3D print

Airbnb na Mjesecu: Počinje izgradnja kuća na Crvenoj planeti, iznajmljivanje od 2040.

Autor Miloš B. Jovanović

Na Mjesec će biti lansiran veliki 3D štampač, koji će za gradnju koristiti "mjesečev beton", materijal napravljen od kamenja, mineralnih fragmenata i prašine sa mjesečeve površine

Kuće na Mjesecu
Crveni mesec
Izvor: SmartLife / Unsplash / Yu Kato

Ako je suditi prema najnovijem potezu Američke svemirske agencija (NASA), uskoro bismo mogli da dobijemo prvi Airbnb smeštaj izvan našeg svijeta, odnosno planete Zemlje.

NASA je nagradila – sa 60 miliona dolara, građevinsku kompaniju koja je osmislila način izgradnje kuća na Mjesecu do 2040. godine. Planirane kuće će biti namijenjene, ne samo za smeštaj astronauta, već i za obične ljude.

Plan izgradnje objekata podrazumeva da na Mjesec bude lansiran veliki 3D štampač, koji će za gradnju kuća koristiti "mjesečev beton", materijal napravljen od kamenja, mineralnih fragmenata i prašine sa mesečeve površine.

Trenutno, stručnjaci NASA-e zajedno sa kolegama sa univerziteta i iz privatnih kompanija rade na projektovanju i konstrukciji vrata, pločica i namještaja za kuće na mjesecu.

Plan izgradnje podrazumijeva razvoj naselja na Crvenoj planeti u kome će jednoga dana moći da se živi.

Ti planovi su, doduše, još uvijek u ranoj fazi, pa se izgled budućih domova na Mjesecu može vidjeti samo na renderima iz 2022. godine. Prvobitna ideja bi, međutim, mogla da doživi promjene tokom sledeće decenije.

"Sloj po sloj"

Kompanija ICON, iz Ostina u Teksasu, koja je sa NASA-om potpisala ugovor o izgradnji, metodu 3D štampe za izgranju kuća koristi i na Zemlji, gde koristi sopstvenu metodu štampe "sloj po sloj" (sistem nazvan The Vulcan) za izgradnju luksuznih kuća.

"Punjenje", koje izlazi iz pritera i gradi objekat "sloj po sloj", predstavlja mešavinu cementa pijeska i vode. Ta vrsta gusto umiješenog betona izlazi iz brizgaljke printera u vidu dugačkih traka, koje se potom polažu jedna preko druge.

Sve komponente budućeg objekta, kao što su npr. zidovi i krov, su odštampane pojedinačno, a potom naknadno spojeni, prenosi Daily Mail.

Project Olympus – Izgradnja kuća na Mesecu 3D štampom
Izvor: YouTube / ICON - 3D Tech

Izgradnja kuće na ovaj način obično traje oko 48 sati, a ICON je od 2018. do danas, samo u sjevernom Ostinu izgradio preko 100 objekata. Zbog svega toga, neki ovaj način izgradnje vide kao moguće rješenje problema nedostatka životnog prostora u SAD.

Za buduće generacije

Zamjenik direktora za nauku i tehnologiju NASA-inog Maršal centra za svemirske letove Rejmond Klinton, za New York Times, kaže da današnji prosječan Amerikanac vjerovatno neće doživjeti život na površini Mjeseca, ali da se nada da buduće generacije hoće.

A da bi se to i ostvarilo, NASA će prvo morati da izgradi platforme za sletanje, za letilice koje će na Mjesec odnijeti 3D štampač. One će biti udaljenje od samog mjesta naselje, zbog velike prašine koja se podiže prilikom sletanja i uzletanja letilica.

ICON prvo planira da, u februaru sledeće godine, testira svoj 3D štampač u Maršal centru za svemirske letove, da bi stručnjaci te kompanije proučili kako mašina podnosi uslove u vakumu i nivoe radijacije prisutne u Svemiru.

BONUS VIDEO:

Povratak na Mesec
Izvor: NASA

Tagovi