Uprava za sprječavanje pranja novca i finansiranje terorizma ove godine imala je oko 40 prijava sumnjivih transakcija od obveznika, od čega je 27 procesuirano državnim organima, rekao je direktor tog organa, Vesko Lekić.
Lekić je rekao da Uprava ukupno na godišnjem nivou dobija oko 30 hiljada gotovinskih transakcija od obveznika, od kojih izdvaja one koje se učine kao dovoljno sumnjive da se mogu procesuirati.
"Uprava je ove godine imala oko 40 prijava sumnjivih transakcija od naših obveznika, od čega je 27 procesuirano državnim organima, tužilaštvu i policiji", kazao je Lekić na regionalnoj konferenciji finansijsko–obavještajnih službi (FOS) na temu Jačanje saradnje u borbi protiv pranja novca u finansiranja terorizma u jugoistočnoj Evropi.
Prema riječima Lekića, informacione tehnologije su u brzom porastu i gotovo da je teško pratiti taj trend rasta.
"U aktuelnom vremenu modernizovane tehnologije, kriminalci, a ne rijetkoo i njihove grupe, ostvaruju izuzetnu saradnju u cilju sticanja dobiti iz krivičnih djela. U postizanju tog cilja za njih ne postoje granice i pokušavaju se zapostaviti sve barijere", naveo je on.
Lekić je ocijenio da je saradnja sa kolegama iz regiona, na visokom nivou.
"I crnogorska legislativa, kao i država u regionu koja je rađena na istom principu, je veoma transparentna i omogućava da naši zatjevi i odgovori kolega u regionu budu sveobuhvatni",
kazao je Lekić.
Lekić je podsjetio da državni organi imaju obavezu da Upravu izvijeste o ishodu slučajeva.
"Jedan predmet ove vrste krivičnog djela traje veoma dugo, a pranje novca i finansiranje terorizma su djela koje je sigurno najteže otkriti", rekao je on.
Lekić je saopštio da je u svijetu procenat otkrivanja djela za pranje novca, u konačnoj presudi, oko 1,5 do dva odsto od ukupno procesuiranih. »To je mali procenat i govori o težini procesuiranju kriminalaca».
Upitan da li je Uprava dobila povratnu informaciju za neka od sumnji koje su procesuirali u ovoj godini, Lekić je kazao da se informacije "dobijaju".
On je kazao da se ne može znati koji je to procenat ažurnosti u dostavljanju, jer Uprava nema uvid u tok procesa u drugim organima, ali da to funkcioniše.
"To je za vas mala ali za nas značajna cifra, to se odnosi na desetak predmeta. Ako uzmete u obzir broj predmeta koji smo mi dostavili ove godine to je možda beznačajno, ali ta krivična djela se dugo procesuiraju i moramo biti strpljivi i čekati", rekao je Lekić.
On je ukazao da je izuzetno izazovno pitanje za FOS izvršenje krivičnih djela pranja novca i finansiranja terorizma putem digitalnog, odnosno elektronskog novca, bitcoina i kartica.
"Trend izvršenja tih krivičnih djela je posebno u porastu u razvijenim državama, zbog čega treba pripremiti mehanizme za kvalitetnu prevenciju, adekvatno suzbijanje tih djela, prije svega analizom bića tih djela i obučavanja kadrovskih kapaciteta", smatra Lekić.
Šef programa za vladavinu prava i ljudska prava pri OEBS-u, Rob Fors, kazao je da Uprava i njene partnerske institucije iz regiona, imaju složen zadatak - da iznova nalaze načine kojima će uključivanje nelegalnog novca u regularne ekonomske tokove činiti sve težim.
"Siguran sam da naš zajednički cilj možemo formulisati prije svega kao potvrdu riješenosti FOS da nastave i ojačaju postojeću praksu saradnje u otkrivanju i rješavanju slučajeva pranja novca, posebno onih u kojima »perači« pokušavaju da se sakriju iza nekoliko državnih granica", naveo je on.
Fors je poručio da će OEBS nastaviti saradnju sa partnerima iz crnogorske Uprave i da će uvijek nastojati da podrži njihova nastojanja da unaprjeđuju rad i rezultate.