Crna Gora, mala država sa nešto više od 600 hiljada stanovnika, dobila je prije deset godina jednu od najatraktivnijih ekstenzija domena u svijetu, sa više od milion registracija, piše portal TechCrunch.com.
„S obzirom da .me na engleskom znači 'mene' ili 'ja', spisak mogućnosti bio je nepregledan, pa su nazivi domeni poput kiss.me, follow.me i sličnih dostizali ogromne cifre. Na prvi pogled, .me domen je stvar vlasnika, ali je našao znatno širu publiku, pri čemu su mnogi svjetski brendovi uveli tu ekstenziju, uključujući WordPress, Facebook i PayPal“, piše portal.
Ta kratka ekstenzija, kako se navodi, je zauvijek promijenila Crnu Goru.
„Skoro svaka država ima jedinstvenu ekstenziju domena, odnosno najviši internet domen državnih kodova - ccTLD (country code top-level domain). Tako na primjer, Srbija ima .rs, Kanada .ca, Velika Britanija .uk, a Danska .dk. Prije nego što je na referendumu donijeta odluka o nezavisnosti, Crna Gora je koristila ekstenziju domena cg.yu. Državi je 2003. godine dodijeljena ekstenzija .cs, ali ona nikada nije zaživjela“, navodi portal.
Crnogorska Vlada je 2007. raspisala zahtjev za ponudu, a pobijedila je crnogorska kompanija doMEn, sa zajedničkim ulaganjem kompanija GoDaddy.com, Afilias Limited i ME-net.
„Kompanija je zaključila petogodišnji ugovor s Vladom o korišćenju tog domena, ali je ugovor produžen za još deset godina, do 2023“, navodi se u tekstu.
U martu prošle godine ekstenzija .me zabilježila je više od milion registracija naziva domena, više nego registrovani ccTLD Hongkonga, Irske i Singapura zajedno.
Prema podacima Monstat, ukupna vrijednost izvoza zemlje u 2015. godini iznosila je 317,2 miliona eur, dok je prema riječima izvršnog direktora kompanije doMEn, Predraga Lešića, ukupan prihod od imena domena sa ekstenzijom .me u istoj godini iznosio 6,5 miliona EUR.
Lešić je, kako se dodaje u tekstu, rekao da prihodi od naziva imena domena zapravo pripadaju kategoriji prihoda od telekomunikacija, ali da je u ovom trenutku više od 99 odsto .me domena registrovano van zemlje.
„U suštini, .me je zaslužan za nešto više od dva odsto ukupnog izvoza. Poput ekstenzija .com i .net, veliki udeo .me registracija nalazi se u vlasništvu pojedinaca i kompanija iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Kine“, piše portal.
Van Crne Gore je i najviše provajdera usluga. Oni u SAD-u i Kini čine 76,45 odsto svih .me imena domena registrovanih počev od trećeg kvartala prošle godine.
„Crna Gora ne samo da je dobila digitalni proizvod tražen širom svijeta, već ga je u značajnoj mjeri unovčila u korist lokalne privrede. Danas postoje hiljade različitih ekstenzija imena domena, ali prije oko deset godina, kada je lansiran .me, situacija u svijetu je bila potpuno drugačija“, navodi se u tekstu.
Činjenica je, kako se zaključuje, da .me ne samo da je postao poznati brend, već ga mnogi, zajedno sa .co, svrstavaju u ekstenzije koje su zauvijek promenile strategiju marketinga ekstenzija imena domena.