Dvojica fotoreportera koji su napravili fotografije najbržeg čovjeka na planeti Useina Bolta kako ulazi u cilj i kao da pozira, objašnjavaju kako su uspjeli da ovjekovječe taj trenutak u trci koja traje svega 10 sekundi.
Usein Bolt je, bez dileme, jedan od najboljih i najpopularnijih sportista današnjice. Na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru svima je zastao dah kada je označen start trke na 100 metara. Kao i svaki put kada se pojavi ON na atletskoj stazi.
Ovacije, škljocanje fotoaparata, mobilnih telefona... Bolt uvek spreman da pozira, uvijek nasmijan.
Od "milion" fotografija Useina Bolta jedna, tačnije dvije su se izdvojile. Upravo ona kada je u polufinalnoj trci na Olimpijskim igrama zastao pred ciljem, okrenuo glavu i nasmiješio se.
Taj trenutak su "uhvatila" dvojica fotoreportera Kameron Spenser (Getty Images) i Kai Fafembak (Reuters).
Njih dvojica su među više od sto kolega na istom mjestu napravili istorijske fotografije Useina Bolta kako kroz osmjeh na cilju trke na 100 metara gleda u ostale trkače, i kao da izgovara u tom momentu: "Hej, momci, kako ste? Šta ima novo, evo ja malo svratio protegnem noge".
I Spenser i Kai su vrlo iskusni fotoreporteri, i jedan i drugi davajući izjave za razne medije su u fazonu: "Ma, imali smo sreće", ali to baš nije potpuno tačno.
Da, sreća jeste bio jedan od odlučujućih faktora, ali ne i jedini.
Spenser je ispričao da je bio jedan od fotoreportera koji je imao prohodnost na teren i da je bio raspoređen za drugo takmičenje. Mešutim, imao je vremena i za polufinalnu trku na 100 metara i zauzeo je poziciju paralelno sa ciljem. Za razliku od ostalih njegovih kolega koji su bili u prostoru koji je gledao normalno na cilj.
"Nekako sam pretpostavljao da će Bolt na nekih 70 metara biti ispred svih. Zaustavio sam dah i počeo da 'okidam'. Fokusirao sam Bolta na startu trke i čekao sam da prođe pored mene, u ravnini. Onda se on nasmiješio, kao da to čini baš za mene. Znate, to se dešava u djeliću sekunde. Nisam znao šta da očekujem kada sam gledao koliko sam snimaka napravio. Nadao sam se da će bar jedna fotografija biti uspešna. I eto, bio sam srećan kada sam vidio da jeste", rekao je Spenser.
Fotoreporter MONDA Goran Sivački kaže da ovoj dvojici fotografa treba dati medalju jeste, prije svega, zbog načina razmišljanja prije nego što su "škljocnuli". Objašnjava i sa "zanatske" strane.
"Kao što vidite sama fotografija nije ništa specijalno što se tiče samog kadra, imate pobjednika trke koji ulazi u cilj i iza njega još četvoricu kako trče za njim, nikakav specijalan ugao, čak je fotka i mutna (fotografski - razmrljana) koja u ovom slučaju dodaje dinamiku pokreta (trčanja), ali ništa spektakularno što do sada nismo imali priliku da vidimo na mnogim fotografijama sa sportskih događaja (biciklizam, Formula jedan, moto-trke..). Naročito je u svojoj karijeri Kameron Spenser često pribjegavao tehnici da ubrza dinamiku fotografije ovim 'vještačkim' zamućivanjem pozadine. Bilo kakva reakcija Bolta u toku trke (inače poznat po tome da često iznenađuje svojim postupcima) jeste ono o čemu su razmišljala ova dva fotoreportera u odnosu na sve ostale", kaže Sivački i dodaje:
"To je jedini detalj u kojem može da se kaže da su imali sreće, da se na samom cilju okrenuo ka njima i nasmijao, ali njihov zadatak i jeste da budu tu i da pokušaju da 'zamrznu', što je moguće ineresantniji, detalj. Njihovo iskustvo, kojim su predvidjeli 'šta bi moglo da se desi', jeste zapravo ono na čemu im treba najviše čestitati, jer emocija na licu Bolta koju su nam prenijela njih dvojica ovim fotografijama je neprocjenjiva, a njih je svrstala u antologiju sportske fotografije".