Nova gleđ bi, kako tvrde kreatori, jednog dana mogla da služi za zamjenjivanje prirodne, čime bi se produžio zubni vijek.
Naučnici s nekoliko svjetskih univerziteta su došli do zanimljivog rješenja za stomatološke muke, a nakon što su kreirali sintetičku zubnu gleđ koja ima slične osobine kao prirodna.
U naučnom radu koji je izašao u magazinu Science, ekspertski tim tvrdi da je njihova kreacija uspešno prošla sva testiranja, te poređenja s prirodnom gleđi.
Ljudska bića pokušavaju da se riješe propadanja zuba već hiljadama godina, mnogo prije nego što je stomatologija postala ozbiljna grana.
Brojni problemi su u međuvremenu eliminisani, ali je gleđ ostala najveća prepreka – kada jednom krene da propada, vještački zubi su jedino rješenje.
Nova gleđ bi, kako tvrde kreatori, jednog dana mogla da služi za zamjenjivanje prirodne, čime bi se produžio zubni vijek. Prethodnim istraživanjima se došlo do zaključka da je originalna zubna gleđ toliko jaka, a opet elastična, zato što se sastoji od mikroskopskih štapića kalcijuma koji su složeni kao olovke u kutiji. Zahvaljujući tome naučnici su mogli da imitiraju prirodu prilikom stvaranja vještačkog materijala, a u procesu su korišćene nano-žice od hidroksilapatita, koje su slagane poput kalcijum štapića u pravoj gleđi i zamrzavane tako da ostanu na okupu.
Naučnici su potom vještački materijal nanosili na objekte različitih oblika, uključujući i ljudske zube, a kako bi testirali koliko je materijal otporan. Nakon toga su zaključili da je čvrst, jak, ali i blago elastičan, još bolji do originala – napravljena gleđ se u većini testova pokazala kao otpornija o prirodne.
Tim planira da nastavi s testiranjima, a kako bi se u potpunosti osiguralo da materijal može da istrpi kompleksne uslove u ljudskim ustima. Pored toga je neophodno da se dokaže da je vještačka gleđ sigurna za upotrebu, a kasnije bi mogla da ima širu primjenu, te da se osim u stomatologiji koristi za spajanje polomljenih kostiju ili za oblaganje pejsmejkera.