Poslanici hrvatskog Sabora danas su većinom glasova odbacili zahtev opozicije da se izglasa nepovjerenje ministru nauke i obrazovanja Pavi Barišiću, ali su zato skinuli imunitet bivšem šefu Milanovićevog kabineta.
Barićiću je tako "izglasano povjerenje" iako je bio optužen da je nedostaojan jer je plagirao naučni rad, dok je poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Tomislav Sauha, nadrljao zbog sumnji da je kao šef kabineta bivšeg premijera Zorana Milanovića odobravao isplatu lažnih inostranih dnevnica bivšim Milanovićevim savjetnicima.
Za izglasavanje nepovjerenja Barišiću glasala su 42 poslanika, a 72 protiv. Svi "Mostovci" su bili suzdržani prilikom glasanja.
U Saboru je tokom dana trajala maratonska rasprava o zahtevu SDP i HNS za opoziv ministra Barišića.
Protiv njegove smjene bila su 72 poslanika iz saborske većine i zastupnici nacionalnih manjina, s tim da u sali nisu bili Milorad Pupovac (SDSS) i Furia Radin, zastupnik italijanske manjine, napominje Hina.
Po Poslovniku, kada Sabor odbije predlog za iskazivanje nepovjerenja, poslanici koji su ga inicirali ne mogu isti zahtjev podnijeti prije isteka roka od šest mjeseci od podnošenja predloga.
SKINUT IMUNITET, MILANOVIĆ ŠOKIRAN
Sabor je prethodno danas skinuo imunitet poslaniku Socijaldemokratske partije (SDP) Tomislavu Sauhi zbog sumnji da je kao šef kabineta bivšeg premijera Zorana Milanovića odobravao isplatu lažnih inostranih dnevnica bivšim Milanovićevim savetnicima, pri čemu je otuđio više od pola miliona kuna (oko 67.000 evra).
Bivši premijer i nekadašnji predsjednik SDP Milanović tim se povodom danas obratio medijima rekavši da nije znao za sporne dnevnice, da je šokiran aferom i da mu je Sauha bio jedan od najbližih saradnika.
"Sauha je bio kao ministar. Ne želim mu otežavati situaciju, ali to nije bila moja odgovornost. To je kao resor, on je vodio svoj resor, jedino mogu reći - bijesan sam", rekao je Milanović novinarima ispred zgrade Sabora.
On je rekao da ne vjeruje da je taj slučaj politički i dodao da se radi o kriminalnom delu i da tužilaštvo treba da ispita cijeli slučaj.
DORH sumnja da je Sauha kao šef kabineta premijera nalagao da se u gotovom novcu iz sredstva državnog budžeta isplate akontacije dnevnica iako je znao da se radi o nepostojećim službenim putovanjima trojice posebnih savjetnika, a pritom je i falsifikovan njihov potpis.
Državna revizija je u kabinetu bivšeg premijera otkrila sumnjive isplate, odnosno da je u 2015. godini trojici njegovih posebnih savjetnika - Nevenu Budaku, Siniši Petroviću i Slavku Goldštajnu isplaćeno 307.000 kuna (41.000 evra) za putovanja u inostranstvo.
Prema tim dnevnicama ispada da je svaki od njih na službenom putu boravio oko pola godine.
Sva trojica bivših savjetnika rekla su da nisu bili na tim putovanjima i da nisu primali novac.