Region

VELIKA ČETVORKA STIŽE U SRBIJU! NOVI PRITISAK OKO KOSOVA I SANKCIJA RUSIJI!

Autor Anđela Pešić Izvor Kurir

Predsjednika Srbije Aleksandra Vučića očekuje težak razgovor s predstavnicima Njemačke, Francuske, EU i SAD, koji će vjerovatno blefirati, pretiti i hitati ka brzom rješenju, ocijena je stručnjaka.

Izvor: Kurir/Zorana Jevtić

Današnji dolazak Gabrijel Eskobara, Miroslav Lajčaka, Jens Pletnera i Emanuel Bon  u Srbiju na sastanak s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem donosi nove pritiske i pokušaj da se ubrza rješenje kosovskog pitanja po svaku cijenu. Iako manevarski prostor naše zemlje nije veliki, Vučić je u više navrata poručio da crvene linije neće biti pređene, dok stručnjaci ukazuju da postoji tračak nade za neko kompromisno riješenje.

Naime, sam predsjednik Aleksandar Vučić je najavio da će se odmah po povratku iz Davosa sastati s "velikom četvorkom", a poručio je i da Srbiju čeka veoma težak period.

Opcije

Predsjednik Vučić je kazao da se danas sastaje s predstavnicima EU, pojedinih država i SAD, nakon čega će, tokom vikenda, obaviti konsultacije s državnim vrhom.

"Očekujem težak razgovor, a posle konsultacija s Vladom tokom vikenda, obavijestićemo javnost o novim mjerama i šta se od Srbije traži po pitanju Kosova i Metohije i sankcija prema Rusiji", rekao je Vučić.

I ministar spoljnih poslova Ivica Dačić kazao je za Kurir da nema sumnje da će i ovaj sastanak biti novi pritisak na Srbiju, imajući u vidu, podsjeća, da se i Zapadu i EU, ali i Prištini žuri da se to pitanje riješi, i to međusobnim priznanjem ili barem ulaskom Kosova u međunarodne institucije.

"No, Srbija na to nikada neće pristati, ali imamo ipak malo manevarskog prostora - da razgovaramo o evropskom planu, ponovimo da insistiramo na dijalogu, ali naravno bez priznanja i bez Kosova u UN", jasan je Dačić.

KO ČINI "VELIKU ČETVORKU"

  1. Gabrijel Eskobar, specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan
  2. Miroslav Lajčak, specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine
  3. Jens Pletner, savjetnik za spoljnu i bezbjednosnu politiku njemačkog kancelara Olafa Šolca
  4. Emanuel Bon, savjetnik za spoljnu i bezbjednosnu politiku francuskog predsjednika Emanuela Makrona