Crnoj Gori su do sada u okviru 16 poziva za podršku u procesu pripreme projektne dokumentacije, odobrena 32 nacionalna projekta, ukupne vrijednosti oko 28 miliona EUR, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova.
Direktor Direkcije za programiranje i nadgledanje instrumenata pretpristupne podrške EU, Ivana Vujošević, podsjetila je da je Evropska unija (EU), prepoznavši značaj novih investicija u infrastrukturu, još 2009. u saradnji s međunarodnim finansijskim institucijama osnovala Zapadnobalkanski investicioni okvir, kao instrument putem kojeg pruža podršku procesu pripreme i sprovođenja infrastrukturnih projekata iz oblasti zaštite životne sredine, energetike i energetske efikasnosti, saobraćaja, društvenih djelatnosti i razvoja privatnog sektora.
Vujošević je na informativnom događaju o Zapadnobalkanskom investicionom okviru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova i Delegacije EU u Crnoj Gori, navela da EU odobrava bespovratna sredstva za finansiranje pripreme projekata, odnosno izradu projektne dokumentacije i obezbjeđivanje tehničkih preduslova za početak sprovođenja projekata.
Sam proces sprovođenja projekata finansira se kroz kreditna sredstva međunarodnih finansijskih institucija, nacionalno sufinansiranje, sredstva nacionalne i višekorisničke IPA-e i ostale izvore finansiranja.
„Takođe, kroz dva već odobrena projekta, Crna Gora uspješno koristi i sredstva EU namijenjena za sufinansiranje ulaganja u infrastrukturne projekte koji doprinose boljoj povezanosti regiona u okviru Berlinskog procesa", navodi se u saopštenju.
Ukupna vrijednost oba projekta, od kojih prvi uključuje radove na zamjeni signalnog sistema u željezničkoj stanici Podgorica i rekonstrukciju betonskih mostova na željezničkoj liniji Bar – Vrbnica, a drugi radove na izgradnji crnogorskog dijela 400kV elektro-mreže koja povezuje Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju, iznosi 167 miliona EUR, od kojih iznos od 45 miliona EUR predstavlja bespovratnu podršku EU.
Šef Sektora za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori, Andre Lys je predstavio opšte principe funkcionisanja ZIO, i ukazao na činjenicu da je Crna Gora među najaktivnijim korisnicima tog instrumenta.
On je dodao da investicije usmjerene na infrastrukturu, osim što doprinose procesu sprovođenja reformskih mjera u oblasti Agende povezivanja, istovremeno doprinose uspostavljanju funkcionalnog sistema za razmjenu robe i usluga, kao i povezivanju regiona sa jedinstvenim tržištem EU.
Predstavnik Ministarstva evropskih poslova, Bojan Vujović, predstavio je dosadašnje rezultate koje je Crna Gora ostvarila korišćenjem tog instrumenta, i pojasnio procedure podnošenja i odobravanja projektnih prijava, kao i ulogu Nacionalne investicione komisije u definisanju i izboru prioritetnih infrastrukturnih projekata.