Vijesti

BIL GEJTS PRAVI TOALET ZA BUDUĆNOST: Spaljuje otpad i stvara energiju i čistu vodu

Autor Anja Popov Izvor mondo.rs

Prema izvještajima iz 2021. godine oko 46% od ukupnog svjetskog stanovništva nema pristup kanalizaciji.

Izvor: YouTube/ Printscreen/ 60 Minutes

Fondacija Bila Gejtsa je još 2012. godine dodijelila sredstva za razvijanje "toaleta budućnosti", a u pitanju je takozvani Nano Membrane toalet na kojem rade stručnjaci s britanskog Cranfield univerziteta.

Za razliku od drugih, ovo postrojenje radi bez kanalizacionih cijevi i drugih dodataka, već uz pomoć sopstvenih mehanizama odvaja otpadne materije, i to bez neprijatnih mirisa.

Mehanizmi se zasnivaju na principu koji se već koristi kod đubriva životinjskog porijekla – organske materije se djelimično odvajaju od neorganskih, nakon čega se dobijaju dvije vrste otpada: čvrsti koji je organskog porijekla i može da se koristi za kompost, te tečni koji se lakše skladišti i transportuje do mjesta za odlaganje.

Pored navedenog, novi toalet dio materija spaljuje, iz čega nastaje energija koja može da se troši u domaćinstvu.

Unutrašnji mehanizmi su dizajnirani tako da urin odvajaju od fekalija bez potrebe za dodavanjem vode, pa se "loš" dio urina izdvaja tako da se ostatak pretvara u tečnost koja može da se koristi za navodnjavanje i druge stvari. To se dešava tako što otpad prolazi kroz "jedinstveni membranski zid", nakon čega pročišćena voda odlazi u cistjernu, pa vlasnik može da je koristi za razne aktivnosti, samo ne za piće.

Pogledajte galeriju:

Čvrste materije ostaju na dnu toaleta, a kasnije se razdvajaju tankim sečivom i šalju u jedinicu za sagorijevanje. Otpad se na taj način pretvara u električnu energiju koja može da napaja uređaje koji nemaju veliku potrošnju, pa na primjer može da služi za punjenje telefona. Nakon sagorijevanja jedino što ostaje je pepeo koji se uklanja jednom mjesečno.

Pogledajte video:

The Nano Membrane Toilet - Cranfield University
Izvor: YouTube/ @ Ellen MacArthur Foundation

Prema izvještajima iz 2021. godine, oko 46% od ukupnog svjetskog stanovništva nema kanalizaciju. Oni koji odvodne cijevi imaju uglavnom ne razmišljaju gdje otpad odlazi, a odgovor je – u rijeke ,mora i okeane. Fekalije koje ostaju u naseljenim mjestima mogu da izazovu ozbiljne zaraze i da zagade pijaću vodu, što se u siromašnim zemljama često dešava. Toalet koji otpad spaljuje, te od njega pravi energiju i izdvaja vodu koja dalje može da se upotrijebljava, bi sigurno riješio problem, pa ostaje da se vidi koliko će fondacije poput Gejtsove doprinijeti da što prije stigne u stvarni svijet.

Tagovi