Crna Gora, ako misli ići naprijed, mora da uvaži i ojača državni Univerzitet i učini ga kredibilnim i reprezentativim, smatra poslanica Demokratskog fronta Branka Bošnjak.
Ona je kazala da je, nakon gotovo decenije njihovog ukazivanja na anomalije koje su rezultat improvizacije u primjeni Bolonjske deklaracije, za koje nije bilo sluha, uslijedila stidljiva najava reformi na Univerzitetu Crne Gore (UCG).
„Ali nije najveći problem u strukturi studija, da li će biti 3+2 ili 3+1+1 ili će biti 4+1, problem je mnogo kompleksniji, zato ako se zadržimo na promjeni fasade ali ne i suštine, nećemo učiniti ništa, to će samo biti puko šminkanje 'mrtvaca'”, kazala je Bošnjak u izjavi dostavljenoj agenciji MINA.
Prema njenim riječima, neki od vrlo krupnih problema koji su potpuno urušili UCG su hiperprodukcija diplomiranog neznanja, neusklađenost tržišta rada sa ponuđenim studijskim programima, nemogućnost zapošljavanja nakon završetka studija, skoro 15 hiljada nezaposlenih sa fakultetskom diplomom i na stotine onih sa diplomom magistara, pa čak i doktora nauka, jedan profesor na više od 500 studenta, jedan profesor na deset predmeta, i to u više gradova.
Među tim problemima su, kako je navela, i to što je plata redovnog profesora na nivou plate šalterskog službenika u banci, trošenje milionskih iznosa na unaprijed izgubljene sudske sporove bez pokretanja odgovornosti, raznim ucjenama onemogućavanje mladim univerzitetskim kadrovima da napreduju, upisivanje ogromnog broja samofinansirajućih studenata i davanje prednosti kvantitetu u odnosu na kvalitet.
Kao probleme koji su, kako je kazala, urušili UCG, Bošnjak je navela i olako otvaranje neodrživih studijskih programa, nepotizam i protekcionizam, upliv politike na Univerzitet, maćehinski odnos države prema svom jedinom univerzitetu a favorizovanje privatnih vrlo sumnjivog kvaliteta gdje je novac glavna propusnica do diplome, neadekvatna oprema za bavljenje naučno istraživačkim radom i minimalna gotovo zanemarljiva ulaganja u nauku.
„Ako hoćemo da se spasi jedini državni Univerzitet, koji bi trebalo da bude reper kvaliteta i znanja, treba otvoriti rasprave na ove teme i direktno se suočiti sa problemima“, smatra Bošnjak.
Prije svega bi, kako je navela, državni tužilac trebalo da izvadi iz ladice namjerno skrajnute predmete i pozove na odgovornost “grobare” crnogorskog Univerziteta, koji su samo mislili o profitu i od visokog obrazovanja napravili biznis, kako upisivanjem nenormalnog broja samofinansirajućih studenata i ubiranjem ogromnih sredstava od školarina, tako i davanjem prioriteta izgradnji stanova i poslovnih prostora u odnosu na obrazovanje i nauku.
„Sjetite se samo čuvene 'vrteške' prilikom prodaje poslovnih prostora Agenciji za telekomunikacije, na čelu čijeg je Upravnog odbora bio tadašnji rektor Stanković, u kojoj se jedan isti poslovni prostor “zavrtio”, taman kao čuveni Lukšićev milion pozajmljen Prvoj banci, i na kraju je UCG oštećen za nekoliko miliona, a akteri te 'vrteške', među kojima i lider navodne opozicione grupacije URA Žarko Rakčević, debelo profitirali“, kazala je Bošnjak.
Stanković je, dodala je ona, bio i član radne grupe u ime UCG koja je kreirala model finansiranja premijerovog univerziteta iz državnog budžeta.
„Dok su ti 'grobari', ili bolje reći organizovana kriminalna grupa na Univerzitetu i njihovi prijatelji, poslovni partneri i rodbina, od njegovog urušavanja debelo profitirali što u novcu, što u nekretninama, što u biznisu, UCG je tonuo u svakom smislu, a ne samo finansijski“, tvrdi Bošnjak.
Prema njenim riječima, upravo su oni ti koji su zaslužni da se dotakne dno i da UCG dođe do nivoa gdje su sve prave vrijednosti davno izgubile smisao „i gdje neki, kojima bi trebalo zabraniti da mu u širokom krugu prilaze, i sada 'kolo vode'”.
„Ako Crna Gora misli ići naprijed, mora da uvaži i ojača svoj Univerzitet i učini ga kredibilnim I reprezentativim“, naglasila je Bošnjak.
Ona smatra da treba početi prvo od izmjena Strategije visokog obrazovanja, za koju je, kako je kazala, ubijeđena da 90 odsto onih u užem rukovodstvu ne zna šta tamo zapravo i piše.
„Do izmjena Zakona o visokom obrazovanju, koji je donešen na brzinu, uprkos tome što je šira akademska zajednica bila nezadovoljna rješenjima. Žurilo se da ne bi bez posla na UCG, kao mnoge njegove mlade kolege saradnici, ostao poslanik SDP-a Šehović, jer nije doktorirao u predviđenom roku, a Zakon mu omogućio prolongiranje tog roka“, dodala je Bošnjak.
Kako je kazala, koliko je sve obesmišljeno i privatizovano govori i to da je zbog tog skromnog pojedinca predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić zbrzao donošenje jednog od najznačajnih sistemskih zakona. „Vjerujem da se i on danas kaje, ali samo zato što su se u međuvremenu politički mimoišli“.
Treba, smatra Bošnjak, pod hitno obezbijediti zaista nezavisnu evaluaciju svih studijskih programa, kompletnih uslova za njihovu realizaciju, ali i dodijeljenih akademskih zvanja i doktorskih titula.
„Jer su u ovim tranzicionim vremenima mnogi iskoristili šansu da se okite zvanjima i titulalama, a da to nijesu zaslužili. Lustracija u tom smislu je nužna“, dodala je Bošnjak.
U svakom slučaju, kako je kazala, državnom Univerzitetu je neophodno jedno veliko pospremanje i provjetravanje.
„Samo zajednički, svi činioci društva, oslobođeni prizvuka politike, moraju naći rješenje koje će postepeno vratiti značajno poljuljani ugled jedne od najvažnijih institucija, UCG. Jer, to je preduslov napretka, konkurentnosti naših kadrova na stranom tržištu, revitalizacije privrede kroz realizaciju 'start up' preduzeća i biznis inkubatora, jer znanje je resurs nad resursima koji treba iskoristiti, čega su razvijene zemlje davno postale svjesne“, navela je Bošnjak.
Toga, smatra ona, treba da postanu svjesni i “eutanazirani” profesori Univerziteta, i da se oslobode nametnutih stega i straha i dignu glas. „Jer nemaju šta da izgube osim sadašnjeg 'otaljavanja posla' i gotovo policijskog metoda rukovođenja i hermetičke zatvorenosti koje ne priliče univerzitetu, i kojima se treba pod hitno suprostaviti“.
„Univerzitet treba da bude hram znanja, slobodne misli, avangardnih koraka, zdravih kritika koje će gurati društvo naprijed, a ne hram tišine, ugašene slobode i zatočenosti kakav je danas, pretvoren u puku fabriku za štancovanje diploma iza kojih ne stoji znanje. Ako ne napravimo značajan rez, potpuno će biti nebitno da li je struktura 3+1+1 ili 3+2“, zaključila je Bošnjak.