Politika

ABAZOVIĆ: DA SE NEKOME DESILO NEŠTO NA CETINJU, CRNA GORA SE NE BI POMIRILA NI NAREDNIH 30 GODINA!

Autor Jovana Raičević

U plavoj sali Skupštine održava se kontrolno saslušanje pred Odborom za bezbjednost i odbranu.

Izvor: Vlada Crne Gore/S.Matić

U toku je saslušanje potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića, ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića, ministarke odbrane Olivere Injac, direktora Uprave policije Zorana Brđanina, direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejana Vukšića i v.d. generalnog direktora Direktorata za zaštitu i spašavanje u Ministarstvu unutrašnjih poslova Miodraga Bešovića povodom postupanja pripadnika Uprave policije, bezbjednosnog sektora i odbrane na Cetinju, 4. i 5. septembra 2021. godine.

Podsjetimo, ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija održano je 5. septembra na Cetinju, a dio građana je 4. i 5. septembra protestovao zbog toga što se taj čin obavio u Cetinjskom manastiru.

Predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu Milan Knežević kazao je da osim pozvanih saslušanju prisustvuje i službenica Agencije za nacionalnu bezbjednost Katarina Vujović, kao i predstavnik Instituta alternativa.

Knežević je podsjetio da je propisano da su sjednice Odbora za bezbejdnost i odbranu zatvorene za javnost, ako to tijelo ne donese drugačiju odluku.

On je kazao je da je u konsultaciji sa gostima pozvanim na kontrolno saslušanje zaključio da je dobro da prvi dio sjednice budu otvoreni za javnost.

Poslanik Demokratske partije socijaliksta (DPS) Predrag Bošković pitao je da li su od stručne službe Skupštine dobili mišljenje o tome može li poslanik koji mijenja stalnog člana Odbora učestvovati u radu.

Knežević mu je odgovorio da nisu.

Poslanici su glasali da sjednica bude otvorena.

Knežević je, dajući riječ Abazoviću, kazao da mu se čini da se jedino sa Dalaj Lamom nije sreo tokom putovanja.

"Pomoć Dalaj Lame je itekako potrebna, ali dok ne stignemo do njega, možemo i sami da tražimo neka riješenja", odgovorio je Abazović.

Ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija održano je 5. septembra na Cetinju, a dio građana je 4. i 5. septembra protestovao zbog toga što se taj čin obavio u Cetinjskom manastiru.

On je rekao da je krajnji rezultat ukupnih dešavanja na Cetinju povoljan, iako ostaje gorak ukus u ustima.

Abazović je rekao da svi treba da doprinesu Crnoj Gori u kojoj se takve scene neće dešavati.

Istakao je da je skup na Cetinju bio visokog rizika, ali da je sačuvan građanski mir, "ostao je negativan utisak, čim smo imali takvu situaciju da se jedan vjerski obred ne može izvesti na miran i dostojanstven način".

"Svi pokušavamo da budemo generali poslije bitke... Ne bi se Crna Gora pomirila ni narednih 30 godina da se tamo nekome nešto desilo, nevažno kome, policajcu, građaninu, vjerskom poglavaru. Želim da kažem da komanda nije izašla iz zakonskih okvira. Oni koiji su imali zakonsku mogućnost da komanduju su komandovali", kazao je Abazović.

Rekao je i da su neki mediji krajnje neodgovorno govorili prisustvu tuđe vojske na Cetinju, da se situaciji koja se naelektrisavala poslednjih mjesec dana, naročito poslednji mjesec, te da su postojale kriminalne strukture kojima je možda i odgovaralo da se nešto dogodi.

"Ne vidim nikakve vanredne situacije, ali vi možete unakrsnim pitanjima da govorimo o detaljima, ali mislim da se sve izvelo na jedan krajnje profesionalan način", rekao je on i čestitao pripadnicima Uprave policije, Agencije za nacionalnu bezbjednost i Ministarstva odbrane.

Abazović je dodao da ne dozvoljava da neko sada, nakon što se sve završilio, baci bilo kakvu sijenku na nešto što je završeno kao pozitivno.

"Ljudi moraju da koriste svoja ustavna prava, svoja zakonska prava, ako nam se ne sviđaju, dajte da ih zajedno promijenimo", jasan je on.

Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović kazao je da je ovo bila najteža i najrizičnija situacija od kada je na čelu tog resora.

"Upotreba sile je bila srazmjerna, svaki pojedinačni slučaj će biti ispitivan sam za sebe", rekao je on.

On se izvinio građanima Cetinja.

Da smo izgubili jedan ljudski život, ne bi smo danas mogli da sjedimo u ovakvoj atmosferi. Ko zna šta bi danas bilo. Da se to dogodilo, mi bi smo tog dana na Cetinju sahranili Crnu Goru. Crna Gora ovako podijeljena teško može dalje", poručio je Sekulović.