Crna Gora će poštovati standarde i međunarodne konvencije o zaštiti ljudskih prava u svim aspektima zaštite migranata, u slučaju njihovog dolaska u državu u izbjegličkom talasu, poručila je ministarka Zorica Kovačević.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda, Šućko Baković razgovarao je danas sa Kovačević o aktivnostima države u slučaju dolaska migranata u Crnu Goru, s aspekta poštovanja ljudskih prava.
Sastanak je, kako je saopšteno iz Institucije Zaštitnika, održan u skladu sa najavljenim aktivnostima Zaštitnika u okviru obilježavanja Evropske sedmice akcije protiv rasizma (European Action Week against Racism), u susret 21. martu – Međunarodnom danu eliminacije svih oblika rasne diskriminacije.
Navodi se da je fokus aktivnosti Zaštitnika ove godine dominantno na razmatranju pripremljenosti države za eventualni priliv migranata.
"Iako Crna Gora nije pogođena izbjegličkim talasom, Zaštitnik je, zbog važnosti ovog pitanja, odlučio da, u okviru ovogodišnje kampanje, sa predstavnicima nadležnih državnih institucija razgovara o toj temi“, kaže se u saopštenju.
Kovačević je, dodaje se, podsjetila je da je Vlada u novembru prošle godine usvojila plan djelovanja države za slučaj priliva migranata i formirala Koordinacioni odbor i Operativni tim, u čijem su sastavu predstavnici svih ministarstava i ostalih nadležnih institucija.
Ona je sa Bakovićem razgovarala o detaljima u vezi sa aktivnostima koje se preduzimaju u skladu sa predviđenim planom u slučaju promjene migrantske rute, iz aspekta zaštite ljudskih prava i sloboda.
„Crna Gora će poštovati sve standarde i međunarodne konvencije o zaštiti ljudskih prava, u svim aspektima zaštite migranata koji bi eventualno došli u Crnu Goru u izbjegličkom talasu, bez obzira da li je ruta prolazna ili je u pitanju smještaj”, poručila je Kovačević.
Ona je kazala da će uraditi sve da ispoštuju njihova ljudska prava, s posebnim naglaskom na ranjive kategorije.
Kovačević je saopštila da je država Crna Gora potpuno spremna na mogućnost promjene rute migranata.
„Vlada je utvrdila sve nadležnosti ministarstava, državnih organa i institucija, međunarodnih partnera i nevladinog sektora. Operativni tim je pripremio mjesta eventualnog ulaska, i tu je obezbijeđeno zemljište“, kazala je Kovačević.
Prema njenim riječima, potpisani su ugovori sa građanima čije je zemljište, dovedena je struja, napravljen put i adaptirane su karaule za nadgledanje granice, a obezbijeđeni su i kontejneri u kojima bi se pružala zdravstvena pomoć.
Kovačević je dodala da se na dnevnom nivou prikupljaju informacije o tom pitanju. „Iako za sada nema najava, spremamo se kao da će sjutra biti“.
Prema njenim riječima, za djecu i majke ranjivih grupa smještaj bi bio obezbijeđen u Ljuboviću, a postoje i alternativna rješenja.
Kovačević je kazala da su u toku i dodatne obuke kadra iz Ljubovića i centara za socijalni rad koji bi radili sa djecom .
Međunarodni dan suzbijanja rasne diskriminacije (21. mart) ustanovile su Ujedinjene nacije kako bi podsjetile i upozorile na „Massaker von Sharpeville“ kada je u Južnoafričkoj Republici ubijeno 69 ljudi koji su mirno demonstrirali protiv aparthejda.