Članovi Radne grupe parlamentarnog dijaloga danas su više sati saslušavali direktoricu Zavoda za zapošljavanje Vukicu Jelić, a nakon sastanka su predstavnici vladajuće i opozicionih partija saopštili oprečne ocjene o njenom izlaganju.
Predstavnici opozicije i nevladinog sektora novinarima su kazali da je Jelić potvrdila da, kroz funkciju koju obavlja, sprovodi program vladajuće partije i da smatra da je to legitimno, dok su Jelić i koopredsjedavajući Radnom grupom, Milutin Simović, tvrdili da se radi o političkim ocjenama i da su pojedine tvrdnje izvučene iz konteksta.
Predstavnik Građanskog pokreta URA, Neđeljko Rudović, kazao je da je na sastanku potvrđeno da se na čelu državnih institucija nalaze ljudi koji više vode računa o interesima Demokratske partije socijalista DPS, nego države.
„Jelić je potvrdila da, radeći posao direktora Zavoda, zapravo sprovodi program DPS-a, što je još jedan od dokaza kako nam izgleda državna uprava i koliko je ona zarobljena od vladajuće partije“, naveo je Rudović.
On je kazao da će URA, ukoliko dođe do odugovlačenja dijaloga, preduzeti određene poteze, i podsjetio da je rok za završetak posla u ovoj fazi rada Radne grupe 1. februar.
„Ukoliko ishod glasanja 25. januara bude povjerenje Vladi, imaćemo dodatni dokaz i nespornu činjenicu da u Crnoj Gori stanuje politička korupcija na najvišem nivou, i to će značiti dalje produbljivanje nepovjerenja“, dodao je Rudović.
Predstavnik Demosa, Goran Danilović kazao je da nije zadovoljan onim što je čuo od Jelić.
„Stav Demosa će biti da je uslov da se nešto promijeni to da Jelić, ili podnese ostavku, ili da bude smijenjena sa te dužnosti“, rekao je Danilović.
On je rekao da ne može da razumije tvrdoglavost i insistiranje na tome da je legitimno braniti ili sprovoditi interes DPS-a, jer je ta partija „jedna od pobjednica“.
„Nijesmo, nažalost, danas dobili uvjeravanje da je neprihvatljiva politika 'jedan zaposleni – četiri glasa', nego smo dobili uvjeravanje da će one partije koje obećavaju zaposlenost možda moći da računaju i na logiku jedan zaposleni – deset glasova“, kazao je Danilović.
On je rekao da je zatražio da mu se, odmah nakon sjednice, dostavi fonografski zapis koji će tokom dana dostaviti medijima, „da ne bi bilo da vadimo iz konteksta“.
„Ne možemo se nadati ničemu dobrom ako se traži opravdanje za nešto što je, kao ključni problem za izborno povjerenje, u svojim izvještajima konstatovala i Evropska komisija. Aferu Snimak nije konstruisala opozicija, niti je izmišljena od nekoga vani“, naveo je Danilović.
Prema njegovim riječima, ne može Jelić snositi odgovornost za ono što je radio njen prethodnik na toj funkciji.
„Ali je više nego zabrinjavajuće, i za nas neprihvatljivo, da u toj logici, koju su osudili međunarodni predstavnici, ne vidi ništa problematično“, dodao je Danilović.
Predstavnik Pozitivne Crne Gore, Aleksandar Ražnatović kazao je da su bili začuđeni izlaganjem Jelić na sjednici Radne grupe.
„Svjesni svih činjenica vezanih za aferu Snimak, i toga da je njen prethodnik, na partijskim skupovima, kao visoki funkcioner DPS-a, govorio o jednom zaposlenom kao četiri glasa, danas smo došli do toga da u narednom periodu za jednog zaposlenog možemo imati čak i do deset glasova“, naveo je Ražnatović.
To je, kako je kazao, nedopustivo i neprihvatljivo sa stanovišta fer izborne kampanje kojoj se stremi.
„Kao i činjenice da ova Radna grupa i parlamentarni dijalog treba da dovedu do toga da u Crnoj Gori imamo fer, slobodne i demokratske izbore, koji nemaju alternativu“, dodao je Ražnatović.
Prema njegovim riječima, za Pozitivnu je neprihvatljivo da glas jednog zaposlenog ili nezaposlenog „vrijedi više od jednog glasa“.
„Program DPS-a ni u kom slučaju ne može biti ispred Ustava, zakona i interesa građana i države“, poručio je Ražnatović.
Predstavnik Demokratske Crne Gore, Neven Gošović, kazao je da se mora obezbijediti potpuna kontrola rada Zavoda.
„To je jedini način da se stekne povjerenje u rad te institucije, koje je narušeno svim onim što se dešavalo, i što je afera Snimak pokazala“, smatra Gošović.
On je naglasio da direktor bilo koje državne institucije ima i ustavnu i zakonsku obavezu da poštuje zakon, i da se nepristrasno odnosi prema pravima i slobodama bilo kog građanina na koga se taj zakon primjenjuje.
