Počela je 87. neravnopravna trka dva kluba sa ostatkom poluostrva. Evo kako bi mogla da izgleda svaka startna postava u La Ligi, od kojih su neke koštale bogatstvo, a neke "kusur".
Minimalcima na "Mestalji" i "Butarkeu" počela je 87. sezona u španskoj La Ligi tokom koje će najtrofejniji španski i evropski klub, Real Madrid, braniti titulu tek drugi put u poslednjih devet godina.
Predvođeni trenerom Zinedinom Zidanom, koji je od skupog tima formirao timčinu namjerenu da uzvrati Barseloni svom snagom za nezapamćenu dominaciju u prethodnoj deceniji, "kraljevići" ne samo da su prvi favoriti već su ujedno i najskuplji sastav u Španiji (a i šire).
Za tim kakav je danas Real bilo je potrebno da se potroši 471,50 miliona eura, ne računajući astronomske plate igrača, a samo obeštećenja za Kristijana Ronalda i Gareta Bejla čine gotovo polovinu ove sume.
* Na vječnoj tabeli Primere, kada se saberu svi rezultati u prethodnih 86 godina, Real Madrid (4.385) i dalje ima solidnu prednost od 123 boda u odnosu na Barselonu (4.262), a zanimljiva je i trka za status "trećeg kluba": Atletiko Madrid 3.442, Valensija 3.386, Atletik Bilbao 3.368, s tim da je Bilbao poput Reala i Barse proveo u eliti svih 86 sezona, što nije slučaj sa Atletikom (80) i Valensijom (82) *
Ako dodamo da je Barselona na svoj aktuelni sastav, koji će predvoditi novi trener Ernesto Valverde, potrošila 434,97 miliona eura - a, da je u "La Masiji" imala igrače poput Lea Mesija, Andresa Inijeste i Serđija Busketsa - dolazimo do podatka da su dva najveća i najbogatija španska kluba uložila u igrački kadar gotovo istu sumu novca kao ostalih 18 učesnika Primere 2017/18 zajedno.
Utoliko, svaki put kada se neko (čitaj: Atletiko Madrid) umiješa u njihovu večnu borbu za titulom, taj uspjeh može se okarakterisati kao vanserijski.
Da ove sume do kraja stavimo u kontekst - novajlija u Primeri, Đirona (koja će uskoro postati filijala Mančester sitija zahvaljujući bratskim vezama Pepea i Perea Gvardiole) potrošila je pet miliona eura ovog ljeta za počajanja u nameri da ne ispadne odmah nazad u Segundu.
Đirona će sezonu početi sa 19 fudbalera za koje nije platila nikakvo obeštećenje, već su stasali u klubu ili došli kao slobodni igrači, manje-više fudbalski anonimci...
Levante, Las Palmas i Leganes i dalje su na deset miliona eura i sve su to klubovi koji se oslanjanju prije svega na skauting na lokalnom i nacionalnom nivou uz povremeno pronađeno adekvatno pojačanje na poljanama Afrike i plažama Južne Amerike.
Atletiko Madrid je od dolaska Dijega Simeonea na klupu stekao s pravom dvije titule - tim koji se nikoga ne plaši i nikada ne odustaje i klub koji ne troši malo, ali ni previše, pa tako i rijetko griješi.
Ovaj tim "jorgandžija", koji će od ove sezone morati da zaborave na svoju tvrđavu "Visente Kalderon" i naviknu se na luksuz modernog "Vanda" stadiona, koštao je 275 miliona eura računajući i novac koji je uplaćen Sevilji za Vitola.
On će prvu polovinu sezone provesti u Las Palmasu, jer Atletikova žalba na FIFA sankcije nije urodila plodom, kao Realova, pa klub do januara 2018. neće moći da registruje nove igrače. Postoje veliki izgledi da će u prvim danima naredne godine pored Vitola na "Čolove" treninge doći i bivši centarfor, precrtani igrač Čelsija, Dijego Košta.
* Barselona je osvojila šest od poslednjih devet prvenstava, dok su u tom periodu dva pripala Realu, a jedan Atletiku. Poslednji klub koji je bio šampion Španije, da nije iz ovog trougla je Valensija (2004) *
Do tada, ostaće upisano da nijedan igrač Atletika nije koštao više od 36 miliona eura, što rezultatima koje Simeone postiže evo već šestu sezonu zaredom daje poseban ton.
Sumu od 100 miliona eura u formiranju sastava probilo je samo još tri kluba - Valensija, Sevilja i Viljareal.
I, na kraju, ne možemo, a da ne pomenemo Atletik Bilbao, specifičan po tome što za njega mogu da nastupaju samo Baskijci. Ako navedemo da u toj regiji, koja se prostire na sjevero-zapadu Španije i manjim delom jugo-zapadu Francuske, živi oko tri miliona ljudi jasno je koliko je mali bazen iz kog fudbaleri uopšte mogu da stignu na "San Mames" i zaigraju pred jednom od najbučnijih grupa u La Ligi.
