Kompromisa oko temeljnih vrijednosti crnogorskog društva ne može biti, a ponajmanje oko antifašizma kao najveće crnogorske tekovine 20. vijeka, poručio je premijer Duško Marković.
On je, govoreći na šestom Kongresu SUNBOR-a i antifašista Crne Gore, iskazao visoko uvažavanje za rad i djelovanje te organizacije, koji je dosegao trajanje od sedam decenija.
„Čast mi je da imam priliku da vam se danas obratim, duboko svjestan istorijske, državotvorne i civilizacijske uloge koju je antifašizam, kao ključna odrednica vašeg djelovanja, odigrao još od početka tridesetih godina prošlog vijeka, pa do današnjih dana“, kazao je Marković.
Na tom temelju je, kako je naveo, na hrabrosti i vizionarstvu antifašističkog pokreta, Crna Gora u teškim, sudbonosnim vremenima sačuvala i svoj obraz, i svoje pravo da postoji na mapi savremenog svijeta.
„To pravo plaćeno je u Drugom svjetskom ratu sa blizu 20 hiljada žrtava na teritoriji tadašnje Crne Gore, kao i sa najmanje još toliko poginulih Crnogoraca na bojištima širom Jugoslavije“, rekao je Marković.
Prema njegovim riječima, kao i tokom cijele svoje istorije, Crna Gora je i tada svoj opstanak platila najskupljom cijenom – ljudskim životima.
„Tek će na početku novog milenijuma, jedna nova Crna Gora pronaći mudrost i snagu da obnovi državnost, bez ratnog sukoba, bez žrtava, bez krvavih tragova osveta“, kazao je Marković.
On je istakao da su i tada, maja 2006. godine, borci i antifašisti stali na branik otadžbine i njenog prava da postoji.
„I to da postoji ne bilo kako, nego kao punopravni i uvaženi član najmoćnijih i najnaprednijih društava današnjice - Sjevernoatlantske alijanse i Evropske unije“, dodao je Marković.
On je rekao da u Crnoj Gori ima i onih koji ne razumiju i ne prihvataju takvo opredjeljenje.
„Neki su zarobljeni u prošlim vremenima i nastavljaju da biju izgubljene bitke, neki su podlegli manipulacijama jednog broja političkih lidera, koji sopstvene ambicije nastoje da ostvare zloupotrebljavajući emocije jednog broja naših građana, a neki su direktno instruisani iz stranih centara“, naveo je Marković.
On je kazao da vjeruje da će vrijeme i stvarnost, činjenice i razum preovladati i kod tog dijela građana Crne Gore.
„Naša ruka biće ispružena da nam se pridruže na putu ostvarenja vizije te nove Crne Gore. Sa jednakom odlučnošću, međutim, poručujemo - ne može biti kompromisa oko temeljnih vrijednosti našeg društva, a ponajmanje oko antifašizma kao najveće crnogorske tekovine 20. vijeka, oličenog u partizanskom pokretu 1941-1945. godine“, naglasio je Marković.
On je poručio da „Crna Gora nije Ravna Gora, niti je bila, niti će ikada biti“.
Prema riječima Markovića, borci i antifašisti su prepoznali da se u sadašnjim evroatlantskim i evropskim stremljenjima Crne Gore ne radi ni o čemu drugo nego o još snažnijem utemeljenju svijetle ideje antifašizma, u jednom novom vremenu i novom odnosu svjetskih snaga.
„Zato nije ni moglo biti drugačije nego da na tom putu koračamo u istom stroju“, dodao je on.
Zato je, kako je naveo, i izlišna dilema da li je antifašizmu istekao rok, i ima li mu mjesta u savremenim globalnim kretanjima.
„To bi bilo isto kao da se pitamo - da li je slobodi istekao rok? Da li je demokratiji, jednakosti među ljudima, humanizmu i solidarnosti istekao rok? Naravno da nije, niti može isteći“, kazao je Marković.
Zato su, smatra on, ideje antifašizma ona suštinska snaga koja u svim vremenima čuva vrijednosti civilizacije, „koje su – tako nas uči istorija – uvijek bile ugrožavane, na ovaj ili onaj način, sa ove ili one strane“.
„U tome vidim značaj i neophodnost postojanja i rada vaše organizacije u današnjim vremenima. S jedne strane, da čuva i baštini tekovine slavnih predaka, a s druge – da u novim generacijama utemelji neprolazne vrijednosti antifašizma, kao najpouzdaniju branu svakoj vrsti zla“, istakao je Marković.
On je dodao da će, u tom velikom, za državu i narod izuzetno značajnom pregnuću, borci i antifašisti imati, kao i do sada, snažnu i nepodijeljenu podršku Vlade.