U saopštenju koje je izdala Ambasada Rusije u Crnoj Gori ne precizira se da li se sankcije te zemlje odnose i na Crnu Goru, ali se navode proizvodi koji smo inače izvozili za rusko tržište, a čiji je uvoz u Rusiju zabranjen.
Izvor: MONDO
Na listi zabrane je i gotovo sve povrće i voće koje uspijeva u Crnoj Gori. Prema nezvaničnim podacima, određene količine crnogorskih agruma, uglavnom mandarina, našle su se proteklih godina u ruskim rafovima, što sada neće biti moguće. Ohrabrujuća činjenica za Crnu Goru je jedino ta da se zabrana uvoza u Rusiju ne odnosi na sokove, pivo, vino i druga alkoholna i bezalkoholna pića, uključujući gazirana pića i sirće.
Na listi privremene zabrane uvoza u Rusiju nalaze se, uglavnom, poljoprivredni proizvodi - govedina, svinjetina, voće, živina, sir i mliječni proizvodi. Lista je podijeljena na pet grupa proizvoda - meso i kobasice, morski plodovi, povrće, voće i mliječni proizvodi.
Kad je u pitanju njeguški pršut koji, prema podacima Ministarstva poljoprivrede, Crna Gora, pored vina, najviše izvozi u Rusiju - izvoz je zabranjen. Pod „meso“ nalaze se svježi, smrznuti, soljeni, sušeni i dimljeni govedina, teletina, svinjetina i živina. Dozvoljena je jagnjetina, konjetina, kozje meso, kao i neka egzotična mesa poput kamiljeg, zmijskog, kornjačinog, pišu Novosti.
Kako je najznačajniji izvozni proizvod Crne Gore za rusko tržište, pored turizma, i vino „Plantaža“, ovo izuzimanje sa liste zabrane je skinulo ogroman teret u ovoj crnogorskoj kompniji. Iz „Plantaža“ su, nakon ruskog ukaza o „uzvratnim“ sankcijama za države koje su Rusiji uvele sankcije, saopštili da je planirani izvoz za Rusiju za ovu godinu oko četiri miliona eura, a da je do sada realizovano oko 1,7 miliona. Vina crnogorskih „Plantaža“ su, prema izvještaju dopisnika „Novosti“ iz Moskve, u Rusiji cijenjena i tražena, više nego bila koja druga sa prostora Balkana.