Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori za ovu godinu je jasan, detaljan i razumljiv i navodi šta Crna Gora treba da uradi u sljedećoj fazi procesa evropske integracije, saopštio je njemački ambasador u Podgorici, Hans Ginter Matern.
On je, na sastanku sa predsjednikom skupštinskog Odbora za međunarodne odnose i iseljenike Andrijom Nikolićem, kazao da zvanični Berlin želi da pomogne Crnoj Gori, jer je u interesu Evropske unije da ona i ostale države Zapadnog Balkana, postanu njene članice.
Iz skupštinskog Odjeljenja za za odnose sa javnošću i protokol saopšteno je da Matern smatra da je to od presudne važnosti za stabilnost, napredak i blagostanje građana regiona.
Nikolić i Matern su na sastanku konstatovali da se Strategijom EU za proširenje na Zapadni Balkan šalje jasna poruka da Unija ostaje pri pozivnici upućenoj državama regiona, da u ambicioznoj, ali realnoj perspektivi postanu njene članice.
Oni su ocijenili da je Crna Gora ostvarila dobar napredak u procesu integracije, što je prepoznato i u ovogodišnjem izvještaju Evropske komisije, ali da oblast vladavine prava ostaje najveći izazov.
Matern je naglasio i potrebu umanjenja političkog uticaja na organe pravosuđa, što se, kako je kazao, navodi i u izvještaju EU.
Nikolić se zahvalio Maternu na snažnoj podršci koju Njemačka pruža evropskoj integraciji Crne Gore, kako na ekspertskom nivou, tako i kroz podizanje svijesti kod ostalih članica EU o važnosti i potrebi snaženja politike proširenja.
On je dodao da je za Skupštinu Crne Gore veoma važna frekventna komunikacija sa Bundestagom, imajući u vidu njegovu ulogu u procesu odlučivanja o daljim fazama integracionih procesa Crne Gore i zemalja Zapadnog Balkana.
“Nikolić je, u tom smislu, dao konkretne predloge za unapređenje međuparlamentarne saradnje, za koje je Matern pokazao interesovanje i spremnost da pruži podršku, poručujući da u međuparlamentarnoj saradnji, naročito u demokratskim zemljama kao što su Njemačka i Crna Gora, značajnu ulogu igraju upravo odbori za vanjske poslove”, zaključuje se u saopštenju.