Crna Gora je na dobrom putu da ispuni očekivanja saveznika, poručio je premijer Milo Đukanović, navodeći da, kao rezultat brojnih aktivnosti, očekuje većinsku podršku građana članstvu u NATO, kakva već postoji u crnogorskom parlamentu.
Đukanović je saopštio da je, prema posljednjim istraživanjima javnog mnjenja zabilježen rast podrške javnosti NATO integracijama od četiri do pet odsto i da je sada na nivou od oko 38 odsto.
„Ovaj rezultat je proizvod kampanje koja je intenzivirana početkom marta, a čiji je važan dio pojačani dijalog sa biračima partija koje podržavaju članstvo u NATO kao strateški nacionalni cilj“, ocijenio je Đukanović.
Kako je rekao, koriste se inovirani pristupi i poruke razvijene za različite društvene grupe, a nastavljeno je i sa sadržajnom saradnjom sa nevladinim sektorom koji se bavi pitanjima vezanim za evroatlantsku integraciju u realizaciji brojnih aktivnosti.
„Očekujemo da će kombinacija pomenutih aktivnosti dati rezultate i da ćemo uskoro imati jasan trend jačanja koji će rezultirati većinskom podrškom građana članstvu u NATO, onakvom kakvu već imamo u Skupštini“, rekao je on.
Prema riječima Đukanovića, u tom cilju bilo bi dobro da predstavnici svih partija koje podržavaju članstvo Crne Gore u NATO u interpartijskoj komunikaciji nastave i intenziviraju djelovanje na tom planu. „Pošto sve ankete pokazuju da ima još dosta prostora za podršku u redovima svih političkih partija“.
„Bilo bi značajno da se i partije koje imaju drugačiji stav o NATO na konstruktivan način uključe u dijalog, i da o ovoj temi koja je važna za sve u Crnoj Gori razgovaramo argumentovano, i bez predrasuda i dnevnopolitičkih trvenja“, poručio je on.
Izostaje ulaganje privatnika u sport
Poslanika Socijaldemokratske partije Izeta Bralića zanimaju aktivnosti Vlade u vezi ravnomjernog regionalnog razvoja sporta u državi.
“Glavni teret održavanja i razvoja dostignutog kvaliteta sporta u prethodnom periodu ponijela je država, uz učešće, nažalost, nevelikog broja privrednih subjekata koji su na taj način iskazali društveno odgovoran odnos. Vjerujem da će aktivnosti u pravcu snaženja crnogorske ekonomije za rezultat imati i veći broj finansijski potentnih subjekata koji će podržati razvoj i funkcionisanje sporta u cjelini”, kazao je Đukanović.
"Trenutno smo u procesu realizacije četiri sportska objekta na sjeveru u iznosu od šest miliona eura", rekao je premijer, navodeći da su pred nama dva krupna projekta - žičara na lokalitetu Kolašin 1600 i Smiljača u Bijelom Polju, čija je procijenjena vrijenost 40 miliona eura.
“Jasno je da je sjeverni dio Crne Gore bio i ostaje pod značajnom pažnjom države kada je u pitanju razvoj sportskih kapaciteta”, kazao je Đukanović.
Mladen Bojanić iz Kluba nezavisnih poslanika pitao je premijera o uslovima predviđenim u postupku izdavanja državnih garancija, odnosno obezbjeđivanja kolaterala Crnoj Gori, za projekat Investicionorazvojnog fonda Razvoj poljoprivrede kroz podršku Abu Dabi fonda u iznosu od 50 miliona eura.
"U konkretno slučaju riječ je o garanciji koja ima više formalnu funkciju", pojasnio je Đukanović, navodeći da će se sredstvima finansirati povećanje proizvodnih kapaciteta, kako bi imali stvaranje novih vrijednosti u domaćem proizvodnom sistemu i otvaranje novih radnih mjesta, te poboljšanje kvaliteta života, proizvodnjom kvalitetnije hrane.
Premijer je rekao da je Vlada dala odobrenje da se ugovor potpiše, te da je sada potrebna saglasnost druge strane. On je negirao pretpostavke da su sredstva preliminarno već za nekog opredijeljena.
Poslanika Pozitivne Crne Gore, Darka Pajovića interesovalo je koje mjere je Vlada preduzela i koje će preduzeti kako bi se kvalitetno i u što kraćem periodu realizovala reforma bezbjednosnih službi.
Đukanović je na to odgovorio da je Vlada Crne Gore "u kontinuitetu posvećena reformama obavještajno-bezbjednosnih službi u cilju snaženja njihovog kapaciteta za efikasno suprotstavljanje bezbjednosnim rizicima, izazovima i prijetnjama sa kojima se suočava naša država".
Predsjednik Socijalističke narodne partije Srđan Milić pitao je premijera u kojim oblastima Vlada prepoznaje najveći stepen sive ekonomije i koje mjere je preduzela na smanjenju njenog obima.
Ljerka Dragičević će, u ime Kluba manjinskih stranaka i Liberalne partije, pitati Đukanovića šta ce Vlada preduzeti za povećanje podrške za sektor ribarstva i rješavanju problema ribarske flote. Ona se interesuje i kad očekuje otvaranje pregovora u poglavlju 13.
Rešad Sijarić iz Bošnjačke stranke pitaće da li Vlada planira da obezbijedi dječji dodatak za svu djecu u porodicama čiji je prihod na mjesečnom
nivou niži od minimalne zarade u Crnoj Gori.