Politika

KNEŽEVIĆ: USTOLIČENJE JOANIKIJA MOŽDA U PODGORICI, ODLUKU ĆE DONIJETI VIJEĆE ZA NACIONALNU BEZBJEDNOST

Autor Jovana Raičević Izvor Standard

Predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore i jedan od lidera DF-a Milan Knežević kaže da će odluku o tome gdje će biti ustoličen mitropolit Joanikije, na Cetinju ili u Podgorici, donijeti Vijeće za nacionalnu bezbjednost i Savjet bezbjednosti.

Izvor: MONDO/Teodora Orlandić

Savjet bezbjednosti čine predsjednik Skupštine Aleksa Bečić, predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić i predsjednik države Milo Đukanović, piše Standard.

Ta odluka će biti donesena krajem avgusta ili početkom septembra u vidu smjernica i zaključaka koji će biti predočeni mitropolitu Joanikiju. Inače, protest koji je održan na Cetinju u nedjelju nije bio prijavljen u skladu sa zakonom i nisu bili jasno označeni organizatori i on je mogao sa bezbjednosnog stanovišta biti zabranjen, navodi Standard.

"Okupilo se nekoliko hiljada ljudi iz čitave Crne Gore, a inspirator toga okupljanja je bio Veselin Veljović, bivši direktor crnogorske policije i savjetnik predsjednika države. On je svojim dosadašnjim nastupima pozivao na rušenje ustavnog poretka i neku vrstu “saoizacije” Crne Gore" , rekao je Knežević za TV Pink.

On smatra da skup koji je u nedjelju na Cetinju, u stvari, predstavlja “saoizaciju” Crne Gore, jer je poručeno da vjernici Srpske pravoslavne crkve i mitropolit Joanikije, koji je rođen u Crnoj Gori, ne mogu doći 5. septembra na Cetinje.

"To najbolje govori o jednoj veoma kompleksnoj bezbjednosnoj situaciji koja bi trebalo narednih dana da se dodatno izanalizira. Nadam se da će se stvoriti svi zakonski uslovi i sve bezbjednosne pretpostavke da sve prođe u miru i da svako ko želi da protestuje to radi u skladu sa zakonom, a svako ko želi da dođe na Cetinje bude tamo prisutan i da mu se garantuje bezbjednost."

Knežević smatra da je Demokratska partija izgubila prošlogodišnje izbore upravo zato što je njena politika bila zasnovana na antisrpstvu i što je pokušala da stvori jednu novu Crnu Goru koja je trebala Srbe u Crnoj Gori asimiluje i spusti ispod 15 odsto, zaključuje Standard.