U Skupštini Crne Gore danas je formiran Ženski klub koji čine poslanice svih političkih partija zastupljenih u parlamentu.
Navodi se da je sporazum o formiranju Kluba potpisalo svih 20 poslanica.
“Ciljevi Kluba su afirmacija rodne ravnopravnosti na svim nivoima odlučivanja, podsticaj ženama za veće učešće u političkom i javnom životu, unaprjeđenje položaja žena u svim sferama društva i podsticaj i unaprjeđenje solidarnosti i humanosti, promovisanje volonterizma i međusobnog pomaganja“, saopštili su iz Skupštine.
Kako su naveli, klub će ciljeve realizovati kroz unapređenje zakonskog okvira koji se odnosi na afirmaciju rodne ravnopravnosti na mjestima odlučivanja i u svim sferama društva, borbu protiv rodno zasnovanog nasilja, socio-ekonomsko osnaživanje žena, ravnopravni položaj žena na tržištu rada, bolju zdravstvenu zaštitu žena, posebno onih u ruralnim područjima.
Dodaje se da će Klubom rukovoditi Kolegijum koga će činiti predstavnice svih klubova poslanika, a kopredsjedavati potpredsjednica Skupštine i predstavnica najbrojnijeg poslaničkog kluba iz opozicije.
Odluke će se donositi konsenzusom, a Klub će biti otvoren za saradnju sa civilnim sektorom, partnerima iz međunarodne zajednice i svima onima sa kojima dijeli iste ciljeve.
Potpredsjenica Skupštine Branka Bošnjak kazala je da je kao prva potpredsjenica Skupštine, odlučila da svojim aktivizmom doprinese većoj vidljivosti žena na političkoj sceni.
Ona je istakla je da će formiranje Ženskog kluba, kao zajednički, nadstranački politički aktivizam, biti snažna poruka jedinstva i ženske solidarnosti i da će imati značajne i vidljive rezultate na polju rodne ravnpravnosti.
"Ponosna sam što je ova generacija poslanica, svojom političkom zrelošću i rodnom osviješćenošću uspjela i pokazala da možemo da iskoračimo iz stranačkih ograda i ujedinimo se, u realizaciji zajedničkih, ženskih, ciljeva“, kazala je Bošnjak.
Poslanica Demokratske partije socijalista Aleksandra Vuković istakla je važnost zajedništva u borbi za dostojanstvo žena u Crnoj Gori;
„Važno je što smo danas ovdje, bez obzira na velike političke i ideološke razlike, da krenemo u novi vid borbe za prava građanki koje su nas birale. One su u našem fokusu, bitni su nam njihovi problemi i izazovi i to je ono što mora da nas spoji i nadraste sve naše razlike“, poručila je Vuković.
Ona se osvrnula i na istorijsku ulogu AFŽ-a u Jugoslaviji i u Crnoj Gori, koja je pokazala što se može postići udruživanjem.
Direktorica Centra za ženska prava, Maja Raičević, čestitala je formiranje Kluba i istakla da se radi o istorijski važnom događaju, koji se dešava u godini kada obilježavamo desetogodišnjicu uvođenja kvota za manje zastupljeni pol.
„U vremenu podjela i povećanih društvenih tenzija, suočavanja sa ekonomskim, zdravstvenim i socijalnim posljedicama pandemije, osnivanje Kluba šalje snažnu poruku solidarnosti i zajedništva i daje primjer kako se različite političke akterke mogu udružiti u stvaranju boljeg društvenog ambijenta za ostvarivanje participativne demokratije i ravnopravnosti”, ocijenila je Raičević.