Aleksandra (30) i Nenad Ristivojević (34) iz Valjeva prošli su sedam godina golgote, obijali pragove klinika i ljekara, silne analize i pregledi pokazivali su da je sve savršeno, ali oni djecu nikako da imaju.
Obilazili su i Ostrog, Tumane... Ništa nije pomagalo. Iako očajni, ipak nisu odustajali. A onda je, niotkuda, jedan ultrazvuk riješio problem! Sad uživaju s Jakovom i Reljom!
"Moja priča je za rubriku "vjerovali ili ne"! Sve moguće analize smo i Nenad i ja radili, sve preglede, ne znam ni ja koliko ultrazvukova, koliko klinika, sve savršeno za sedam godina naše borbe. Dva puta su mi radili inseminaciju, oba puta neuspješno. Išla sam i na produvavanje jajnika iako su kanali bili prohodni. U očaju sam tražila i da mi rade histeroskopiju, ali na to niko nije pristao jer nije bilo polipa, ničega. Sve savršeno, a nikako da zatrudnim. I svugdje iste riječi: "Mladi ste, desiće se u pravo vrijeme", priča za Kurir Aleksandra.
Kao i mnogi očajni ljudi, i ovaj par obilazio je manastire i boga molio da im se smiluje.
"Išli smo i na Ostrog i u Tumane, ali ni to nije vrijedilo. Ali odustajanje nije bilo opcija. Iako nikakvih zvaničnih problema nismo imali, riješili smo da pokušamo s vantjelesnom oplodnjom (VTO). Krećemo u skupljanje papira za proceduru o trošku države, a prije toga već smo bili zakazali pregled kod dr Zorice Crnogorac. Tu je uslijedio šok! Suočili smo se s tim da ipak imam dijagnozu! Na ultrazvuku je dr Crnogorac vidjela, što nije niko prije nije, da imam tzv. pregrađenu matericu", objašnjava Aleksandra.
Doktorka joj je, kako kaže Aleksandra, pojasnila da se ta anomalija lako otklanja. Tako je i bilo. Problem je praktično odmah i riješen i već sljedećeg mjeseca Aleksandra i Nenad ušli su u proces VTO koji su već bili započeli. Da ne bi gubili još vremena. U julu ove godine stigla im je dupla sreća - Jakov i Relja.
"Taj trenutak sreće kad vidite dva malena zamotuljka na koja ste čekali sedam godina, neopisiv je, nema tih riječi da ga dočaram. Nenadov i moj život je dobio nove boje i sve je primilo drukčiji smisao. Važno je da vjerujete u svoju želju i da imate dobar tim pored sebe", ističe Aleksandra.
Dr Zorica Crnogorac, specijalista ginekologije i akušerstva i supspecijalista steriliteta i fertiliteta, objašnjava da je pregrađena materica (uterus septatus) najčešća od svih urođenih anomalija materice, a ujedno i ona koja najviše utiče na začeće i iznošenje trudnoće. I nije rijedak slučaj da se otkrije baš prilikom ispitivanja steriliteta.
REKLI SU MI DA IMAM RAK BUBREGA
Kad je mislila da je, konačno, svim mukama kraj jer je legla u bolnicu da održava trudnoću, u 32. nedjelji rečeno joj je da vjerovatno ima rak bubrega, pa čak i metastaze!
"To je tek bila katastrofa. Neki doktor na specijalizaciji mi je rekao da mi je našao tumor na bubregu, da je ubijeđen da je maligni. A onda mi je dva dana prije magnetne rezonance rekao da je ubijeđen i da je metastazirao! Zamislite taj užas, konačno sam čekala da rodim djecu, a onda pomišljam da ih neću gledati dok rastu. Srećom, na magnetnoj je sve bilo u redu, ispostavilo se da imam angiomiolipom, koji se i ne dira", kaže Aleksandra i dodaje da je pomenuti doktor potom dobio otkaz.
"Šupljina materice koja je normalno trouglastog oblika podijeljena je u ovom slučaju više ili manje debelim vertikalnim stubom vlaknastog tkiva, te se prave dvije manje polovine koje nalikuju srcu. Do ove anomalije dolazi zbog greške tokom embrionalnog perioda, kada se materica razvija spajanjem Milerovih kanala, pa dolazi do nekompletne resorpcije pomenute pregrade. Dužina pregrade unutar materice varira i može biti samo na dnu, jedva primjetno, do potpuno podijeljene materice na dva dijela. Često se s podijeljenom matericom nalazi i pregrada unutar vagine", pojašnjava za Kurir dr Crnogorac.
U dijagnostici anomalija materice ultrazvuk ima najvažniju ulogu, naročito onaj 3D, uz dodatne metode poput magnetne rezonance i histeroskopije ili čak laparoskopije.
"Resekcija septuma (pregrade) materice sprovodi se histeroskopijom. Ta minimalno invazivna operativna tehnika je zlatni standard dijagnostike i tretmana patologije. Pomoću optičke kamere ulazi se u materičnu šupljinu i anomalija se otklanja za svega nekoliko minuta. Radi se u kratkotrajnoj anesteziji i već sat vremena nakon intervencije pacijentkinje su sposobne da idu kući", navodi dr Crnogorac.
U toku intervencije, dodaje doktorka, mogu se odstraniti i priraslice, kao posljedice ranijih intervencija na materici, a rješavaju se urođene i stečene bolesti šupljine materice - septumi, polipi i manji miomi.
"Znatno povećava uspješnost začeća, ali može da preokrene tok i dovede do trudnoće i prije ulaska žene u proces vantjelesne oplodnje", ističe doktorka.