Evropska unija (EU) je pred najvećim izazovima od postanka, a politika proširenja, koja se potvrdila kao jedna od najboljih politika EU, objektivno je na margini njene agende, ocijenio je predsjednik DPS-a, Milo Đukanović.
On je, kako je saopšteno iz DPS-a, održao sinoć predavanje na državnom Univerzitetu Amsterdam na katedri za evropske studije Fakulteta humanističkih nauka na temu „Evroatlantska integracija Zapadnog Balkana iz perspektive Crne Gore“, koje su moderirali predavači Artemi Kalinovski i Nevenka Tromp.
„Na Zapadnom Balkanu zbog svojih istorijskih iskustava bolje od drugih razumijemo značaj EU, i da smo zainteresovani za njen uspjeh i za svoje mjesto u njoj", naveo je Đukanović.
On, kako je istakao, vjeruje da bi ne manji interes za to morala imati i EU, vodeći se svojom ulogom lokomotive evropskog kontinenta i odgovornošću za njegovu punu stabilnost i properitet, i kontatovao da je to i uslov konkurentnosti EU na globalnoj sceni.
Đukanović je, kako se navodi u saopštenju, dao istorijsku genezu uzroka zaostajanja Zapadnog Balkana uz opasku da „nama u ovom regionu kao da je suđeno da sve počinjemo u nevrijeme“.
On je, dodaje se, konstatovao da je EU pred najvećim izazovima, ne samo od završetka hladnog rata nego i od svog postanka, danas kada je Balkan prioritetna tema daljeg ujedinjenja Evrope, jer je suočena sa dugo trajućoj ekonomskom, finansijskom i migrantskom krizom, Bregzitom, kao i sa institucionalnim nedoumicama i nepoznanicama o budućoj konfiguraciji unutar EU.
Kako je kazao Đukaović, politika proširenja, koja se potvrdila kao jedna od najboljih politika EU, objektivno je na margini njene političke agende.
Zato se, kako je naveo, uz upitanost o integracionom entuzijazmu na Zapadnom Balkanu i međuzavisnosti sa očigledno obnovljenom konfuzijom u pogledu izbora strateškog kursa regionalne budućnosti, odgovornost za nedovoljno dobre rezultate uloženih napora u prethodnih više od decenije, moraju sagledati u evropskom i u globalnom kontekstu.
Na tom fonu je, kako je saopšteno, objasnio i razloge prisustva treće strane i nuđenja drugačijih alternativa od evropskih ciljeva.
„Da je evropska perspektiva i evroatlantska integracija realno dostižan cilj, Đukanović je pokazao na primjeru Crne Gore, koja je od najzaostalije jugoslovenske republike, nakon demokratske obnove nezavisnosti i međunarodnog priznanja postala jedna od vodećih zemalja u regionu i u ekonomskom razvoju i u integracionim procesima, što potvrđuje članstvo u NATO i progres u pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom, kao i privrženost politici dobrosusjedstva“, saopšteno je iz DPS-a.
Kako se navodi, zaključak Đukanovićevog obraćanja studentima je da je evropska integracija najbolji izbor i za region i za Evropu.
„I da u tom cilju mi treba da završimo reforme i sve obaveze iz integracionih procesa, a Evropska unija da se suštinski okrene politici ujedinjenja na cijelom kontinentu“, dodaje se u saopštenju.