Ekonomija

UKIDANJE MORSKOG DOBRA OD JESENI? Opštine da upravljaju svojim obalama

Autor Milica Mrvaljević Izvor RTCG

Kako je kazao predsjednik opštine Herceg Novi Stevan Katić, lokalne samouprave bi sigurno radile puno bolje.

Izvor: MONDO/Teodora Orlandić

Kada bi opštine upravljale svojim dijelom obale, svima bi bilo bolje, smatraju inicijatori ideje da se ukine Javno preduzeće Morsko dobro. Decentralizacija najvećeg crnogorskog resursa biće razmatrana od jeseni, navodi se u prilogu TVCG.

Iz tog preduzeća se ne čude da je tako profitabilna djelatnost, kojoj je značajno doprinijelo i preuzimanje trajektne linije, zanimljiva lokalnim upravama – bez obzira koja politička opcija je na vlasti.

Kako je kazao predsjednik opštine Herceg Novi Stevan Katić, lokalne samouprave bi sigurno radile puno bolje.

“U okviru svake opštine najbolje se poznaju problemi po pitanju infrastrukture i plaža i svega ostalog. Neka svako ulaže onoliko koliko ima prihoda u svojoj opštini”, ocjenjuje Katić.

Da će se u lokalnim zajednicama brže i bolje rješavati problemi, misle i zakupci.

“Ja sam apsolutno za to da, i kad pređe na opštine, da to bude neki zakon i neki red. Valjalo bi da imamo jedinstven zakon i red ponašanja na plaži”, smatra Tatjana Fanfani, vlasnica hotela i plaže u Đenovićima.

Iz Morskog dobra na pitanje TVCG o stavu u ovoj pokrenutoj priči kratko su podsjetili da su saglasni sa svim što odluče Vlada i Skupština.

Razumiju da opštine pokreću ovu inicijativu u situaciji kada je to preduzeće postalo, kako navode, značajni ekonomski državni subjekt sa većim prihodima, nego je to bilo u ranijim godinama.

Decentralizacija ili novi način da se uveća lokalna administracija – ostaje da se vidi. Procedura o ukidanju Morskog dobra biće na Skupštini na jesen.