Prava bura među studentima zavladala je nakon objavljivanja peticije da se "crnogorskim studentima ukinu povlastice".
U peticiji se navodi da u Srbiji studira veliki broj mladih iz Crne Gore, koji su u potpunosti izjednačeni sa studentima iz Srbije. Oni, kako piše, dobijaju mjesta za studiranje na državnom budžetu i plaćaju smještaj u studentskim domovima po cijeni koja važi i za studente iz Srbije. "Tome treba stati na put i to što prije", navodi se u peticiji i dodaje da studenti iz Srbije i Crne Gore ne žive više u istoj državi.
Međutim, ova peticija koju je za nekoliko dana potpisalo više od 11.000 ljudi, naišla je na negodovanje velikog dijela srpskih studenata, ali ima i onih koji je podržavaju.
Predstavnik studenata Univerziteta u Beogradu Borijan Soković rekao je za MONDO da crnogorski studenti ne uživaju nikakva posebna i specijalna prava u Srbiji. "Ne postoji nikakva razlika. Oni nemaju apsolutno nikakve povlastice, već su studije iste za sve", istakao je.
Na fakultetima, prema njegovim riječima, ima dovoljno mjesta za studente iz Crne Gore. "Oni kad dođu ovdje predaju papire za srpsko državljanstvo, a procedura je dosta brza, i svi studenti uglavnom tokom prve godine dobiju državljasntvo Srbije, tako da ih možemo tretirati kao srpske državljane".
“Budžetske kvote često ostaju nepopunjene, pa je logično da se upišu studenti i iz drugih država, kao što je Crna Gora“, dodao je Soković. On je ocijenio da studenti Univerziteta u Beogradu imaju slične stavove kada je riječ o studentima iz Crne Gore, ali ima i onih koji tvrde da bi bilo bolje da su školarine za studente iz regiona nešto veće, nego za srpske državljane.
Studenti kao argument protiv navode i to što je Crna Gora sama tražila otcjepljenje zbog čega bi “mogli da se dotiraju kao strani studenti“. Ali, kako kaže studentski predstavnik, o tome ne treba da razmišljaju studenti, već nadležni, unizerziteti, resorno ministarstvo i Vlada Srbije.
Predstavnik parlamenta Univerziteta u Beogradu Stefan Tanasković, sa Pravnog fakulteta, rekao je za MONDO da "tako škakljiva pitanja" moraju da se rešavaju na višem nivou, a ne posredstvom peticije.
“Republika Srbija ima specijalne odnose s Republikom Srpskom, ali nema takav odnos sa Crnom Gorom. I oni (Crnogorci) moraju da imaju neki status obaveza prema Srbiji, ali ne znam kako bi trebalo da se reguliše....“, kazao je Tanasković.
On je rekao da povodom peticije vladaju oprečni stavovi među studentima, ali da je najbolje da to riješe “univerziteti, ministarstvo ili da to pitanje statusa bude autonomno pitanje samog fakulteta”.
Na najvećoj studentskoj Facebook stranici u Srbiji “Studenti beogradskog univerziteta” vodi se prava rasprava zbog peticije. Neki osuđuju, a ima i onih koji "srčano" podržavaju peticiju pravdajući je raznim obrazloženjima.
Izdvojili smo nekoliko:
“Šteta je što Srbe van Srbije gledate kao strance” - Aleksandar R.
“Je l' ste vi svesni da ti ljudi koje smatrate strancima vole više Srbiju nego mnogi koji u njoj žive. Evo vam prost primer, nađite na internetu kako su građani Herceg Novog ili Banja Luke npr. slavili osvajanje zlata u vaterpolu. Druga stvar, ova inicijativa je očigledno neko ostao bez mesta na faksu/domu jer je neki državljanin R. Srpske/CG bio ispred na listi, pa se revoltirao. Nije razlog što je taj neko ispred crnac ili Crnogorac, već je pametniji/vredniji/sposobniji etc. Utuvite to u samožive tikve na ramenima” - Mijat G.
“Ja sam primjer iz CG, zajedno sa mojim bratom, momkom, najboljom drugaricom i još bar desetak mojih poznanika. Sklapamo kraj sa krajem, i ne, niko od nas ne vozi bijesna kola. Voze ih oni čije 'tatice' plaćaju. Sumnjam da ih u vašoj humanoj državi nema. Ili ih dijele besplatno jer ste toliko humani?” - Sanja V.
“Ja kažem da je najbolje rešenje, čime bismo svi ovde bili zadovoljni, da se opet ujedinimo. E, sad, na ljudima iz CG je da tako odluče, iz Srbije ne sumnjam da bi odgovor bio pozitivan. Ja ne znam koji moj se odvojiste ljudi, šta li ste dobili?” - Arsenije B.
“OD OVAKVIH AKCIJA STRADAJU SAMO SRBI IZ CG KOJI SU NA UDARU U OBE DRZAVE. I to uglavnom sirotinja sa severa, dok Milovci već imaju dobre stanove na moru i na Vračaru!” - Nikola M.
“Mutno more,skupe ležaljke i bahati crnogorci, sta više reći” - Jelena S.