Predlog za ocjenu ustavnosti odredbe Zakona o izmjenama i dopunama zakona o slobodnom pristupu informacijama je neosnovan, ocijenio je crnogorski parlament.
Ustavnom sudu podnijet je predlog za ocjenu ustavnosti odredbe Zakona kojim je propisano da se ne primjenjuje na informacije za koje postoji obaveza čuvanja tajne u skladu sa zakonom koji ureduje oblast tajnih podataka.
Skupstina Cme Gore je 27.aprila donijela Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Iz parlamenta podsjećaju da je Ustavom Crne Gore propisano da svako ima pravo pristupa informacijama u posjedu državnih organa i organizacija koje vrse javna ovlašćenja i da se to pravo može ograničiti ako je to u interesu zastite zivota, javnog zdravija, morala i privatnosti, vođenja krivičnog postupka, bezbjednosti i odbrane, spoljne, monetarne i ekonomske politike.
„Saglasno odredbama Ustava Cme Gore, Zakonom o slobodnom pristupu informacijama je propisano da se odredbe ovog zakona ne primjenjuju na informacije za koje postoji obaveza čuvanja tajne u skladu sa zakonom koji ureduje oblast tajnih podataka“, kaže se u mišljenju parlamenta dostavljenom Ustavnom sudu.
Zakonom o tajnosti podataka uređuje se oblast tajnih podataka i jasno i precizno propisan sistem određivanja tajnosti podataka, pristup, čuvanje, korišćenje, evidencije i zastite.
Zakonom su, kako se navodi, propisani i uslovi i način odredivanja tajnih podataka, pri čemu posebno treba istaci da je podnosiocima čiji je zahtjev za izdavanje dozvole za pristup tajnim podacima odbijen, obezbijeđena sudska zastita.
„Zato predlažemo da Ustavni sud Cme Gore Predlog za ocjenu ustavnosti odredbe Zakona o izmjenama i dopunama Zakonao slobodnom pristupu informacijama odbije kao neosnovan“, kaže se u mišljenu Skupštine Crne Gore.