali su još jednom da dovedu u zabludu, i sasvim jednostavno - lagali", rekao je Putin.
Putin je govoreći o Iranu kazao da se ne radi "o hipotetičkoj nuklearnoj prijetnji, koje nije ni bilo nikada, već u rušenju strateškog balansa, izmjene odnosa snaga u svoju korist na taj način ne da se samo dominira, već da se ima mogućnost da se svoja volja diktira svima - i svojim geopolitičkim konkurentima i, mislim, i saveznicima".
"Pokušaji da se svim sredstvima promoviše model jednostrane dominacije doveli su do neravnoteže u međunarodnopravnom sistemu i globalnom rješavanju problema", naveo je ruski predsjednik.
Putin je rekao da zemlje koje objavljuju ratove radi njihovih ekonomskih interesa, postupaju sa drugima ne kao sa saveznicima, već kao sa vazalima koji su se usudili da djeluju po sopstvenom nahođenju.
"Kažnjavaju ih za loše ponašanje", rekao je Putin i dodao da se sankcije često koriste kao instrument nedobronamjerne konkurencije i udaljavanje i uklanjanje suparnika sa tržišta.
Formiranje ekonomskih blokova uspostavljanjem dominacije jačeg, kako je rekao, neće svijet učiniti bezbjednijim.
EVO U ČEMU JE RAZLIKA IZMEĐU ISTOKA I ZAPADA
Ruski predsjednik izjavio je, govoreći o razlici između Rusije i Zapada da je u osnovi "ruskog pogleda na svijet predstava o dobru i zlu, o višim silama, božanski princip", dok je temelj zapadnog mišljenja interes i pragmatičnost.
Putin je rekao da se Rusija protivi "mesijanskoj" politici i isključivosti u međunarodnim poslovima, prenio je TAS S.
"Nama je teško da vodimo dijalog kada u osnovi aktuelne politike stoji neko mesijanstvo i isključivost, jer to zaista odudara od naših zajedničkih tradicionalnih vrijednosti, u čijem temelju je, nesumnjivo, jednakost svih ljudi pred Tvorcem", kazao je Putin.
Ruski predsjednik je rekao da Rusija ne traži od SAD da mijenjaju njihove zakone a protivi se da to čini Vašington.
Putin je rekao da se Rusija protivi državnim prevratima i skrenuo pažnju da se zvanične vlasti SAD "ne ustručavaju da govore da troše milijarde dolara na podršku opozicije".
"Direktno se u zakonu SAD, mislim da se on tiče Ukrajine, pominje i Rusija - cilj je demokratizacija Ruske Federacije. Da li moguće zamisliti da mi svojim unutrašnjim zakonom postavimo cilj demokratizacije SAD", rekao je Putin.
Prema njegovim riječima, bivši SSSR raspao se iz unutrašnjih razloga - neodrživog političkog i ekonomskog sistema, ali ne bez pomoći geopolitičkih protivnika.
Putin je ponovio da je raspad bivšeg Sovjetskog Saveza bio tragedija, jer se 25 miliona etničkih Rusa našlo izvan ruskih granica protiv svoje volje.
"Ruski narod je najbrojniji podijeljeni narod na svijetu, a to je, bez sumnje, tragedija", kazao je on.
Ističući da Rusija nije protiv demokratije, Putin je ponovio da se Rusija protivi pomjeranju vojne infrastrukture prema njenim granicama i da sistem protivraketne odbrane SAD predstavlja prijetnju nuklearnom potencijalu Rusije.
"Ako jedna strana smatra da je stvorila protivraketni 'kišobran' i da može da se osigura od kontraudara, tada ima odriješene ruke u primjeni svih vrsta naoružanja. To i predstavlja narušavanje strateške ravnoteže", kazao je Putin.
"Čitav taj sistem pravi se radi redukovanja nuklearnih potencijala drugih država, osim SAD, na nulu", rekao je ruski predsjednik, podsjećajući da je ranije za instaliranje PRO korišćen argument o navodnoj prijetnji nuklearnog oružja Irana, međutim se "ispostavilo da te prijetnje nema, ali se razvoj sistema PRO nastavlja".