Crnogorski nacionalni domen .ME je, osam godina od prve registracije, postao jedan od najbrže rastućih državnih kodova najvišeg nivoa i danas bilježi preko milion registracija, saopšteno je iz Ministarstva.
Crnogorski domen .ME je, kako se navodi, među najmlađim državnim kodovima najvišeg nivoa.
„U državni budžet se, zaključno sa četvrtim kvartalom prošle godine, prihodovalo preko 20 miliona eura od realizovanih usluga registracije. Pored ostvarene finansijske dobiti, promovisana je Crna Gora i .ME domen je postao internet ambasador naše države u svijetu“, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Iz Ministarstva su podsjetili da su prvi domeni najvišeg nivoa lansirani 1985. godine, a u trenutku oslobađanja ekstenzije .ME na globalnom tržištu postojala su 22 generička, odnosno 254 državna koda domena najvišeg nivoa. U ovom trenutku za globalno tržište domena možemo reći da je tržište savršene konkurencije“, navodi se u saopštenju.
Ekstenzija .ME, kako smatraju u Ministarstvu, najpreciznije definisano spada u generičko-državni kod domena najvišeg nivoa, zbog svoje semantike i velikog potencijala globalne popularnosti, što je crnogorska Vlada blagovremeno prepoznala 2006. godine i sticanjem prava na dobijanje resursa državnog koda domena najvišeg nivoa na upravljanje odlučila da pruži mogućnost da taj atraktivni domen koristi svjetska internet zajednica.
„Saradnja crnogorske Vlade i Agenta registracije – kompanije doMEn je veoma pozitivan primjer javno-privatnog partnerstva u Crnoj Gori. Konzorcijum koji pored najvećeg svjetskog registra - američke kompanije GoDaddy čini i registrar Afilias, takođe globalni lider, kao i lokalna kompanija ME-net, ostvaruje izvanredne rezultate u pogledu promocije kako nacionalnog domena .ME tako i naše države širom svijeta“, ocijenili su iz Ministarstva.
Crnogorska Vlada i Agent registracije kompanija doMEn, kako se dodaje, ulažu izuzetne napore u razvoj informacionog društva i s obzirom na činjenicu da posluju globalno, imaju pristup globalnim trendovima koje inkorporiraju u crnogorski sistem.
„Razvojnim programom, Agent registracije je uspostavio saradnju sa internet gigantima kao što su Facebook, Yahoo, Wordpress, Universal Pictures, Google, The New York Times, AliBaba i Naver. Uskoro očekujemo lansiranje nove verzije Facebook Messengera u koji će biti inkorporiran još jedan .ME domen“, najavljeno je iz Ministarstva.
Razvoj interneta i informaciono komunikacionih tehnologija dao je, kako smatraju, novo značenje pojmu proizvoda i proširio je njegovu paletu, tako da se domen.ME može kategorisati kao e-proizvod, odnosno virtuelni-neopipljivi proizvod koji istovremeno daje opipljive benefite plasiranja na globalno tržište.
„Razmjenom pisma saradnje sa Internet korporacijom za dodjeljivanje imena i brojeva (ICANN) u maju 2013. godine i članstvom u Upravnom savjetodavnom odboru krajem te godine, Crna Gora učestvuje u kreiranju internet politika na globalnom nivou“, podsjetili su iz Ministarstva.
Potpredsjednik Vlade i ministar za informaciono društvo i telekomunikacije, Vujica Lazović, je akreditovani predstavnik Crne Gore u Upravnom savjetodavnom odboru ICANN-a, a ujedno je i ccTLD menadžer za nacionalni domen .ME. Da bi se internet domenom upravljalo po standardima koje propisuje svjetska internet zajednica, pored crnogorske Vlade i Agenta registracije, postoji i Tehnički administrator za domen .ME i to je Centar informacionog sistema Univerziteta Crne Gore.
„Ministarstvo i Agent registracije nacionalnog domena .ME, u sklopu Programa obilježavanja jubileja deset godina obnove nezavisnosti, organizuju veliku međunarodnu konferenciju koja će se održati u Budvi od 13. do 15. maja“, navodi se u saopštenju.
Na konfereciji su pozvani visoki predstavnici GoDaddy-a, Afiliasa i ostalih vodećih registrara širom svijeta, predstavnici ICANN-a za Evropu i Upravnog savjetodavnog odbora pri ICANN-u, kao i visoki predstavnici Diplo fondacije.
„Činjenica je da bez razvoja nema napretka, a da bi se isti podstakao neophodno je podići nivo edukacije naših mladih generacija, na čemu Agent registracije posvećeno radi organizovanjem kurseva programiranja, ljetnjih kampova, kao i međunarodnih konferencija među kojima je najpoznatija Spark.Me“, zaključuje se u saopštenju.