Seoski vodovod „Dumača“ u Vujetincima u Zapadnoj Srbiji ne može da se koristi jer je nedavno kroz cijevi potekla nafta.
O tome svjedoče i mještani tog planinskog naselja ispod Bukovika i Ostrice, ali i nalazi laboranata i lekara iz Zavoda za javno zdravlje u Čačku.
"Voda se ne može koristiti za piće, pripremanje hrane, održavanje lične higijene i higijene u domaćinstvu. Snabdijevanje vodom se mora obezbijediti putem cistijerni ili iz drugih kontrolisanih vodnih objekata. Potrebna su dalja laboratorijska ispitivanja kretanja vrijednosti ukupnih ulja i masti kako bi se ustanovio uzrok njihove pojave u vodi za piće i dale odgovarajuće mjere za rješavanje problema", kaže dr Vesna Šumanov, specijalista higijene iz te zdravstvene ustanove, a prenosi "Alo".
Zanimljivo je da je riječ o arteskoj vodi, koja dolazi ispod nepropousnog sloja, sa dubine od 96 metara. U prvom ispitivanju, 4. decembra, uzeta su dva uzorka. Jedan uzorak je iz PVC crijeva, iz bušotine od 96 metara i tu je specijalista toksikološke hemije utvrdio da voda ima „osjetan miris na naftne derivate“ i da je sadržaj ukupnih ulja i masti dva miligrama po litru, a dozvoljen je samo jedna miligram.
Istog dana uzet je i drugi uzorak, i to u selu na česmi Ivana Radosavljevića. Taj nalaz je bio još opasniji: jasan miris na naftne derivate, a ukupan sadržaj ulja i masti čak pet miligrama, pet puta više od dozvoljenog.
Po snjegovitom danu, meštani tog sela, koje je od Čačka udaljeno 30 kilometara, zaputili su se do rezervoara seoskog vodovoda. Dvojica su pomoću direka s mukom podigla betonski poklopac od stotinu kilograma. U bazenu pluta naftna mrlja debljine bar nekoliko milimetara.
"Sa ovog vodovoda napaja se 16 domaćinstava. Doskora je voda bila za upotrebu, ali smo nedavno u domaćinstvima osetili miris nafte. Dolazili su iz Zavoda za javno zdravlje, uzimali uzorke, sad voda nije ni za kakvu upotrebu. Ne znamo šta ćemo da radimo dalje. Predosjeća se da je nafta neka. U bazenima ovdje pliva velika mrlja. Bunar je na skoro 100 metara dubine, može da se desi da je negde probila nafta", kaže Ivan Radosavljević.
"Uradili smo ga prije 14 godina, bušotina je duboka 96 metara, bilo nas je 16 učesnika. Međutim, prije dva mjeseca, pojavila se nafta, koju smo prvo osjetili u kućama. Sad sve cijevi i bojlere moramo da ispiramo jer se nafta svuda zalijepila", svjedoči Milan Đoković.