Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, učestvuje na Samitu globalnih lidera tokom Svjetskog investicionog foruma Konferencije Ujedinjenih nacija za trgovinu i razvoj (UNCTAD), u Ženevi.
Crna Gora će raditi na stvaranju ambijenta u kojem strane investicije i slobodna trgovina mogu da napreduju, a da se postavljeni ciljevi održivog razvoja realizuju, poručio je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović na Samitu globalnih lidera na Svjetskom investicionom forumu u Ženevi, gdje je govorio na temu "Investicije u novoj eri globalizacije".
Kako je saopštio, u Crnoj Gori gradimo transparentan sistem koji iz godine u godinu privlači sve više stranih investitora, koji su postali promoteri Crne Gore kao prestižne i kvalitetne investicione destinacije, i u našoj državi pronašli ne samo izazove za svoje projekte, već i sigurnost, stabilnost i jasna pravila.
"Crna Gora postaje posvećenja jačanju multilateralizma i poštovanju pravila i jačanju transparentnosti shodno načelima Svjetske trgovinske organizacije, što je posebno važno za privlačenje investicija. To smo dokazali vođenjem politike na nacionalnom nivou", naveo je Đukanović.
Đukanović je poručio da decenija trajanja Foruma najbolje potvrđuje njegov značaj.
"On je postao važno mjesto dijaloga hiljada aktera iz različitih oblasti koji zajedno rade na unapređenju globalnog investicionog ambijenta. Tema inspiriše da se kroz perspektivu međuzavisnosti investicija, trgovine i razvoja, sagleda gdje smo na putu dostizanja Ciljeva održivog razvoja do 2030", kazao je crnogorski predsjednik.
Podsjetio je da je naša zemlja prije dvije godine usvojila Nacionalnu strategiju održivog razvoja do 2030.
Prema statistici UNCTAD-a, kako je saopštio, Jugoistočna Evropa je 2017. privukla 5,5 milijardi stranih direktnih investicija, što predstavlja rast od 20 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
"U Crnoj Gori je rast iznosio 30 odsto. Strane direktne investicije su od obnove nezavisnosti 2006. u evropskom vrhu, 800 eura po glavi stanovnika, odnosno oko 18 odsto BDP-a prosječno godišnje. Neto priliv stranih direktnih investicija u tom periodu iznosi preko šest milijardi eura", saopštio je Đukanović.
Naveo je da turizam učestvuje sa preko 20 odsto u BDP-u, a da u ovoj godini rast bilježe i drugi sektori, poput industrije i građevinarstva, što je, kako je istakao, uticalo na ubrzanje realnog rasta izvora roba i usluga.
"Kroz kompetativan ambijent za poslovanje, sa značajnim potencijalima u oblastima energetike, turizma i poljoprivrede, Crna Gora nudi brojne povoljnosti za ivestitore. Harmonizovali smo zakonodavstvo sa pravnim tekovinama EU. Kroz efikasnije pravosuđe i institucije ojačali smo vladavinu prava. Reformisali smo bankarski sistem, izjednačili smo domaće i strane investitore u pogledu svih prava, liberizovali spoljnotrgovinski sistem. Pritom, koristimo euro kao valutu, što jasno ukazuje da povećanje novčane mase ostvarujemo samo na tržištu", naglasio je Đukanović.
Direktni finansijski podsticaji za nove projekte
Ocijenio je da Crna Gora, sa stopom poreza na dobit od 9 odsto i na dohodak fizičkih lica 9, odnosno 11% odsto, ima konkurentan poreski sistem.
Kazao je da je Crna Gora na putu da postane energetsko čvorište regiona.
"Privodimo kraju, zajedno sa Italijom gradnju podmorskog kabla između dvije zemlje, i 400kV dalekovoda koji povezuje Crnu Goru, Srbiju i BiH, što će region povezati sa energetskim tržištem Evrope. Ovaj projekat kofinansira EU kroz Berlinski proces. Stopa ekonomskog rasta u Crnoj Gori u 2017. iznosila je 4,74%, dok u prvom i drugom kvartalu 2018. godine iznosi 4,5% i 4,9% respektivno", naveo je Đukanović.
Istakao je da investitori imaju direktne finansijske podsticaje za nove projekte, poreske olakšice u manje razvijenim djelovima zemlje, subvencije za zapošljavanje u biznis zonama, i konkurenciju između lokalnih samouprava u određivanju visine taksi i lokalnih poreza u cilju privlačenja novih investicija.
"Ipak, za nas su u prvom planu vrijednosti savremene civilizacije koje osvajamo, jer one daju našem društvu prednost na dugi rok", kazao je Đukanović.
Kako je kazao, jedna od ključnih ekonomskih vrijednosti je otvorenost crnogorske ekonomije.
"Politička stabilnost, članstvo u NATO, liderstvo u odmaklom pregovaračkom procesu sa EU, članstvo u STO i brojni zaključeni ugovori o slobodnoj ekonomiji koji nam omogućavaju pristup tržištu od 800 miliona korisnika, jasno potvrđuju političke vrijednosti koje smo usvojili i koje afirmišemo", naglasio je Đukanović.
Izvor: Služba za informisanje Predsjednika Crne GoreIstakao je da je uspostavljanjem elektronskog portala propisa Crne Gore, uz podršku UNCTAD-a, podignut nivo trasnsparentnosti i regulativa je postala lako dostupna zainteresvanim investitorima i javnosti.
"Izolacija iz tokova globalne ekonomije samo može da udalji zemlje od postavljenih ciljeva, stoga jedini smjer našeg djelovanja će biti rad u stvaranja ambijenta u kojem strane investicije i slobodna trgovina mogu da napreduju i da se postavljeni ciljevi održivog razvoja tako realiziju. Sve drugo bilo bi nedovoljno odgovorono prema budućim i sadašnjim generacijama", zaključio je predsjednik Crne Gore.