Nastavni predmet crnogorsko-srpski,bosanski i hrvatski jezik i ubuduće će se izučavati kao do sada, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete.
"Povodom odluke Ustavnog suda kojom je utvrđeno da odredbe Opšteg zakona o obrazovanju nisu u saglasnosti sa Ustavom i da prestaju da važe danom objavljivanja te odluke, Ministarstvo prosvjete obavještava da će se nastavni predmet crnogorsko-srpski, bosanski i hrvatski jezik i književnost i ubuduće izučavati kao do sada", navodi se u saopštenju tog resora Vlade Crne Gore.
Iz Ministarstva su naveli da je rješenje o nazivu predmeta definisano političkim dogovorom Vlade Crne Gore i opozicije o pitanjima koja se tiču evropskih integracija iz 2011. godine i rješenjima kojima su kasnije donijeti obrazovni programi.
"Kako Ustavni sud svojom odlukom nije tretirao ta pitanja, jasno je da ne postoji ni razlog da Ministarstvo prosvjete pokreće proceduru izmjene postojećeg rješenja nastavnog predmeta crnogorsko-srpski, bosanski i hrvatski jezik i književnost", ističe se u saopštenju.
Ustavni sud proglasio je neustavnim izmjene Zakona o obrazovanju, koje je Skupština Crne Gore usvojila na osnovu sporazuma o jeziku u kojem je bilo definisano da se nastavni predmet u školama zove crnogorski-srpski, bosanski i hrvatski jezik i književnost.
Ustavni sud je takvu odluku donio postupajući prema inicijativi Matice crnogorske.
Crnogorska opozicija oštro je kritikovala odluku Ustavnog suda o poništavanju sporazuma ranijeg premijera Igora Lukšića i opozicije o statusu jezika u obrazovnom sistemu, navodeći da je tim činom nastavljena politika diskriminacije Srba u Crnoj Gori.
Opozicije je poručila da je odlukom Ustavnog suda ugrožen dogovor o ustavnim promjenama, što je uslov za nastavak evropskim integracija Crne Gore.
Sporazum koji su 2011. godine postigli predstavnici opozicije s Lukšićem vodio je ka usvajanju izmjena izbornog zakonodavstva, što je tada bio uslov Evropske komisije da predloži otvaranje pregovora EU sa Crnom Gorom.
(Tanjug)