Crnogorsko sudstvo je u nekim parametrima, poput dužine trajanja sudskih postupaka, ispred pojedinih starih evropskih demokratija, rekao je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.
On je, na svečanoj akademiji povodom Dana crnogorskog sudstva, poručio da sudstvo mora biti racionalno organizovano, nezavisno, efikasno, kompetentno i etično da bi imalo poziciju koja se podrazumijeva u modernim, demokratskim državama.
Đukanović je rekao i da je efikasno, djelotvorno i odgovorno pravosuđe osnov za ostvarenje političkih i pravnih ideala – pravne države i vladavine prava, na kojima je izgrađena Evropska unija.
Predsjednik države smatra i da se zato Crna Gora, kao prva zemlja kandidat za članstvo u EU, a koja je pregovarački proces otpočela obaveznim otvaranjem poglavlja 23 i 24, mora još predanije pozabaviti implementacijom evropskih standarda u oblasti pravosuđa.
"I to prioritetno ne zbog obaveza na integracionom putu, već prije svega zbog unapređenja kvaliteta života građana, stvaranja uslova za ostvarivanje ljudskih prava i sloboda, stabilnog poslovnog ambijenta za privlačenje stranih investicija, za bezbjednost ljudi, i za stabilnost države i društva. Pored kvalitetno osmišljenog i odgovarajućeg normativnog okvira, pravni poredak treba prije svega da štite sudovi svojim radom. Oni su nezamjenjiva karika u lancu svakog pravnog sistema", rekao je Đukanović.
Podsjeća da je Crna Gora ratifikacijom Evropske konvencije o ljudskim pravima i slobodama nedvosmisleno prihvatila da evropski standardi i praksa Evropskog suda za ljudska prava sa sjedištem u Strazburu, postanu neizostavni principi pravnog sistema naše države.
"Reforma pravosuđa jedan je od najznačajnijih reformskih poduhvata sprovedenih nakon obnove crnogorske nezavisnosti u političkom sistemu Crne Gore. U pravosuđu su napravljeni značajni pomaci i ostvareni vidljivi rezultati na putu njegovog stalnog unapređenja. To se prepoznaje i kroz statističke preglede koje redovno objavljuje Evropska komisija za efikasnost pravosuđa (CEPEJ) u okviru Savjeta Evrope, koji pokazuju da je već sada crnogorsko sudstvo u nekim parametrima, kao što je dužina trajanja sudskih postupaka, ispred i nekih starih evropskih demokratija", rekao je Đukanović.
No, kako je ocijenio, crnogorsko sudstvo je i dalje pred ozbiljnim izazovima.
"Jedan od najvećih je primjena reformskih zakona na način koji ne samo pravno, već i kulturološki uspostavlja i afirmiše vladavinu prava u našem društvu, čija je pravna teorija i praksa tradicionalno građena na značajno različitom konceptu pravne države. To zahtijeva kontinuirani profesionalni razvoj svakog sudije ponaosob, usavršavanje znanja i profesionalnih vještina. Naravno, pred sudstvom, i cijelim pravosudnim sistemom je i dalje mnogo zadataka, kako u okviru pregovaračkog procesa, tako i zbog preuzetih obaveza po osnovu članstva u Ujedinjenim nacijama, Savjetu Evrope i drugim međunarodnim organizacijama", kazao je Đukanović.
Tim složenim zadacima, kako je rekao, može odgovoriti samo "kompetentno, moralno čisto i efikasno, nezavisno sudstvo".
"Nezavisno od svakog uticaja, uključujući izvršnu i zakonodavnu vlast. Princip podjele vlasti predstavlja jednu od najvećih tekovina savremene države, koju Ustav Crne Gore od 2007. prihvata svojim osnovnim odredbama. Zbog značaja koji u konceptu savremenih pravnih i političkih sistema ima kao garant ljudskih prava i sloboda, načelo nezavisnosti sudske vlasti je postalo i opšteprihvaćena vrijednost. No, univerzalno je važeće, a posebno u državama koje tek uspostavljaju društva prava i demokratije, da je imperativ nezavisnosti sudstva smislen dok je u funkciji potpunije pravde u društvu. Riječju, moramo odoljeti i sistemski se zaštiti od poimanja nezavisnosti koje se prvenstveno prepoznaje kao pravo na nedodirljivost, neodgovornost i neposvećenost strateškim interesima", kazao je Đukanović.
Izvor: PROMO/Predsjednik Crne GorePredsjednik smatra i da "nema boljeg dokaza valjanosti i snage jedne vlasti i društva od rada njenog sudskog sistema".
"Uzvišeni sudijski poziv i uloga sudstva u crnogorskom, kao i u svakom drugom uređenom i razvijenom društvu je nezamjenjiva. Zato želim da odam priznanje svim sudijama, svima koji im pomažu u obavljanju tog delikatnog, izuzetno značajnog posla, i da izrazim zahvalnost za doprinos koji pružaju izgradnji društva vladavine prava, i svekolikom napretku naše države. Prilika je da odamo priznanje i svim uglednim pravnicima koji su u vrijeme socijalističke Jugoslavije postavili temelje modernog pravnog sistema Crne Gore, ali i velikom broju ljudi u institucijama našeg pravosuđa koji su posvećeno doprinosili i doprinose unapređenju tog sistema. Časna sudijska uloga je nezamjenjiva, bilo da se posmatra kroz prizmu slobodarskog duha, naše svijetle istorije i bogate pravne tradicije, ili progresa koji je vidljiv golim okom u današnjoj nezavisnoj Crnoj Gori, članici NATO, i vjerujem prvoj narednoj članici Evropske unije", kazao je Đukanović.