U Crnoj Gori nikom neće biti dozvoljno da djeluje nasilno, poručio je premijer Milo Đukanović, navodeći da neko, ukoliko napušta institucije i želi vaninstitucionalno da formira vlast, znači da želi nasilje.
Komentarišući najavljene proteste zakazane za 27. septembar, on je kazao da je teško objašnjivo da neko ko je na demokratskim izborima stekao parlamentarni status napušta tu poziciju i promjene pokušava da izazove vaninstitucionalno.
„Ne može vas to ostaviti ravnodušnim. Morate se zapitati kako to ima namjeru da uradi. Ako neko napušta institucije i želi vaninstitucionalno da formira vlast to znači da želi nasilje. Nasilno neće biti dozvoljeno nikome da djeluje u Crnoj Gori“, poručio je Đukanović u Miločeru, gdje je prisustvovao Miločerskom razvojnom forumu.
Prema njegovim riječima, mukotrpno so ostvarili neke vrijednosti u kojima danas uživamo. „Mukotrpno smo odbranili mir, međuetnički sklad, obnovili državu, doveli do NATO-a, ekonomske održivosti“.
„Ovo je labudova pjesma. Onima koji su ostali protivnici svih vrijednosti poruka da moraju nastojati da kroz demokratske institucije obezbijede većinu i afirmaciju svojih vrijednosti. Koliko god bili nezadovoljni ne smiju sebi dozvoliti da ih politički manipulanti vode putem svojih političkih avantura. Mislim da je većima građana svjestna toga i da neće dozvoliti manipulaciju“, rekao je Đukanović, prenosi portal Cdm.
On je nedavne inicidente tokom javnih rasprava o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti u Bijelom Polju i Kotoru kvalifikovao kao nedostatak demokratskih kapaciteta za razgovor.
„Umjesto sugestija, razgovora, primjedbi, mi smo dobili ostrašćene, ideološki vjerske stavove koji pokušavaju da ospore pravo državi da uredi jednu oblast. Ja to ne mogu drugačije razumjeti do kao poruku da ovo treba da uredi Bog i mi kao Božiji izaslanici, a državi ovdje nema mjesta“, kazao je Đukanović.
Prema njegovim riječima, niko ne može ugroziti nešto što je sigurna tekovina Crne Gore – međuvjerski i međuetnički sklad.
Đukanović smatra da svako može avanturistični pokušavati da neminovno stane na put demokratskom procesu Crne Gore, ali je vrlo jasna poruka – niko u tome ne može uspjeti.
„Niko ne može pretendovati da nasiljem iz svoje manjinske pozicije mijenja bilo šta u Crnoj Gori. Nasiljem i vaninstitucionalno se ništa ne može“, poručio je premijer, navodeći da će pažljivo razmotriti sve primjedbe koje su dobili.
Đukanović je kazao i da su poruke koje je Crna Gora dobila u ponedjeljak i danas, u vezi sa dobijanjem pozivnice za NATO, jako ohrabrujuće.
Potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden je, u telefonskom razgovoru sa Đukanovićem, rekao da će ta država podržati članstvo Crne Gore u NATO-u uz vrlo bitne pretpostavke dalje izgradnje pravne države i obezbjeđenja snažne podrške javnosti za ostvarenje tog cilja.
„Vjerujem da jedna ozbiljna neizvjesnost koja nas je sve opterećivala danas je manja nego prethodnih mjeseci. Činjenica da danas sa mnogo više izvjesnosti možemo reći da će Crna Gora u decembru postati članica NATO-a nakon razgovora sa američkom stranom juče“, ocijenio je Đukanović.
On je naveo da ostaje obaveza države da u ostatku godine i nakon toga nastavi da radi ono što se od nje očekuje, a to je snažanja podrške javnosti i unapređenja bilansa rezultata u pogledu vladavine prava.
„Složili smo se da se posao ne završava ni ministarskim sastankom u decembru niti našim sinoćnjim razgovorom. Crna Gora mora nastaviti da vrijedno radi i unapređuje te rezultate, i vjerujem da će to biti naša obaveza i nakon ulaska u NATO“, kazao je Đukanović, navodeći da je država spremna za to.
On smatra da sa mnogo više optimizma realno možemo očekivati poziv u decembru.