Crnogorska Vlada odlučila je na današnjoj sjednici da proda četiri aviona G‐4, tri laka školska aviona UTVA‐75, simulator leta za avion G‐4 i prateću opremu, čija je početna cijena oko 15 miliona eura.
Kako je saopšteno nakon današnje sjednice, Vlada je usvojila Informaciju o rješavanju viška vazduhoplova u Vojsci Crne Gore (VCG) i pripadajućih djelova, opreme i alata za njihovo održavanje.
U saopštenju Vlade kaže se da je na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao potpredsjednik Duško Marković, strategijskim pregledom odbrane Crne Gore iskazano opredjeljenje da VCG razvija helikopterske snage, a da se suverenitet nad vazdušnim prostorom obezbijedi kroz izgradnju održivog sistema kontrole, nadzora i zaštite vazdušnog prostora zajedno sa partnerima i saveznicima.
“S obzirom na mogućnosti aviona G-4 i UTVA75 kojima Vazduhoplovstvo raspolaže, troškove obuke, eksploatacije i održavanja aviona i naoružanja i ograničeni vijek upotrebe, procijenjeno je da njihovo dalje zadržavanje u operativnoj upotrebi nije racionalno”, saopšteno je nakon današnje sjednice.
Vlada je, kako se precizira, donijela zaključak kojim se oglašavaju suvišnim četiri aviona G-4, tri laka školska aviona UTVA-75, simulator leta za avion G-4, kao i rezervni djelovi, oprema i alati za održavanje.
Navodi se da je Vlada zadužila Ministarstvo odbrane da sprovede postupak njihove prodaje, kako bi se obezbijedila sredstva za početak procesa opremanja Vazduhoplovstva VCG novim višenamjenskim srednjim helikopterima.
U saopštenju se kaže da je Vlada razmotrila i usvojila Informaciju o radu Savjeta za zaštitu od diskriminacije za 2015. godinu.
Marković je istakao da je Savjet za zaštitu od diskriminacije imao obavezu da podstakne i Vladu i sve njene institucije, ne samo na osmišljavanje, nego i na unapređenje politika u toj oblasti na više nivoa – strateškom, političkom, zakonodavnom i operativnom.
On je ukazao da je Savjet je odigrao važnu ulogu u tom procesu.
Prema riječima Marković, danas postoji kompletno zaokružen zakonodavni okvir kada je riječ o temeljnim ljudskim pravima i uspostavljene su i izgrađene institucije koje se bave tim pitanjima.
On je dodao da je obezbijeđen i kvalitetan monitoring na nacionalnom i međunarodnom planu, tako da bi, smatra Marković, dalje postojanje Savjeta dovelo do preklapanja nadležnosti koje nije produktivno.
“Imajući u vidu da je u međuvremenu formiran potrebni zakonodavni okvir koji omogućuje nesmetano sprovođenje politika i aktivnosti iz oblasti ljudskih prava i zaštite od diskriminacije, da je istekao mandat dijelu članova, kao i da je značajan dio obaveza Savjeta obuhvaćen djelokrugom Savjeta za vladavinu prava, Vlada je konstatovala da su se stekli uslovi za prestanak rada ovog tijela", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je Vlada zadužila Generalni sekretarijat da pripremi predlog odluke o prestanku važenja Odluke o obrazovanju Savjeta za zaštitu od diskriminacije.
Vlada je, kako je saopšteno, usvojila i Izvještaj o sprovođenju Strategije za poboljšanje položaja Roma i Egipćana u Crnoj Gori za 2015. godinu.