Vlada Crne Gore saopštila je da su već dva dana njen sajt, kao i neki drugi sajtovi u zemlji, pod hakerskim napadom.
Portal Vlade (www.gov.me) i portali i podportali više državnih organa Crne Gore, kao i portali pojedinih crnogorskih medija bili su ponovo u četvrtak 16. i u petak, 17. februara izloženi seriji cyber napada pri čemu su juče i danas napadi prošireni kako po obimu - napadnuti su i portali nekih medija, tako i po vrsti - pored DDoS napada pokrenuti su i TCP Flood i ICMP Flood napadi.
U saopštenju crnogorske vlade navodi se da su nadležne službe u Crnoj Gori u saradnji sa kolegama iz partnerskih zemalja identifikovale servise sa kojih napadi potuču i rade na lociranju i identifikovanju napadača.
Javnost će o rezultatima biti pravovremeno informisana.
Crnogorski portali i mrežna infrastruktura prvi put su na ovaj način napadnuti na dan parlamentarnih izbora, 16. oktobra 2016. godine da bi napadi bili nastavljeni narednih dana. Nova serija napada počela je u srijedu, 15. februara ove godine u 11.15 časova. Konstantni napadi trajali su do 19.30.
Napadi su ponovljeni 16. februara od 9 ujutro.
Ova serija napada bila je prvenstveno usmjerena na portal Vlade Crne Gore kao i na sistem zaštite portala Vlade. Ovog puta napadači su primijenili tzv. TCP Flood i ICMP Flood napade, koji nisu kao u prethodnim situacijama opterećivali linkove, već su upućivali velike pakete podataka (1.000 paketa u sekundi) čime su pojedine servise učinili nedostupnim. Istovremeno je napadnut i javni DNS (Domain Name Server). Napadači su promijenili tip napada nakon što su ogromnim brojem zahtjeva zagušili linkove, saopštila je crnogorska vlada, dodajući da su napadi odbijeni oko 15 časova.
Nova serija napada, nalik onima prethodnih dana, pokrenuta je danas, s tim što je većina napada brzo odbijena i sistem je uglavnom funkcionisao stabilno.
Od 16. februara napadi su, pored portala Vlade i državnih organa, usmjereni i na server elektronske pošte državnih organa, kao i na portale pojedinih medija u Crnoj Gori kojima je zbog toga bio onemogućen pristup.
"Obim i raznovrsnost napada kao i činjenica da su preduzeti na visokostručnom nivou ukazuje da je riječ o osimišljenoj i sinhronizovanoj akciji. Činjenica da su napadnuti portali Vlade Crne Gore i državnih organa, serveri elektronske pošte državnih organa kao i pojedinih crnogorskih medija, kako je to učinjeno i na dan parlamentarnih izbora 16. oktobra 2016. godine, budi sumnju u motive napada čiji je cilj onemogućavanje plasiranja informacija crnogorskoj i inostranoj javnosti", ističe se u saopštenju.