Administrativni odbor predložiće Skupštini skidanje imuniteta poslaniku Demokratskog fronta (DF) Milutinu Đukanoviću.
Za ukidanje imuniteta glasali su poslanici Demokratske partije socijalista (DPS), protiv su bili predstavnik Socijaldemokratske partije Rifat Rastoder, poslanica Pozitivne Azra Jasavić. Poslanik Bošnjačke stranke Rešad Sijarić bio je uzdržan, a poslanica Socijalističke narodne partije (SNP) Danijela Marković nije se izjasnila.
Administrativni odbor razmatrao je zahtjev Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru za davanje odobrenja za pokretanje krivičnog postupka protiv Đukanovića zbog krivičnog djela napada na službeno lice u vršenju službene dužnosti.
Marković je kazala da je zahtjev za skidanje imuniteta ukanoviću Skupštini upućen u novembru, a da se događaj desio u maju.
„Činjenice ukazuju da se od maja do novembra tužilac premišljao šta će da uradi“, navela je Marković.
Prema njenim riječima, providno je što posle skidanja imuniteta trojici poslanika DF-a na red dolazi četvrti.
„Postavljam pitanje institucijama - da li su tako efikasne u svim privatizacima i pljačkama ovog sistema kao što su efikasne kod Đukanovića za krivično djelo za koje se može dokazati da ga nije izazvao“, rekla je Marković.
Posanik SDP-a Rifat Rastoder smatra da Đukanoviću imunitet ne treba da se skine iz dva razloga.
„Prvi je što je, prema raspoloživim, informacijama to pretpostavljeno krivično djelo, na granici verbalnog delikta i krivičnog djela. Drugo je što je činjenica da se tužilac zaista dugo premišlja da uputi ovaj zahtjev“, ocijenio je Rastoder.
On je naveo da ako je tužilac mogao da čeka šest mjeseci sa zahtjevom može sačekati i kraj manadata da pokrene taj postupak.
Poslanik BS-a Rešad Sijarić smatra da će većina poslanika ostati bez imuniteta ako se dinamika zahtjeva za njihovo skidanje nastavi.
„Mislim da treba da imamo sluha i da ne skidamo imunitete olako ljudima koji u trenutku naprave prekršaj, možda i na granici krivičnog djela“, ocijenio je on.
Poslanik DPS-a Aleksandar Obradović naveo je da Administratvovnom odboru nije zadatak da sprovodi određene istražne radnje već da odluči po prijedlogu tužilaštva.
„Smatramo da svi građani moraju da budu jednaki pred Ustavom i zakonom. Iz tog razloga glasaćemo da se skine imunitet“, rekao je Obradović.
Poslanica Pozitivne Azra Jasavić ocijenila je da zahtjev Tužilaštva mora biti mnogo ozbiljnije sačinjen. “Poslanicima mora biti dostavljen mnogo kvalitetniji dokaz da bi mogli da vjerujemo da se zaista ovako desilo kako je i u zahtjevu navedeno“.
Predsjednik Odbora Radivoje Nikčević ukazao je da imunitet nije svojina poslanika, ni privilegija. „Imunitet je u zaštiti interesa paralamentarnog rada, u zaštiti interesa ovog odbora, u zaštiti interesa parlamenta“.
Nikčević je naveo da je druga tačka Odbora utvrđivanje Predloga odluke o izboru članova Odbora za praćenje primjene zakona i drugih propisa od značaja za izgrađivanje povjerenja u izborni proces.
Prema njegovim riječima, članovi Odbora iz DPS, SDP-a, kluba albanskih partija, Liberalne partije i Hrvatske građanske inicijative, BS i Pozitivne potvrdili su učešće u Odboru kao i nezavisni poslanici Neven Gošović i Goran Danilović.
Poslanik DPS-a Milorad Vuletić kazao je da treba uvažiti prijedlog grupe poslanika koji je potpisao nezavisni poslanik Mladen Bojanić, imajući u vidu da se inicira dijalog na najvišem nivou u okviru radnih tijela i Skupštine.
On je pojasnio da se, u očekivanju demokratskog dijaloga o uslovima za održavanje parlamentarnih izbora, traže modaliteti praćenja potpune primjene izbornih zakona i, u skladu sa tim, izbor članova u odboru treba da se razmotri u dijalogu.
“Ne bi bilo loše pružiti i tu šansu, a nakon toga da vidimo za šta će se opredijetili na tom nivou, nakon razgovora i dijaloga sa svim partijama i poslaničkim grupacijama i nakon toga da se donese konsenzus vezan za odluku imenovanja članova odbora”, poručio je Vuletić.
Rastoder je ukazao da ne postoje uslovi da se predloži odluka, ali da se na Odbroru mora predložiti neka formu odluke.
“S obzirom da imamo inicijativu ja bih da se ne izjašnjavamo o predlogu, nego da obavestimo Kolegijum da na smo uvažili inicijativu Bojanića i molimo Klegijum da i on razmotri i pokuša naći rješenje za komletiranje odbora i da nas o tome obavijesti”, kazao je Rastoder.
Obradović je kazao da se plaši da se ništa neće postići jer je opozicja imala dovoljno vremena da da svoje predloge.
On je apelovao na kolege iz opozicije da u predstojećem periodu promijene stav i budu članovi odbora.
“Ukoliko se to ne desi smatram da moramo donijeti odluku kakva je postojeća, u čijem će sastavu biti oni koji to žele, jer oni koji neće ne možemo ih natjerati”, smatra Obradović.
Nikčević je konstatovao da pozicija ima sedam kandidata i da je potvrdila samo tri.
“Da bi se odluka donijela moraju postojati još četiri kandidata. Obavijestićemo Kolegijum da Administrativni odbor nema predloga da donese odluku o izboru članova odbora", rekao je on.
Za utvrđivanje Predloga liste za imenovanje tri člana Savjeta Agencije za elektronske medije, po ovlašćenim predlagačima, nijesu se stekli uslovi, jer Komisja za sprečavanje konflkta interesa nije dostavila mišljenje za kandidata.
On je dodao da se do 9. decembra se mora završiti imenovanje, jer tada istče mandata trojici članova.
Na Odboru je utvrđen Predloga odluke o određivanju jednog predstavnika Skupštine Crne Gore u Senatu Prijestonice.
Na prijedlog Rastodera na tu funkciju umjesto Borisa Banovića, jednoglasnom odlukom izabran je Džavod Šabović.