ZB je tokom proteklih godinu i po eksplodirao pozitivnim događajima u odnosu na ranija razdoblja, ali lideri država regiona moraju da nastave saradnju kako bi stvarali bolje perspektive za mlade i nova radna mjesta, smatra Marković
"Ono što je sasvim izvjesno je da smo pet godina nakon pokretanja Berlinskog procesa inicijativom kancelarke Angele Merkel napravili ozbiljan napredak u regionu koji se manifestovao u nekoliko ključnih stvari u proteklih godinu i po", rekao je premijr Crne Gore Duško Marković.
On je, nakon prve sesije Samita šefova vlada Zapadnobalkanske šestorke, koji se održava u okviru Berlinskog procesa u Londonu, kazao da se tu radi o novoj strategiji Evropske komisije o Zapadnom Balkanu, novom paketu proširenja i Samitu Evropska unija – Zapadni Balkan u Sofiji.
Marković je kazao da su se danas dogovorili da treba nastaviti na tragu tih dokumenata i uspjeha da se za Zapadni Balkan stvore nove prilike kako bi obezbijedili ekonomski rast, razvoj i nova radna mjesta.
On je, kako je saopšteno iz Vladine Službe za odnose sa javnošću, tokom prve diskusije vođene za vrijeme radnog ručka ocijenio da svi lideri u regionu moraju više činiti na stvaranju bolje perspektive za mlade.
„Mladi su najveći kapital koji imamo na Zapadnom Balkanu. Moramo raditi više da stvorimo nove prilike za njih, a te nove prilike su moguće ako ekonomija napreduje i ako otvaramo radna mjesta”, smatra Marković.
On je kazao da se u Crnoj Gori to radi kroz Berlinski proces, pri čemu je prošle godine ekonomski rast bio 4,3 odsto, a u prvom kvartalu 4,5 odsto.
“Otvaraju se hiljade radnih mjesta za mlade ljude. U turizmu koji učestvuje sa 24 odsto u našem bruto domaćem proizvodu (BDP) imamo veoma kvalitetna radna mjesta, pri čemu je za pet mjeseci otvoreno njih hiljadu, a posljednjih godina smo otvorili 26 hiljada malih i srednjih preduzeća. Ali naši ljudi nijesu spremni da rade na tim pozicijama“, rekao je Marković.
On je dodao da još postoji nekadašnja svijest da je bolje raditi u državnoj službi za manje novca nego u privatnom sektoru za dvostruko više.
„Znači da privatni sektor još nije zavrijedio povjerenje kod mladih ljudi. U Crnoj Gori smo zato predložili na prošloj sjednici Vlade moratorijum na zapošljavanje u javnom sektoru“, rekao je Marković.
On se zahvalio premijerima Bugarske i Ujedinjenog Kraljevstva Bojku Borisovu i Terezi Mej na organizaciji prethodnog i današnjeg samita koji za cilj imaju dalji napredak u regionu.
Marković je, govoreći o perspektivama u neposrednoj budućnosti, pozdravio inicijativu evropskog komesara za proširenje i susjedsku politiku, Johanesa Hana na ideji projekti u oblasti energetike budu finansirani zajedničkim procedurama.
„Što se Crne Gore tiče, u tom pristupu imate našu punu podršku“, rekao je Marković.
Pored predsjednika vlada država Zapadnobalkanske šestorke, u radu Samita učestvuju, premijerka Velike Britanije Tereza Mej, njemačka savezna kancelarka Angela Merkel, austrijski savezni kancelar Sebastijan Kurc, premijeri Bugarske Bojko Borisov, Poljske Mateuš Moravjecki, Hrvatske Andrej Plenković i Slovenije Miroslav Cerar.
U radu Samita učestvuju i predsjednik Evropske banke za obnovu i razvoj Suma Čakrabarti, visoka predstavnica Evropske unije za zajedničku vanjsku i bezbjednosnu politiku Federika Mogerini i evropski komesar za proširenje i susjedsku politiku, Johanes Han kao i visoko zvaničnici Italije i Francuske.