Etički kodeks o ponašanju poslanika u Skupštini Crne Gore biće donijet do kraja godine, piše Dan pozivajući se na neimenovane izvore iz parlamenta.
Kako bi se adekvatno uredila uloga i nadležnosti Skupštine Crne Gore, saradnik na programima u Centru za građansko obrazovanje Vladimir Vučković tvrdi da je potrebno donijeti zakon o skupštini, a ponašanje poslanika treba regulisati etičkim kodeksom jer, kako je naveo, postojeći poslovnik o radu nije dovoljan okvir za funkcionisanje najvišeg zakonodavnog tijela, što se mnogo puta pokazalo u praksi.
“Iako je Skupština Crne Gore u odnosu na region ili šire još uvijek dobar primjer u smislu komunikacije poslanika, ipak je evidentna tendencija pada kvaliteta dijaloške kulture. To je zabrinjavajuće posebno imajući u vidu pojačani značaj koji Skupština mora imati u procesu evropskih integracija i saradnje na bazi javnog interesa koji bi poslanici morali ostvarivati, nezavisno od svojih političkih pozicija”, kaže Vučković.
Prema Poslovniku Skupštine Crne Gore definisano je održavanje reda na sjednici, pa su poslanici i drugi učesnici u pretresu obavezni da poštuju dostojanstvo poslanika i parlamenta i da se jedni drugima obraćaju sa uvažavanjem. Vučković kaže da ponašanje poslanika crnogorskog parlamenta nije adekvatno definisano postojećim poslovnikom.
Preporuke Evropskog parlamenta upućuju na neophodnost uvođenja koncepta parlamentarne etike što prije, a po ugledu na Etički kodeks poslanika Evropskog parlamenta. Najavljeno donošenje crnogorskog koncepta parlamentarne etike trebalo bi u znatnoj mjeri da reguliše pravila ponašanja među članovima Skupštine, navodi Dan.
“To se posebno odnosi na neprimjereno ponašanje kroz adekvatno kažnjavanje, pri čemu bi sankcije trebalo da se kreću od novčanih kazni do suspenzije obavljanja parlamentarne funkcije. Te sankcije treba da budu javne jer u demokratskim društvima značajno utiču na karijeru političara”, naglasio je Vučković.
Podgorički dnevnik podsjeća da poslovnikom Skupštine nije dozvoljeno korišćenje uvredljivih izraza ili saopštavanje i komentarisanje podataka iz privatnog života poslanika i drugih osoba. Tokom sjednice nije dozvoljeno korišćenje mobilnih telefona. Poslaniku ili drugom učesniku koji se ne pridržava ovih odredaba, predsjednik će oduzeti riječ.
List kao primjer kršenja poslovnika navodi nedavni incident kada je zamjenik generalnog sekretara crnogorskog parlamenta Slobodan Dragović prema kamerama okrenuo papir na kom je pisalo „Mapet šou”, u momentu dok se plenumu obraćao potpredsjednik Skupštine Branko Radulović.
Dragović je zbog toga dobio samo verbalne kritike, iako je poslovnikom predviđeno da se za povredu reda na sjednici Skupštine mogu izreći mjere upozorenja, oduzimanja riječi i udaljavanje sa sjednice, navodi Dan.
Poslanik Socijalistične narodne partije Velizar Kaluđerović rekao je Danu da poslanicima, kao izabranim predstavnicima građana, ključni kriterijum za kvalitetno i profesionalno obavljanje funkcije mora biti odgovornbst prema onima koji su ih birali.
“Što se mene lično tiče, ne smeta mi da normiranje etičkog kodeksa i to da se na svaki drugi način riješi pitanje obaveza i ponašanja poslanika, ali suština je u tome da njihov rad treba.uvijek da bude izložen sudu javnosti”, poručio je Kaluđerović.
Poslanik Demokratske partije socijalista Luiđ Škrelja smatra da je donošenje etičkog kodeksa u crnogorskom parlamentu dobar potez, jer se sa takvom praksom susrećemo u zemljama koje imaju visok stepen demokratije.
“Konačno je došlo vrijeme i da u Skupštini Crne Gore mi poslanici sami sebi određujemo pravila ponašanja. Bilo je slučajeva za osudu u parlamentu, nepristojnih postupaka i riječi. Krajnje je vrijeme da znamo kako treba da se ponašamo”, rekao je Škrelja
Šef kluba odbornika Pokreta za promjene Branka Bošnjak kazala je za Dan da podržava donošenje etičkog kodeksa, uz opasku da nije dovoljno samo usvojiti pravila ponašanja, već ih treba i poštovati.
“Kod nas se uglavnom donose akti, a većina ih se ne poštuje kako treba. Usvajanje kodeksa je jedna od obaveza koje moramo da realizujemo iz Akcionog plana, ali nisam sigurna da će to promijeniti nešto u ponašanju poslanika”, izjavila je Bošnjak.