Premijer Crne Gore večeras je učesnik emisije "Argumenti" na državnoj televijziji, gdje je jedna od tema izgradnja i puštanje u probni rad crnogorskog auto-puta.
"Ne samo što je to najskuplji autoput, nego je jedan od najsporijih koji se radi. To je naša nesreća od početka. Ja ne mogu da garantujem da ćemo 13. jula otvoriti auto-put. Ja bih volio da se to desi na državni praznik, to je ideja. Mi gubimo novac od putarine. Mi mnogo toga gubimo, stvaramo lošu klimu između nas i Kineza. Mi smo naš dio posla obavili. Mi smo taj autoput isplatili tim kreditom. Mi ćemo ga plaćati narednih 14 godina. Mi još ne možemo da ga upotrijebimo. Naravno da će neko snositi odgovornost za to" , kazao je Abazović.
"Saopštio ministru kapitalnih investicija da postoji sumnja da neko sabotira završetak rada. Rekao sam da nije normalno i logično da ne možemo sada nakon završetka građevinskih radova put pustimo u probni rad" , zaključio je Premijer, a prenio CdM.
Jedna od tema u pomenutoj emisiji jeste ekonomske posljedice koje nas očekuju zbog rata u Ukrajini, a stav predjsednika GP URA-e po tom pitanju je sledeći:
"Cijene će otići u nebo. I uz mogućnost da se plati, neće se moći da se dobije električna energija. Uoči ekonomske krize koja nas očekuje na jesen, u saradnji sa velikim privrednicima, stvorićemo jedan oblik robnih rezervi. Potpuno je nerazumljiva politika određenih krugova u Crnoj Gori koji ne razumiju kontekst. Ako misle da Njemačka ne može sama da se suoči sa krizom, a može Crna Gora sa ovakvom ranjivom privredom, onda mogu da zaključim da takvi zaključci nijesu vođeni nacionalnim interesima."
Abazović je govorio i o nedadvno zaplijenjenim cigaretama:
"Sprečavanje šverca cigareta u Crnoj Gori rezultat je političke volje, kazao je premijer Dritan Abazović i dodao da postoji odlučnost da se zaplijenjene cigarete prodaju u inostranstvu. Ako se niko ne bude prijavio, moraćemo da uništimo te cigarete. ako je moguće da mi spriječimo šverc cigareta, te cigarete su završile na tržištu evropskih država, što oni to nijesu spriječili Zato što se nigdje nije vidio ovaj vid političke volje. "
On je dodao da je na te rezultate izuzetno ponosan, kao i na rezultate postignute u desetkovanju kriminalnih klanova, naročito Kavačkog i Škaljarskog.
Abazović je kazao da je imao dva razgovora sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i da su se odnosili na ekonomsku saradnju, Open Balkan.
Pitanje Temeljnog ugovora je, kako je kazao Abazović, pitanje između države i crkve.
"Da li ima napretka, ima. Dovodimo sve u jedan status i zatvaramo temu. Nadam se da će ta tema uskoro biti zatvorena", naglasio je Abazović.
Na pitanje o projektu Otvoreni Balkan, Abazović je kazao da je za njega to čedo Berlinskog procesa.
"Da li su to kompatibilni procesi, jesu. Podrazumijevaju ekonomsku saradnju, rad da profunkcioniše zajedničko tržište, kako bi uslovi poslovanja bili slični ili identični. Interes Crne Gore je ključan u dva aspekta - politička i ekonomska stabilnost", kazao je Abazović.
On je dodao da može da se izabere da Crna Gora bude zatvorena država, ali je to, kako je naveo, neće dovesti nigdje.
"Više granica, više šverca. Manje granica, manje šverca. Nama treba jedinstven sistem", poručio je Abazović.
Abazović je rekao i da je Crna Gora uputila Ukrajini skromnu vojnu i finansijsku pomoć od 400 hiljada EUR.
"Ideja je da zemlje Zapadnog Balkana jednom razorenom ukrajinskom gradu izgrade po stambenu jedinicu, koje bismo nazvali po tim državama. Ta nam je ideja prihvatljiva i predložiću to kolegama", rekao je Abazović.
Na pitanje o finansijskoj pomoći, Abazović je rekao da se radi o "skromnoj opremi".
Kako je kazao, i predsjedniku Ukrajine Volodimiru Zelenskom je ukazao da je utočište u Crnoj Gori našlo oko deset hiljada ukrajinskih državljana, koji su pobjegli od rata.