Stanje u Grčkoj nema direktnog uticaja na crnogorsku ekonomiju, konstatovano je na sastanku crnogorske delegacije i predstavnika Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Vašingtonu.
Zajednički je konstatovano da stanje u Grčkoj nema direktnog uticaja na crnogorsku ekonomiju jer je učešće crnogorskog izvoza u Grčku u ukupnom izvozu ispod 0,01 odsto.
Slična sutuacija je, kako je saopšteno, i sa učešćem investicija iz Grčke.
Na sastanku sa direktorom MMF-a za Evropu, Poulom Thomsenom, Dakić je govorio o situaciji u bankarskom sektoru i istakao da je crnogorski bankarski sistem stabilan, likvidan i solventan.
Dakić je, kako je saopšteno iz Ministarstva finansija i CBCG, istakao da postoji veliko interesovanje za otvaranje novih banaka i da je u prethodnih godinu CBCG izdala tri nove licence.
Žugić je upoznao Thomsena sa ostvarenim rezultatima fiskalne konsolidacije u prethodnom periodu i načinima finansiranja autoputa, koji neće ugroziti fiskalnu stabilnost.
„Za ovu godinu planiran je nizak nivo deficita u domenu tekuće potrošnje i namjeravamo, od naredne godine, da onemogućimo zaduživanja radi finansiranja tekuće potrošnje“, kazao je Žugić.
Dosadašnji progres u razvoju statističkog sistema Crne Gore bila je tema sastanka sa direktorom Odjeljena za statistiku u MMF-u, Johnom Millerom.
On je konstatovano je da je ostvaren veliki napredak u prethodnom periodu, naročito u oblasti nacionalnih računa, ali da su potrebna dalja unaprijeđenja.
Kao naročito značajan, kako se navodi, ocijenjen je trogodišnji program tehničke pomoći MMF-a, koji je finansirala Vlada Japana.
MMF je, kako se dodaje, pokazao spremnost da i u narednom periodu pruži tehničku pomoć Crnoj Gori u domenu unapređenja statistike.
Na sastanku sa šefom misije MMF-a za Crnu Goru, Alasdairom Scottom, razmatrana je trenutna ekonomska situacija u Crnoj Gori, sa posebnim naglaskom na mjere fiskalne i monetarne politike.
Na sastanku su dogovorene naredne posjete MMF-a Crnoj Gori i razmotrene mogućnosti za pružanje tehničke pomoći MMF-a Crnoj Gori.