Iako godina za nama nije bila laka, pet kompanija uspjelo je da ostane na kursu uspjeha zbog svojih sjajnih proizvoda i servisa.
Godina koju smo upravo ispratili nije bila sjajna za mnoge kompanije. Twitter se mučio, ugašeni su Meerkat i Vine, BlackBerry je odustao od svog hardvera, kompanija Samsung je imala problema sa gorućim baterijama, Yahoo je gotovo potpuno potonuo, a "bum" koje su aplikacije i mobilne igre napravile, nije više tako jak i velik kao u prethodnim godinama.
6 stvari koje ćemo ostaviti u 2016.
2017: VR i vještačka inteligencija ubrzavaju razvoj
Izdvojilo se nekoliko najpotrebnijih aplikacija ili igara koje svi koriste i žele, a tokom 2016. godine mnogo je teže bilo izdvojiti se na prezasićenom "app - game" tržištu. Jednostavno, danas da bi aplikacija bila "bum" mora biti sjajna u svakom smislu, a posebno inovativna, pa veliki broj aplikacija ostaje neotkriven u prodavnicama mobilnog softvera.
Počnite godinu ovim aplikacijama i igrama
Najgora aplikacija 2016. godine - ukinite je!
Ipak, i pored teške situacije na tržištu, koje je zasićeno i softverom i hardverom, nekoliko kompanija uspjelo je da se izdvoji, kao lider u nekim od segmenata u kojima posluju. Svih ovih šest kompanija posluju i kod nas, tako da smo i mi mogli da budemo svjedoci njihovog uspjeha ili još bolje - da budemo dio istog!
Google - Alphabet
Internet gigant je uspješno postao proizvođač hardvera, gaseći Nexus liniju, uz najavu Google Pixel smartfona i linije kućnih IoT aparata (Internet of Things). Google je tokom 2016 godine predstavio nekoliko značajnih aplikacija - Allo, Duo - ali i unaprijedio nekoliko servisa novim opcijama - Inbox, YouTube, Chrome i druge.
Google se i dalje najviše oslanja na svoj biznis s oglasima i reklamama, a značajan prihod dobija i od Android licenciranja i zarade koju ostvaruje plasirajući svoje proizvode kroz taj operativni sistem. Da je Google na vrhu svoje moći dokazuje i podatak da Android operativni sistem globalno koristi više od 87.5 odsto svih aktivnih pametnih telefona.
Godinu za nama Google će pamtiti i po kritikama zbog "špijuniranja" korisnika, nametanja monopola ili po presudama koje su je dovodile u vezu sa kršenjem privatnosti njegovih korisnika.
Apple
Kompanija iz Kupertina napravila je nekoliko kontroverznih odluka - ukinula je 3.5 mm audio ulaz za iPhone 7, izbacila nekoliko potrebnih priključaka sa MacBook Pro računara, ali i predstavila knjigu slika svojih proizvoda, koja košta 300 dolara. S druge strane, iPhone je ponovo dominirao kupovinom aplikacija, prazničnom rasprodajom, dok je Apple ponovo rasturio rivale zaradom od prodaje telefona i tableta.
Apple je predstavio prve bežične slušalice sa W1 audio čipom, koje se lako povezuju sa iPhone ili iPad uređajem, koje su kasnile dva mjeseca na tržište, ali ih je publika odlično prihvatila. S druge strane kompanija je napravila veliki uspjeh i sa muzičkim striming servisom, koji koristi preko 20 miliona ljudi širom svijeta. I pored pada prodaje iPhone uređaja u poslednja dva kvartala, kompanija Apple je imala bolju prazničnu rasprodaju u odnosu na konkurente, o čemu će se detaljnije znati za nekoliko nedelja.
Kompanija iz Redmonda iz 2016. poneće loša sjećanja na propali sporazum sa irsom vladom, koji bi mogao da je košta 14 milijardi dolara, mada je bilo još loših stvari...
Microsoft
U Redmond je ove godine stiglo mnogo lijepih vijesti. Microsoft je sve što je napravio ili rasprodao ili pogodio ukus publike. Surface linija cvjeta, Windows 10 je odlično prihvaćen, novi Office takođe, a odlično su se pozicionirali Cortana za iOS i Android, Microsoft Translator, Outlook, Skype, Office Lens, Hyperlapse aplikacije, koje koriste svi korisnici, nezavisno od platforme na kojoj su.
Microsoft uspješno sprovodi "Mobile first" zamisao, iako Windows 10 Mobile stoji na klimavim nogama, ali su obećali da će i to srediti u skorije vrijeme. Šuška se o Surface telefonu, ali je sve o tome još u fazi "šuškanja o šuškanju", pa se nadamo da će zaista biti nešto posebno.