* Najbolji strijelac u istoriji Primere je Lionel Mesi iz Barselone sa 349 golova na 382 utakmice (0,9 po meču), ispred Kristijana Ronalda sa 285 na 265 (1,2), Telma Zare sa 251 na 278 (0,9), Uga Sančeza sa 234 na 347 (0,7) i Raula Gonzalesa sa 228 na 550 (0,4) *
U suštini, Atletik može da kupuje fudbalere iz klubova u okolini, kojih ima, ali koji nisu uvijek spremni da pregovaraju, naročito ako je u pitanju najveći rival Real Sosijedad.
Ukratko - na ovaj sastav crveno-bijelo-crnih potrošeno je manje od 30 miliona eura kada su pojačanja u pitanju.
KAKO ĆE IZGLEDATI POSTAVE
Očekivane startne postave svih učesnika La Lige 2017/18 uz napomenu da bi mnogo toga moglo da se promijeni do 31. avgusta, ali i posle toga kada stignu povrede, suspenzije, usponi i padovi u formi.
Alaves: Pašeko – Vigaraj, Aleksis, Eli, Ektor – Vakaso, Manu Garsija – Burhui, Sobrino, Ibai – Santoš.
Atletik Bilbao: Kepa – De Markos, Ečeita, Laporte, Balenzijaga – Benjat, Vesga – Susaeta, Raul Garsija, Munain – Aduric.
Atletiko Madrid: Oblak – Vrsaljko, Savić, Godin, Felipe Luiz – Koke, Saul, Gabi, Karasko – Grizman, Tores.
Barselona: Ter Štegen – Aleš Vidal, Pike, Umtiti, Alba – Rakitić, Buskets, Inijesta – Mesi, Delofeu, Suarez.
Betis: Adan – Barahan, Pecela, Fedal, Durmisi – Kamarasa, Havi Garsija, Guardado – Budebu, Teljo, Serhio Leon.
Selta: Serhio – Maljo, Kabral, Fontas, Đoni – Vas, Radoja, Ernandez – Aspas, Sisto, Gideti.
Deportivo: Ruben – Huanfran, Šar, Sidnej, Luisinjo – Borhes – Giljerme, Bakali, Čolak, Valverde – Andone.
Eibar: Dmitrović – Kapa, Oliveira, Ramis, Hoze Anhel – Leon, Đordan, Dani Garsija, Aleho – Kike Garsija, Serđi Enrih.
Espanjol: Dijego Lopez – Havi Lopez, David Lopez, Duarte, Aron – Hurado, Mark Roka, Fuego, Pjati – Đerar, Baptistao.
Hetafe: Manojlović – Damijan, Kala, Bruno, Antuneš – Farž, Mora – Pašeko, Portiljo, Gaku – Horhe Molina.
Đirona: Iraizoz – Bernardo, Alkala, Muniesa – Mafeo, Pere Pons, Borha Garsija, Adaj – Daglas Luiz – Portu, Stuani.
Las Palmas: Ćićozola – Makedo, Ćimo Navaro, Bigas, Dani Kasteljano – Havi Kasteljano – Halilović, Vijera, Tana, Vitolo – Kaljeri.
Leganes: Kueljar – Zaldua, Mantovani, Sjovas, Riko – Ruben Perez, Eraso – El Žar, Gabrijel, Simanovski – Gerero.
Levante: Raul Fernandez – Pedro Lopez, Ćema, Postigo, Luna – Kampanja, Lerma – Žason, Bardi, Morales – Alegrija.
Malaga: Roberto – Rosales, Luis Ernandez, Bajase, Huankar – Kuzmanović – Mula, Adrijen, Resio, Đoni – Borha Baston.
Real Madrid: Navas – Karvahal, Ramos, Varan, Marselo – Kasemiro, Modrić, Kros – Isko, Ronaldo, Benzema.
Real Sosijedad: Rulji – Odriozola, Ljorente, Injigo, Kevin – Iljaramendi, Ćavi Prijeto, Zurutuza – Januzaj, Ojarzabal, Vilijan Žoze.
Sevilja: Serhio Riko – Merkado, Pareha, Langle, Eskudero – Nzonzi, Kron–Deli – Korea, Banega, Nolito – Murijel.
Valensija: Neto – Montoja, Garaj, Havi Himenez, Gaja – Kanselo, Pareho, Medran, Karlos Soler – Rodrigo, Zaza.
Viljareal: Asenjo – Mario, Ruiz, Semedo, Žaume Košta – Sorijano, Trigeros, Bruno, Čerišev – Baka, Bakambu.