Bivši lider OVK Ramuš Haradinaj se ponovo suočava sa sudskim većem Apelacionog suda u Kolmaru, povodom zahteva Srbije za njegovu ekstradiciju zbog optužbi za ratne zločine nad srpskim i drugim nealbanskim stanovništvom.
Apelacionom sudu u Kolmaru nastavljena je sednica suda na kojoj se razmatra zahtev Srbije za izručenje Ramuša Haradinaja zbog optužbi da je izvršio ratne zločine na Kosovu i Metohiji.
U živom video prenosu prištinskog portala Indeks onilne pred početak zasedanja, videlo se da je Haradinaj ovog puta bolje raspoložen, osmehivao se novinarima i ćaskao sa svojom advokaticom.
Ramuš Haradinaj stigao je u Apelacioni sud u Kolmaru 20 minuta pred početak ročišta na kome će se nastaviti rasprava o zahtevu Srbije za njegovo izručenje.
Haradinajeve pristalice okupile su se ispred sudske zgrade četiri sata pred početak zasedanja suda, javljaju prištinski mediji. Među njima je i poznati albanski bokser Nuri Seferi.
Zgradu suda, obezbeđuje veliki broj pripadnika francuske policije.
Sud ovoga puta ima sve potrebne elemente da bi doneo odluku. Ali, to ne znači da će Haradinaj odmah znati kakva ga sudbina čeka, pišu Novosti.
Uobičajeno je da se kod ovako važnih predmeta odluka stavi na većanje, što bi moglo da potraje i nekoliko nedelja, mada teoretski nije isključeno i da stav suda bude saopšten odmah.
Ukoliko bude većanja, što je najverovatnije, kako saznaju Novosti, konačna odluka bi mogla da bude saopštena na novom ročištu, najranije u četvrtak 20. aprila.
"Nema razloga da nam ne izruče Haradinaja"
U Apelacionom sudu u Kolmaru u sredu su rekli beogradskom dnevniku da su dobili tražena dokumenta od srpskih vlasti, tako da će se danas voditi rasprava između tužilaštva i Haradinajevih advokata, gde će svako izneti svoje završne argumente.
Sud može da odluči da Haradinaja eventualno oslobodi i stavi ad akta poternicu koju je izdala Srbija ili da ga isporuči vlastima u Beogradu, posle čega bi konačna reč bila na francuskoj vladi. U svakom slučaju, očekuje se da Haradinaj bar još neko vreme provede u Francuskoj.
Novi dokazi: Klanje žena, silovanje neveste...
Na zasedanju održanom 2. marta, Istražno veće je od srpskih vlasti zatražilo da im dostavi na čemu se zasniva proširenje osnovnog zahteva za izručenje, zašto je ta odluka doneta dan posle Haradinajevog hapšenja, kada je član koji se odnosi na kažnjavanje ratnih zločina nad civilima uveden u Krivični zakon Srbije i da li je bio na snazi između 12. i 20. juna 1999, kolika je maksimalna kazna predviđena za dela za koja se Haradinaj tereti i koji su kriterijumi teritorijalne nadležnosti.