Politika

"UMIJEŠAN U KORUPCIJU NA BALKANU" AMERIKA UVELA SANKCIJE SVETOZARU MAROVIĆU!

Autor Gordana Bojanić Izvor RTCG

Vlasti Sjedinjenih Američkih Država (SAD) uvele su sankcije Svetozaru Maroviću, nekadašnjem predsjedniku Skupštine Crne Gore i potpredsjedniku DPS-a. Sankcije podrazumijevaju blokadu imovine i zabranu putovanja, između ostalog.

Izvor: Mondo/Goran Sivački

Kako je saopšteno, Marović se našao na spisku pojedinaca koji su pod sankcijama SAD-a jer je odgovoran ili umiješan ili direktno ili indirektno uključen u korupciju na Zapadnom Balkanu. To uključuje korupciju povezanu sa vladom na Zapadnom Balkanu, sa sadašnjim ili bivšim državnim službenikom na bilo kom nivou vlasti na Zapadnom Balkanu, kao npr. zloupotreba javne imovine, eksproprijacija privatne imovine radi lične ili političke koristi i svrhe, ili podmićivanje.

Navodi se da je danas Kancelarija za kontrolu inostrane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC) označila sedam pojedinaca i jedan entitet u četiri zemlje Zapadnog Balkana u skladu sa Izvršnom naredbom (E.O.) 14033.

Ovo je druga akcija koju je OFAC preduzeo a koje su usmjerene na osobe "koje korupcijom ugrožavaju stabilnost regiona, vrše kriminalne aktivnosti i drugo destabilizirajuće ponašanje".

"Današnja akcija jača posvećenost ministarstva promovisanju odgovornosti za aktere u regionu Zapadnog Balkana koji su angažovani u destabilizirajuće i koruptivno ponašanje. Ovakvo koruptivno ponašanje podriva vladavinu prava i ekonomski rast i lišava ljude u ovim zemljama mogućnosti i stabilnosti", piše u saopštenju.

Navodi se da je Svetozar Marović bio predsjednik zajedničke države Srbije i Crne Gore od 2003–2006. godine i bio je bivši zamjenik predsjednika Demokratske partije socijalista Crne Gore do 2015. godine.

"Marovića su crnogorske vlasti uhapsile 2015. godine zbog sumnje u umiješanost u slučajeve velike korupcije u vezi sa građevinskim projektima u Opštini Budva. Crnogorski tužioci optužili su Marovića da je koristio svoj uticaj kao visoki funkcioner u DPS-u da odobri niz kupoprodajnih poslova i građevinskih poslova koji su donijeli velike dobitke za nekoliko kompanija, ali su izazvali značajne gubitke za lokalnu vlast", konstatovano je u saopštenju.

Piše da je Marović 2016. godine potpisao dva sporazuma o priznanju krivice kojima je priznao sve optužbe za korupciju. On je osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu i naloženo mu je da državi vrati preko milion dolara ali je prije izdržavanja kazne pobjegao u Srbiju.

"Marović je određen po osnovu E.O. 14033 za odgovornost ili saučesništvo u, direktno ili indirektno, korupciju u vezi sa zapadnim Balkanom, uključujući korupciju od strane, u ime ili na drugi način u vezi sa vladom na Zapadnom Balkanu. Takođe, i sadašnjim ili bivšim državnim službenikom na bilo kom nivou vlasti na Zapadnom Balkanu, kao npr. zloupotreba javne imovine, eksproprijacija privatne imovine radi lične ili političke koristi i svrhe, ili podmićivanje", navedeno je u saopštenju.

Marović je 2017. godine pred Specijalnim tužiocima u Crnoj Gori priznao da je bio na čelu kriminalne grupe, koja je oštetila opštinski budžet Budve za više miliona eura u osam korupcionaških afera. Sa tužilaštvom je zaključio dva sporazuma o priznanju krivice, koje je potvrdio Viši sud.

Međutim, prebjegao je u Srbiju, a crnogorske vlasti godinama traže njegovo izručenje.

Kako prenosi VOA, podsekretar SAD za finansije, zadužen za terorizam i finansijske obaveštajne podatke Brajan E. Nelson, osobe koje su danas sankcinisane predstavljaju ozbiljnu prijetnju po regionalnu stabilnost, povjerenje u institucije i aspiracije onih koji žele demokratsku i razumnu vlast na Zapadnom Balkanu.

"Borba protiv korupcije širom svijeta je jedan od velikih prioriteta administracije Bajden-Haris i Sekretarijat za finansije neće oklijevati da iskoristi sva sredstva na raspolaganju da osigura odgovornost korumpiranih i destabilizujućih aktera", naglasio je Nelson.