OnePlus je osvežio tržište premijum Android telefona sa modelima koji nude vrhunske performanse bez pravih kompromisa.
Kompanija koja stoji iza brendova Oppo, Vivo, OnePlus i Realme, BBK Electronics iz Kine zamislila je OnePlus kao brend koji će da pomrsi konce konkurenciji nudeći jako dobar hardver po pristupačnoj ceni. I tako je bilo u samom početku – jako dobri telefoni, po pristupačnoj ceni, sa kamerom koja nije bila u rangu ostatka uređaja, ali daleko od toga da je bila slaba tačka. Međutim, nekoliko godina, i nekoliko generacija OnePlus telefona kasnije dobili smo seriju 9 koja se postavila u visoku cenovnu klasu, nudeći premijum uređaje po premijum ceni.
Hasselblad se vidi iz aviona
OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro koje smo ovoga puta testirali stigli su u krajnje neobičnom pakovanju. Naime, kutija koja se otvara poput lotosovog sveta kada skinete poklopac krije sliku astronauta na mesecu. Ovo je urađeno da bi se promovisala saradnja kompanija OnePlus i Hasselblad na kameri novih OnePlus modela. Kao i Leica kod Huawei modela, Hasselblad je ovde učestvovao u procesu precizne kalibracije boja i optimizacije postojećeg hardvera kamere telefona.
Veoma slični
Pre nego što se pozabavimo telefonima napomenućemo da su OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro jako slični uređaji, i da je razlika tek u nekoliko stvari. Pro ima nešto veći i malo drugačiji ekran – 6,7 naspram 6,55 inča, aluminijumski naspram plastičnog rama, te zum kameru i stabilizaciju glavne kamere i nešto brže bežično punjenje. Sve to kod Pro modela plaćate oko 30% višom cenom.
Iako se ekrani malo razliku, sveukupne dimenzije su tek za po nekoliko milimetara drugačije i telefoni deluju gotovo identično, pa se razlike u materijalima kućišta i ne primećuju. Jedino mesto gde je vidljiva razlika je ekran Pro modela, koji je zakrivljen, za razliku od ne-Pro verzije.
Oba telefona imaju elegantne sjajne obline, pa lepo leže u ruci, ali su bez maskica jako klizavi, što treba uzeti u obzir. U svakom slučaju OnePlus u paketu sa telefonima isporučuje providne zaštitne maske, pa je topla preporuka da ih koristite, jer ne narušavaju previše izgled telefona.
Gorilla Glass 5 napred i nazad
Na zadnjoj strani koja je od stakla dominira kućište kamera koje je blago veće na Pro modelu koji poseduje dodatnu kameru i sistem laserskog fokusiranja. Gorilla Glass 5 štiti prednje i zadnje strane oba telefona od grebanja, a Pro verzija ima i IP68 sertifikat koji garantuje otpornost na potapanje u vodu i sprečava prodiranje prašine u kućište.
OnePlus koristi čudan raspored fizičkih tastera na telefonima, pa se oni zaduženi za kontrolu jačine zvuka nalaze levo, dok je nasuprot njih Power taster i prekidač za regulaciju zvuka sa tri položaja. Ovo zahteva malo navikavanja, posebno ako ste koristili telefone sa svim tasterima na desnoj strani. Prekidač za kontrolu zvuka je zgodan, jer veoma brzo možete aktivirati vibracije, isključiti zvuk potpuno ili ga uključiti, što je velika prednost ako često imate sastanke ili obaveze koje vam ne dozvoljavaju da zvuk telefona bude uključen.
Sa donje strane su kod oba modela smešteni USB-C port, glavni mikrofon, jedan od dva zvučnika i slot za dve nano SIM kartice. Slušalica preuzima ulogu sekundarnog zvučnika praveći stereo sistem zvučnika pristojne jačine kod oba modela.