Ekonomija

VLADA CG OSNIVA KOORDINACIONO TIJELO ZA POPIS ODUZETE ROBE U SLOBODNOJ ZONI LUKE BAR

Autor Đina Radulović Izvor CdM

Vlada Crne Gore osnovaće Koordinaciono tijelo za popis oduzete robe u Slobodnoj zoni Luke Bar.

Izvor: Gov.me/S.Matić

Odluka je donijeta tokom sastanka predsjednika Vlade Milojka Spajića i potpredsjednika Moma Koprivice sa predstavnicima Ministarstva finansija i Uprave za carinu, predvođenih ministrom Novicom Vukovićem.

“Tijelo, koje za cilj ima da efikasno riješi ovaj veliki problem, će biti osnovano u najkraćem roku, a kako je planirano predvodiće ga premijer Spajić”, saopšteno je iz Vlade.

U rad će biti uključeni i potpredsjednik Koprivica, ministar Vuković, ministar Danilo Šaranović kao i predstavnici SDT-a, ANB-a, Uprave za carinu, Uprave policije, Uprave za državnu imovinu, a Vlada će ispoljiti maksimalnu otvorenost za uključivanje međunarodnih partnera u cjelokupan proces, radi transparentnosti postupka, piše Cdm.

“Tokom sastanka su utvrđeni i dalji koraci, među kojima je popis zaplijenjenih cigareta koje se nalaze u Slobodnoj zoni Luke Bar”, navodi se u saopštenju.

Konstatovano je da je SDT naložio popis zaplijenjene robe i da ga je neophodno uraditi u najkraćem roku. Istaknuto je da je ključno utvrditi ne samo koji se brendovi tu nalaze, već i svi ostali podaci u vezi sa zaplijenjenim cigaretama.

“Sprovođenje tih aktivnosti stvoriće jasnu sliku o karakteru oduzete robe i svim njenim nelegalnim aspektima, iz čega bi proizilazile i radnje na njenom definitivnom uništenju, čime bi se pokazala snažna volja da se trajno riješi taj gorući problem”, dodaje se u saopštenju.

Uništenje zaplijenjenih cigareta radilo bi se u saradnji sa partnerima iz Velike Britanije i Evropske unije, koji bi donirali sredstva i opremu za čitav proces.

“Naglašeno je da bi efikasnim odgovorom, Crna Gora kao potpisnica Sporazuma za suzbijanje nelegalne trgovine duvanom, poslala snažnu poruku međunarodnim partnerima, koji su spremni da pruže svu pomoć”, dodaju iz Vlade.

Takođe, kako je poručeno tokom razgovora, bio bi to još jedan korak ka vraćanju povjerenja građana u institucije.

“Zaključeno je i da se na ovaj način daje puna podrška nezavisnom radu SDT-a, ali i čine odlučujući koraci da se rasvijetle sve činjenice o krijmčarenju i brojnim drugim nelegalnim poslovima u Slobodnoj zoni Luka Bar u prethodnom periodu, kako bi se definitivno stalo na put ovom ozbiljnom društvenom i ekonomskom problemu”, ističe se u saopštenju.

Kako piše Cdm, rad na izradi novog Zakona o slobodnim zonama ostaje i dalje jako važan, a u tom kontekstu je izraženo zadovoljstvo zbog ekspertske pomoći dobijene od OECD-a i Svjetske carinske organizacije.