Legenda, fenomen, nevjerovatan... sve ovo i još mnogo više se govori o Useinu Boltu, najbržem čovjeku na planeti. Evo koliko on zaradi za jednu trku.
Usein Bolt je, zaista, sportski fenomen. Spada u red najboljih sportista svih vremena, po mnogima i najboljeg.
On je i atletičar, ali i zabavljač, šoumen... Kao i i brend sam po sebi. Da 29-godišnji Jamajčanin umije dobro da naplati to što trči kao od šale, govore i podaci koje su iznijeli finansijski stručnjaci.
Bolt je vezao tri zlatne olimpijske medalje na 100 metara (Peking, London, Rio de Žaneiro) i sada ukupno ima sedam olimpijskih zlata. Do kraja Igara u Riju mogao bi da osvoji još dvije (200 metara i 4x100 metara štafeta).
Po tome je jedinstven atletičar na svijetu. A svi ti uspjesi omogućili su mu i nove ugovore, koji su stvarno spektakularni.
Prema tvrdnjama britanskih finansijskih eksperata, on je za finalnu trku na 100 metara u Rio de Žaneiru zaradio više od 5 miliona eura!
Bolt je samo od reklama i sponzorskih ugovora (Puma, Gatorade, Hublot, Virgin Media, Nissan...) do sada zaradio 55 miliona eura, a za narednu godinu procjenjuje se da će mu "akcije" narasti do fantastičnih 64 miliona eura (govorimo samo o reklamama i sponzorskim ugovorima). Pojedine procjene idu dotle da je njegovo bogatstvo negdje oko 300 miliona eura.
Bolt je "zlatna koka" svih tih kompanija. Ima svoje piće (Gatorade je proizvod nazvao po njemu), snimao je reklame za Visa, za Virgin Media, Nissan...
Zanimljivo, prije Olimpijskih igara u Pekingu 2008. godine imao je samo dva sponzora - Puma i Digicel (japanska kompanija mobilnih telefona).
KOLIKO DOBIJA OD SVAKE KOMPANIJE?
Puma - 9 miliona eura godišnje
Gatorade - oko tri miliona eura godišnje (plus bonus za svaku fotografiju na kojoj se vidi da pije Gatorade)
Virgin Media - 2,3 miliona eura
Visa - 577.000 eura
Digicel - 115.000 eura
Soul Electronics - 115.000 eura
***Nisu poznati podaci za Hublot, Nissan, All Nippon Airways, Gibson Innovations, Enertor (insoles), ChampionShave, Optus, Telkom, Fastweb, Celcom, Banco Original...
Samo od Pume (proizvođača sportske opreme) Bolt dobija, recimo, više nego što su ugovori Kristijana Ronalda ili Kobija Brajanta od Najkija.
Prema Forbsovoj listi najbogatijih poznatih ličnosti na svijetu, Bolt je na 91. poziciji, a što se tiče sportista nalazi se na 32. mjestu.
Da vam slika bude jasnija - on je jedini atletičar koji je na listi 100 najplaćenijih sportista i zarađuje 20 puta više od bilo kog drugog sprintera.
Mnogi su se pitali, a bilo je i blagih kritika zbog toga što nije napao svjetski rekord na 100 metara u Rio de Žaneiru. Ali, znate već da se obaranje rekorda posebno dobro plaća na mitinzima, pogotovo u Švajcarskoj.
Bolt zarađuje i od Dijamantske lige. Pobjednik ovog atletskog takmičenja dobija oko 35.000 eura, a Bolt je do sada 12 puta pobjeđivao, što će reći da je od tih trka zaradio oko 420.000 eura. Ali, na ovu sumu treba dodati i obaranje rekorda.
Zlatna medalja na Svjetskom prvenstvu u atletici "košta" oko 53.000 eura. Bolt je osvojio 11 zlatnih medalja na ovim takmičenjima i jednu srebrnu, a imao je i dva pojedinačna rekorda, kao i dva rekorda u štafeti. To je ukupno oko 840.000 eura na velikim takmičenjima.
Pored toga, u atletici ima i primuera da su određenim takmičarima davani bonusi samo zbog njihovog komercijalnog potencijala (mueri se u desetinama hiljada eura).
Da li su to opravdano uložene pare?
U slučaju Bolta - apsolutno da! Dovoljno je vidjeti i čuti kaklva je atmosfera na stadionima kada se on pojavi na stazi. Njegovo pojavljivanje na mitingu u Filadelfiji 2010. godine oborilo je rekord u posjeti tog takmičenja - 55.000 gledalaca.
Na Olimpijskim igrama u Londonu bilo je gotovo nemoguće naći kartu za finalnu trku na 100 metara. Samo zbog Bolta. Organizatori Igara u Londonu dobili su više od milion zahtjeva(!) za kartama za finale na 100 metara.
Bolt, međutim, nije samo "banka" u koju ulazi novac. Iz te "banke" i izlazi novac i to u humanitarne svrhe. On ima Fondaciju u rodnoj Jamajci koja pomaže djecu. Prošle godine dao je više od milion eura srednjoj školi koju je pohađao.