Jedini sa sličnim performansama je Apple Bionic A15 čipset.
Ukoliko planirate da kupite pametni telefon, u 95% slučajeva ćete dobiti model sa čipsetom iz Snapdragon (Qualcomm), Exynos (Samsung), Dimensity (MediaTek) ili Bionic (Apple) serije. I dok su se Samsung, Qualcomm i Apple borili za lovorike sa svojim najjačim modelima, MediaTek je značajno unapredio svoju najnoviju generaciju čipova serije 9000.
Sličnosti i razlike
Prema prvim testovima serije najavljene još u novembru 2021. godine deluje kao da su Samsung i Qualcomm u ozbiljnim problemima. Dimensity 9000 je najjači MediaTek čip koji su ikada napravili, i svoju snagu crpi iz TSMC 4 nm proizvodnog procesa koji omogućava veliki broj tranzistora na maloj površini, zajedno sa smanjenom potrošnjom.
Sa druge strane, Qualcom Snapdragon 8 gen 1 i Samsung Exynos 2200 su napravljeni u istom proizvodnom procesu, ali u Samsung fabrici, koja se ne može pohvaliti toliko dobro usavršenim procesom proizvodnje kao TSMC. MediaTek DImensity 9000 se takođe oslanja na novu ARM v9 arhitekturu, kao i dva pomenuta konkurenta.
Dimensity 9000 telefoni stižu uskoro
Iako za sada nismo dobili telefone sa Dimensity 9000 čipsetom, Oppo je najavio Find X5 Pro Dimensity Editon, koji bi trebao da se pojavi u Kini krajem marta, a Xiaomi je potvrdio da će Redmi K50 Pro Plus takođe imati Dimensity 9000 u sebi.
Pre zvaničnog predstavljanja, čuveni insajder Ice Universe je podelio slike svojih Geekbench 5 testova (verovatno sa Redmi K50 Pro Plus) na kojima je novi telefon postigao 1309 poena u jednojezgarnim i 4546 poena u višejezgarnim testovima.
It's going to be a chip for a $500 phone, see if you can get that kind of performance in your $1000+ Galaxy phones? https://t.co/razb8MhHdq
— Ice universe (@UniverseIce) March 13, 2022
Poređenja radi, mi smo sa Motorola Edge 30 Pro (Snapdragon 8 gen 1) postigli 1197/3743 poena, a sa Samsung Galaxy S22 Ultra (Exynos 2200) 1183/3720 poena u istoj test aplikaciji. Novi Google Pixel 6 Pro u istom testu imao je oko 1050/2840 poena.
Jedini telefon koji je i dalje ispred Dimensity 9000 čipseta je iPhone 13 Pro Max sa Apple A15 Bionic, čiji rezultati idu preko 1735 poena za jednojezgarni test, odnosno preko 4815 za test koji upošljava sva raspoloživa jezgra.
Naravno sve ovo treba uzeti sa dozom rezerve, jer brzina čipseta ne zavisi samo od CPU snage koju meri GeekBench, već i od GPU-a, ali i od dela koji se bavi veštačkom inteligencijom, elementom koji postaje sve bitniji kod pametnih telefona. Ne treba zaboraviti ni zagrevanje, odnosno potrošnju, stvari koje određuju upotrebljivost telefona u svakodnevnoj upotrebi.
Takođe, jedan od problema sa Android OS-om je što različite verzije operativnog sistema, različiti GUI koji se koristi, pa i neka podešavanja proizvođača mogu znatno da utiču na rezultate.
Sa druge strane, ove brojke zaista deluju impresivno, posebno kada imamo na umu da MediaTek nikada nije imao čip koji je mogao da se ravnopravno bori sa najjačim konkurentskim rešenjima.