Vlada reagovala na tekstove Vijesti i Dana u kojima se tvrdi da je nakon usvajanja izvještaj Komisije koja se bavi napadima na novinare, odbila da raspiš nagradu za svjedočenje koje bi otkrilo ubice Duška Jovanovića.
U navedenim tekstovima tvrdi se da je Vlada Crne Gore usvojila i verifikovala Izvještaj o radu Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija za period 6. februar - 6. maj 2014. godine, a onda promijenila stav nakon što su se Komisiji navodno javila lica koja bi mogla imati saznanja o nekim događajima iz djelokruga rada Komisije.
“Neistinito je i da je Vlada Crne Gore osim objavljivanja Zaključka tačke 31 Dnevnog reda 72. sjednice bilo što „saopštavala“ u vezi sa Izvještajem Komisije.
Vlada Crne Gore se na 72. sjednici održanoj 19. juna 2014. godine upoznala s Izvještajem o radu Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija za period 6. februar - 6. maj 2014. godine, koji je dostavila Komisija za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu. To je jasno navedeno u Zaključku Vlade koji je objavljen.”, navodi se u saopštenju Vladinog Biroa za odnose sa javnošću.
U reagovanju Vlade piše da je sve gore saopšteno doslovno navedeno u odgovoru dostavljenom u četvrtak, 10. jula 2014. godine u 18:47 trima medijima (Portal „CDM“ i dnevni listovi „Dan“ i „Blic Crna Gora“) na novinarska pitanja odnosno zahtjeve tih triju medija za pojašnjenjem zaključka tačke 31. Dnevnog reda 72. sjednice Vlade u vezi sa „pozivom“ Komisije navedenim u tački 7. izvještaja.
“Trima navedenim medijima je jasno odgovoreno i sljedeće: „Vlada Crne Gore se, dakle, kako je zaključeno i kako je saopšteno javnosti, 'upoznala s Izvještajem', a nije 'usvojila' Izvještaj komisije kako je navedeno u pitanju 'Blica Crna Gora'; pogotovo nije, kako je navedeno u pitanju dnevnog lista 'Dan', 'na jednoj od prethodnih sjednica Vlade verifikovana odluka o raspisivanju nagrade za informaciju o ubistvu Duška Jovanovića'; niti je Vlada Crne Gore zauzimala stav u vezi sa pomenutim Izvještajem odnosno sa tvrdnjama, prijedlozima i vrijednosnim sudovima iznijetim u dokumentu,“ stoji u saopštenju.
Iz Vladinog Biroa za odnose sa javnošću poručili su da je “iz činjenica precizno pobrojanih u odgovoru na novinarska pitanja i dostavljenih trima navedenim medijima jasno je da su netačne tvrdnje objavljene danas u dnevnom listu „Dan“ da je „Vlada odbila da raspiše nagradu“ i dnevnom listu „Vijesti“ da je „Kabinet Mila Đukanovića 19. juna usvojio Izvještaj Komisije“.
“I pogotovo tvrdnja objavljena u dnevnom listu „Vijesti“ da je to „objavljeno na sajtu Vlade“. Vlada nije „usvojila Izvještaj“ niti je, samim tim, takvo što moglo biti objavljeno odnosno saopšteno javnosti. Stoga je tvrdnja dnevnog lista „Vijesti“ da je „objavljeno na sajtu Vlade“ ono što „Vijesti“ tvrde da je objavljeno apsolutno neutemeljena odnosno predstavlja čistu izmišljotinu. Ne samo da to što tvrdi dnevni list „Vijesti“ nikada nije objavljeno „na sajtu Vlade“ (niti je Vlada na bilo koji drugi način takvo što saopštavala) već je i sam dnevni list „Vijesti“ svoj izvještaj sa 72. sjednice Vlade naslovio „Ponovo nude milion za informacije o ubicama?“ stavljajući u naslov upitnik i navodeći u tekstu da je riječ o „preporuci“ iz Izvještaja Komisije”, navodi se u saopštenju.
Iz Vlade navode i da je “Dan, odnosno njegov urednik i predsjednik Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija Nikola Marković iznio grubu neistinu i tvrdnjom objavljenom u tekstu „Đukanović se uplašio svjedoka“ da je Vlada „verifikovala“ Izvještaj Komisije kojom on predsjedava pri čemu je kao „dokaz“ tvrdnje ponudio prikaz Dnevnog reda sjednice u kojem je pored tačke 31 (Izvještaj o radu Komisije) navedeno „za verifikaciju“.
“Gospodin Marković kao iskusni novinar koji se dugo bavi temama unutrašnje politike zna da na sjednicama Vlade postoje tačke dnevnog reda koje su za raspravu i one o kojima se ne raspravlja, jer su o njima raspravljale komisije, već se samo verifikuju zaključci. Dakle, Vlada u skladu sa Članom 57 Poslovnika Vlade „otvara raspravu o svakoj tački dnevnog reda određenoj za razmatranje“, te odrednica „za verifikaciju“ ne znači da Vlada verifikuje sadržaj dokumenta odnosno dostavljenog akta, kako insinuira i manipuliše ili pak pretpostavlja g. Marković, već da Vlada, u skladu sa Poslovnikom, ne otvara raspravu po toj tački dnevnog reda. Sve to je precizno propisao Članom 55 Poslovnika Vlade i predstavlja opštepoznatu činjenicu svakom novinaru koji se bavi unutrašnjom politikom, te, dakle, i g. Markoviću”, saopšteno je iz Vladinog Biroa za odnose sa javnošću.
U reagovanju se navodi i da je netačna i tvrdnja Markovića objavljena u dnevnom listu „Vijesti“ da je „Vlada odlučila da nagradu ne raspiše“.
“Vlada nije u vezi sa Izvještajem Komisije kojom predsjedava g. Marković ništa odlučivala među ostalim i zato što Vladi nikakav dokument za odlučivanje nije ni dostavljen”, dodaje se u saopštenju.