Microsoft je napravio spektakl na svojoj konferenciji za medije i korisnike krajem godine, kad je najavio nove 3D opcije Windows 10, snizio performanse potrebne za Virtuelnu realnost za većinu korisnika, ali i najavio nove "gaming" opcije Windows 10 i dalje "umrežavanje" Xbox i Windows operativnih sistema. To je vjerovatno dovelo do veće prodaje Xbox One i One S konzole, koje su poslednjih nekoliko mjeseci prodavanije nego PlayStation rival.
Kompanija Microsoft će sigurno požuriti da zaboravi sve neuspjehe koje je preživjela sa Nokia timom tokom 2016, a dugo će "peći" i gomila otkaza koje je kompanija podijelila u smartfon odeljenju...
Huawei
Jedna od najvećih kineskih kompanija godinu koju smo upravo ispratili pamtiće kao jednu od najuspješnijih. Svi telefoni koje su predstavili su prošli odlično, isporučeno je preko 140 miliona telefona svih vrsta na tržište, a odlično se prodavao i dobio lijepe kritike i Huawei MateBook - prvi Windows 10 računar kineske kompanije.
Huawei je uvećao vrijednost svog brenda, na listi najuspješnijih kompanija svijeta skočio je za 18 pozicija, a sjajan posao Huawei je odradio i u približavanju svog brenda korisnicima, koji ga sad prepoznaju kao snažnog i pouzdanog.
Kineski proizvođač telefona otvorio je svoju prvu brend prodavnicu u Evropi ovde, baš u Srbiji, a uskoro će takve prodavnice "nići" svuda po Evropi.
Sjajnu 2016. godinu Huawei će možda zamijeniti slabijom 2017, jer se predikcije za ovu smanjen rast i usporavanje širenja na tržištu, što je normalna pojava u ovom segmentu, ali ipak nepoželjna.
Samsung
Južnokorejska kompanija napravila je nevjerovatan uspjeh "lansiranjem" Galaxy S7 serije na MWC 2016 kongresu u Barseloni. Samsung ima nevjerovatno odane korisnike, kojima nije smetao ni incident sa Note 7 telefonom. To se pokazalo istinitim krajem godine, kad je Samsung najavio izuzetno jak kvartal, i pored povlačenja pomenutog fableta. Korisnici su jednostavno uzeli zamjenu - Galaxy S7 edge - ili će sačekati do pojave Galaxy S8 smartfona.
Samsung je napravio veliki posao i sa televizorima i kućnim aparatima, a uspješno je ušao i u biznis Internet of things uređaja, koji će tokom 2017. biti još popularniji. Vidjeli smo neka sjajna riješenja, poput frižidera, koji tvituje sa spiskom namirnica koje nedostaju, ima ugrađen TV u vrata i povezan je na internet ili robota usisivač.
Kompanija Samsung imala je uspješnu seriju A, seriju J, ali i nekoliko sjajnih tableta, koji su se pored Galaxy S telefona odlično prodavali. Da je Note 7 preživeo ovo bi bila Samsung godina po svim parametrima, jer je za mjesec dana prodato oko četiri miliona izuzetno skupih Note 7 fableta, ali desilo se to što se desilo, a Samsung i pored toga ostaje ubedljivi #1 smartfon proizvođač.
Iako se kompanija Samsung ne može svesti na ovih nekoliko uređaja koje smo spomenuli, jer iza nje stoje ogromni biznisi kakvi su proizvodnja TV i drugih ekranskih panela, čipovi, elektronska kola i mnogo drugih još, neupitno je da su smartfon, TV i kućni aparati ono što korisnici najčešće vezuju za južnokorejskog proizvođača.
Godinu koja je otišla Samsung će željeti da zaboravi, pretpostavljamo pod fijasku sa Note 7 smartfonom, ali i, recimo, po prodaji print linije, koja se mučila na tržištu...
Nintendo
Kompanija iz Japana tokom cijele godine imala je hitove. Prvo, sjajan start sa Miitomo društvenom mrežom za iOS i Android uređaje, koja je postala instant hit i brzo preuzeta više od 10 miliona puta. Uslijedilo je globalno ludilo sa Pokemon GO igrom, koja je i sad izuzetno popularna, a onda je uslijedila najava Super Mario Run igre, najava nove Switch konzole i reizdanje NES Classic konzole, koja je razgrabljena, a tokom praznika pravljene su liste čekanja na kupovinu.
Sve u svemu, vrlo zanimljiva godina za nama, koja obećava još zanimljiviju pred nama. Tokom 2017. najviše ćemo podizati pogled u pravcu neke od ovih kompanija, a prve vijesti o većini ovih kompanija imaćemo već početkom januara, nakon CES sajma i prve polovine mjeseca kad bi trebalo da saznamo sve najbitnije o Switch konzoli.