Nekadašnji sudija Dobrivoje Srećković smatra da Vlado Glođović ne može da dobije lošu ocenu za suđenje na 150. "večitom" derbiju.
Okršaj Partizana i Crvene zvezde (1:2) u okviru 24. kola Superlige Srbije mnogi će pamtiti po nekoliko spornih situacija (crno-beli su ih komentarisali naširoko, crveno-beli uglavnom izbegli temu).
Prva se dogodila u 12. minutu, kada je napadač Partizana Nemanja Mihajlović utrčao u protivnički šesnaesterac, gde je pao posle kontakta sa Markom Petkovićem, ali se sudija Vlado Glođović nije oglasio.
"Da bi se arbitru za tu situaciju dala loša ocena, trebalo je da bude školski primer prekršaja, što ova situacija nije bila. Procena tog duela spada u domen slobodnog sudijskog uverenja, a sudija je procenio da nema dovoljno elemenata za dosuđivanje najstrožije kazne", rekao je Srećković agenciji Beta.
"U javnosti se priča da je bio i prekršaj nad (Markom) Grujićem na drugoj strani pre ove sporne situacije, a taj prekršaj je bio slične prirode. To pokazuje da je sudija imao kriterijum, bez obzira na minut utakmice i rezultat".
"Svako priča na svoj način, pristrasan, nepristrasan, poznavajući pravila ili ne. Svako ima pravo da komentariše. Da bih dao ukupnu ocenu suđenja, morao sam da je gledam uživo, a na osnovu onoga što sam video, odigrana je u nenormalnim uslovima, pod smanjenom vidljivošću, kao što se situacija sa Grujićem nije videla. Ne može o kriterijumu Glođovića da se diskutuje na osnovu snimka", dodao je Srećković.
Još jedna sporna situacija viđena je početkom drugog poluvremena, u 47. minutu, kada je Mihajloviću posle proigravanja Saše Ilića sviran ofsajd.
"Na osnovu snimka koji sam video, kada je slika bila zaleđena, igrač koji je postigao gol nije bio u ofsajdu i tu je pomoćnik pogrešio".
"Sudija Nemanja Petrović bio je u teškoj situaciji. Njemu je bilo teško da donese pravu odluku, jer je ispred sebe imao igrača Partizana koji je bio u nedozvoljenoj poziciji kada je lopta krenula napred, ali je utrčao igrač iz drugog plana. Taj je bio u trku, a igrač Zvezde je stajao ukopan, pa se automatski stvorila razlika od pet-šest metara, te je njemu to delovalo kao ofsajd i ruka je sama krenula gore", objašnjava Srećković.
"To je bila delikatna situacija... Da li je bilo 20 centimetara gore ili dole, teško je bilo odrediti. I pored svega toga, on je jedan od naših najperspektivnijih sudija".
Srećković se zapitao i "kakav bi to derbi bio, kada se ne bi pričalo o sudijskim odlukama, lepim potezima, golovima", ocenivši da je to "ventil za pražnjenje napaćenog naroda".
Srećković je kao glavni sudija delio pravdu na 1.115 utakmica u karijeri. Pet godina je bio arbitar u Prvoj saveznoj ligi SFR Jugoslavije, a do prošle sezone je bio posmatrač suđenja u srpskom fudbalu.
On je dodao da je Sudijska organizacija najbolji deo fudbalske organizacije Srbije.
"Imali smo naš (sudijski) tim na Svetskom prvenstvu u Brazilu, imaćemo na Evropskom prvenstvu, a redovno sude i Ligu šampiona i Ligu Evrope. Naša reprezentacija je loše plasirana na FIFA rang listi, a gde su klubovi, u kojim ligama igraju? Nije problem srpskog fudbala u suđenju, već je problem rada u klubovima i reprezentaciji", poručio je Srećković.