Premijer Duško Marković pohvalio je reforme u obrazovanju predviđene izmjenama zakona i naveo da će one punu vidljivost imati u narednim godinama.
Potpredsjednika Skupštine Gencija Nimanbegua zanimalo je šta premijer očekuje od predloženih reformi obrazovanja, kada će biti implementirane i koje će imati benefite po učenike i studente posebnim akcentom na obrazovanje na albanskom jeziku.
Marković je čestitao ministru obrazovanja i njegovom timu na, kako je rekao, paketu reformi obrazovanja.
„Svaka ozbiljna reforma zahtijeva vrijeme koje će pokazati opravdanost njenih ciljeva. U obrazovanju, kao oblasti koja podrazumijeva sazrijevanje, ne samo znanja već i ličnosti to vrijeme je mnogostruko veće ali zato su i plodovi obrazovnih reformi najčešće vidljivi od rezultata u drugim oblastima“, kazao je Marković na Premijerskom satu.
Prema njegovim riječima, reforme u obrazovanju punu vidljivost imaće u tek narednim godinama.
„Budući da je riječ o najosjetljivijem dijelu društva, o djeci i mladima, nemamo sumnju u potrebu ovog napora. Prema svim istraživanjima, pohađanje predškolskih ustanova ima izuzetni uticaj na sveukupni napredak djeteta i na njegova postignuća, a znanja se najkvalitetnije usvajaju u najmlađem uzrastu“, kazao je Marković.
On je pohvalio novine koje su predviđene izmjenama Zakona o obrazovanju.
„Opredijelili smo se da stimulišemo najbolje učenike. Tako će se po prvi put osnovati fond za kvalitet i talente. Nagradiće se najbolji, kako učenici tako i nastavnici“, ukazao je Marković.
Prema riječima Markovića, podaci pokazuju da je u državama Evropske unije više miliona mladih od 15 do 24 godine nezaposleno, ali i da je nezaposlenost najmanja tamo gdje se u saradnji sa poslodavcima utvrđuju potrebe sa vještinama i kvalifikacijama.
On je saglasan da je obrazovanje na albanskom jeziku dio cjelokupnog obrazovnog sistema.
„Upravo zato reforma predškolskog obrazovanja, uvođenje engleskog jezika od najranijeg djetinjstva, smanjivanje obima gradiva za osnovce, brige o statusu prosvjetnih radnika, osnivanje fonda za kvalitet i talente, kompatabilni su i primjenjivi kada je u pitanju i obrazovanje na albanskom“, smatra Marković.
Vlada kontinuirano radi na podizanju kvaliteta obrazovanja na albanskom, zbog čega je konstituisan poseban Direktorat u Ministarstvu prosvjete.
„Nastava na albanskom jeziku realizuje se na svim nivoima obrazovanja sa ciljem njenog daljeg unapređenja. Zavod za udžbenike i nastavna sredstva u kontinuitetu objavljuje udzbenike na albanskom jeziku za sve predmete sa istimobimom sadržaja koje imaju udžbenici na crnogorskom jeziku“, kazao je Marković.
On je naveo da je u planu da se otvori muzička škola u Tuzima kao područno odjeljenje Muzičke škole „Vasa Pavić“ iz Podgorice kao i da se Gimnazija u Tuzima transformiše u mješovitu školu, koja će realizovati i programe stručnog obrazovanja i tako obim obrazovnih usluga učiniti širim i bogatijim“, naveo je Marković.
On je naveo i da Ministarstvo prosvjete u saradnji sa Univerzitetom planira da dodatno unaprijedi kvalitet studijskog programa obrazovanja učitelja na albanskom, koji se realizuje na Filozofskom fakultetu u Nikšiću.