Cetinje je, tokom turbulentnih vremenskih razdoblja u kojima se nastojao uništiti crnogorski identitet, bilo mjesto koje je Crnogorcima davalo snagu da očuvaju nesalomivi duh, poručio je gradonačelnik Prijestonice Aleksandar Bogdanović.
Na svečanosti povodom 4. januara – Dana osnivanje Prijestonice Cetinje, uručena je Povelja „Ivan Crnojević“ predsjedniku Fudbalskog saveza Crne Gore, Dejanu Savićeviću, a dobitnik specijalne nagrade grada je predsjednik SUBNOR-a i antifašista Crne Gore, Andrija Nikolić.
„Posebna je čast obratiti vam se u svijetlu obilježavanja 4. januara, Dana osnivanja Cetinja, grada u kojem je, dolaskom gospodara Ivana Crnojevića, davne 1482. godine, započeta slavna istorija crnogorske države“, naveo je Bogdanović.
Tada je, kako je dodao, sazidan grad koji će postati sjedište Crne Gore, centar težnje za slobodom, simbol ljubavi prema domovini.
„Tokom turbulentnih vremenskih razdoblja, u kojima se nastojao uništiti crnogorski identitet, Cetinje je bilo utočište našeg naroda i mjesto koje je Crnogorcima davalo snagu da očuvaju naš nesalomivi duh“, rekao je Bogdanović.
Prema njegovim riječima, kako u vremenu osnivanja crnogorske Prijestonice, tada male i nerazvijene sredine, tako i danas, kada se Cetinje krupnim koracima razvija u modernu, evropsku i kulturnu Prijestonicu, posebnost Cetinja ogleda se personifikaciji svega crnogorskog.
„Zato 4. januar nije značajan samo za Cetinje, već i za čitavu Crnu Goru i svakog njenog građanina“, kazao je Bogdanović.
On je, obrazlažući odluku o dodjeli ovogodišnjih priznanja, rekao da prethodni period govori da je Savićević uvijek bio naklonjen Cetinju. „I da su upravo zahvaljujući njegovom angažmanu mnoge naše ideje uspješno realizovane“.
„Svojim posvećenim odnosom i nesebičnom podrškom, bio je pouzdan partner Cetinju na planu afirmacije fudbalskih i drugih sportskih aktivnosti našeg grada, čime je i zavrijedio ovo prestižno priznanje koje simbolizuje crnogorsku postojanost. Fudbalski savez Crne Gore, institucija koju već godinama predvodi sa velikim uspjehom, bio je partner za primjer, a gospodin Savićević naš sjajan prijatelj“, rekao je Bogdanović.
Kada su, kako je rekao, inicirali ideju o izgradnji Fudbalskog stadiona na Obilića poljani, naišli su na puno razumijevanje i nesebičnu podršku Savićevića i Fudbalskog saveza Crne Gore.
Savićević je,dodao je Bogdanović, pružio izuzetan doprinos realizaciji brojnih drugih infrastrukturnih i fudbalskih programa.
„Čime se značajno unapređuje fudbalska, ali i sveukupna sportska infrastruktura u našem gradu. I baš zato – čini mi čast i zadovoljstvo što će Povelja „Ivan Crnojević“ danas pripasti nekome ko je jako dobro spoznao projekte na koje nas obavezuje istorija i značaj našeg grada“, naveo je Bogdanović.
Savićević je poručio da mu je čast da primi povelju posvećenu istorijskom gospdoaru Ivanu Crnojeviću. „Nadaleko je poznato da je Cetinje prvi crnogorski bastion borbe za slobodu, tako i prva crnogoska riznica junaštva i državništva, umjetnosti i kulture“.
„Isto tako Cetinje je i kolijevka crnogorskog sporta, i sportskih podviga. U predahu balkanskih ratova, na Cetinju je 1913. godine osnovan najstariji crnogorski i jedan od najstarijih južnoslovenskih fudbalskih klubova – FK Lovćen“, naveo je on.
Prema riječima Bogdanovića, specijalno priznanje grada pripalo je Nikoliću zbog njegovog izuzetnog doprinosa afirmaciji antifašističkih tekovina.
U ime dobitnika specijalnog priznanja, prisutne je pozdravio potpredsjednik SUBNOR-a i antifašista Crne Gore, Ljubo Sekulić.