„Izjava Jelić, ma u kom kontekstu data, vezano za sprovođenje programa političke partije kojoj pripada, je skandalozna“, naglasio je Gošović.
On je poručio da Demokrate neće podržati izbor bilo kog direktora bilo koje državne institucije, koji bi interes partije kojoj pripada, u bilo kom kontekstu i po bilo kom pitanju, stavio ispred zakona.
I predstavnik MANS-a, Vuk Maraš, tvrdi da je Jelić govorila o tome da je obavezna da, sa funkcije koju obavlja, sprovodi politiku DPS-a.
„A vrlo malo je govorila o tome kako oni sprovode politike zapošljavanja, i kako da se dođe do povećanja broja radnih mjesta“, kazao je Maraš.
Prema njegovim riječima, Jelić je u svom izlaganju potpuno legitimisala aferu snimak.
"Došli smo i do toga da se jednim radnim mjestom može kupiti čak deset glasova, i na taj način uticati na slobodnu volju građana“, istakao je on.
Simović je kazao ključno pitanje treba da bude kako ubrzati zapošljavanje, a ne zbog nekih jednokratnih političkih potreba, usporavati taj proces.
On je kazao da je siguran da sa današnjeg sastanka izlaze sa dvije važne poruke.
„Prva je da odgovornost za ukupni proces pripada Zavodu, da svoje aktivnosti realizuje u skladu sa pravnim sistemom Crne Gore. Moj utisak je da Zavod do kraja odgovorno i transparentno realizuje aktivnosti koje su mu date u zadatak, i mislim da takvu instituciju treba da ohrabrimo i u narednom periodu“, naveo je Simović.
Druga poruka je, kako je kazao, da niko nema pravo da, zbog svojih jednokratnih političkih potreba, ugrožava kredibilitet bilo koje državne institucije, u ovom slučaju Zavoda.
„Da ugrožava kredibilitet institucije, ne bi li dobio neki jeftini politički poen, pri čemu taj poen plaćaju nezaposleni i preduzeće koje treba da bude korisnik određenih beneficija koje se realizuju preko Zavoda“, dodao je Simović.
Na pitanje novinara da li je za njega legitimno da direktor bilo koje institucije sprovodi program bilo koje partije, on je rekao da mu se čini da je to pitanje „motivisano potrebom i standardom u medijima da se više vjeruje onom političkom stavu, u odnosu na onaj koji ja prezentiram“.
„Očigledno je u pitanju razlika u političkoj percepciji onoga što se želi čuti, a ne onoga što je rečeno. Ja nijesam čuo ništa, u tom smislu, negativno od gospođe Jelić“, kazao je Simović.
Jelić je kazala da misli da je danas „snagom argumenata pokazala da je Zavod za zapošljavanje jedna snažna, profesionalna institucija, koja radi u skladu sa propisima i zakonima ove države“.
„Mislim da su članovi Radne grupe shvatili da je Zavod jedna profesionalna, ozbiljna institucija, koja radi svoj posao u skladu sa propisima, i vrlo odgovorno“, navela je Jelić.
Ona je kazala da niko nema nijedan dokaz da je bilo koji program Zavoda zloupotrijebljen u političke svrhe.
„Mi smo dužni da sprovodimo program u skladu sa zakonom, bez obzira na to ima li izbora ili ne“, rekla je Jelić.
Na pitanje da li je član DPS-a, ona je odgovorila potvrdno, naglašavajući da to ne znači da sprovodi politiku te partije.
„Jesam član DPS-a, ali nije legitimno da, kako ste vi kazali, sprovodim politiku te stranke“, kazala je Jelić.
Ona je ocijenila da članovima Radne grupe, koji su iznosili takve tvrdnje, vjerovatno nije odgovarala snaga argumenata koje je izložila.
„I onda su izašli na politički teren, vadili iz konteksta i tako dalje. Mislim da je to skoro neozbiljno, mi smo razgovarali skoro tri sata i sigurna sam da sam argumentima i dokumentima objašnjavala na koji način Zavod funkcioniše i šta radi“, kazala je Jelić.
Na pitanje kako objašnjava to što je, kako tvrde članovi Radne grupe iz opozicije, rekla da jedan zaposleni može donijeti deset glasova, ona je upitala novinara kako on vjeruje u to.
„Kako vi vjerujete u to, da li ste bili na sjednici? Ja sam u jednom dijelu objasnila kako funkcionišu politički sistemi, i mislim da sam to potpuno ispravno kazala. Vjerujem da će se objaviti transkript sa sjednice, pa će svi čuti i neka sude“, kazala je Jelić.
Članovi Radne grupe danas su saslušavali i predstavnike Ministarstva finansija, ali nijesu saopštavali utiske o tom razgovoru. Za sjutra je planiran sastanak sa predstavnicima Investiciono-razvojnog fonda i Ministarstva održivog razvoja i turizma.